Ko darīt, ja jaunā mājokļa atrašana sagādā grūtības?

22.05.2020#Padomi

Jauna mājokļa meklēšana mūsdienās ir izaicinājumiem pilns process. Ja paveicas un izdodas ātri atrast tieši to, ko meklē, Tevi uzskata par veiksminieku, jo bieži vien mājokļa “medībām” cilvēki velta daudz laika, pūļu un nervu. Un tas nav pārsteigums, jo ikviens no mums vēlas dzīvot vietā, kas atbilst viņa vajadzībām, prasībām un budžetam.

Lai palīdzētu Tev šajā satraucošajā un aizraujošajā procesā rast skaidrību un atrast savu sapņu mājokli (šajā rakstā apskatīsim nekustamā īpašuma īri), turpinājumā tuvāk apskatīsim iemeslus, kādēļ cilvēkiem rodas grūtības atrast mājokli, ko darīt, lai tās novērstu, kā arī pastāstīsim, kam jāpievērš uzmanība, meklējot īres mājokli.

Iemesli, kādēļ neizdodas atrast mājokli

Katram cilvēkam ir savi priekšstati par to, kas ir kvalitatīvs un pievilcīgs mājoklis, tāpat atšķiras arī mūsu iepriekšējā pieredze, dzīves standarti, vajadzības, vēlmes un gaume. Diemžēl ne vienmēr tās saskan ar dzīvokļu un māju īpašnieku skatījumu un citiem aspektiem, kā rezultātā mājokļa meklēšana kļūst vēl sarežģītāka, laikietilpīgāka un nervus kutinošāka. Kādēļ reizēm neizdodas atrast mājokli, lai arī šķiet, ka darām visu pareizi?

Pārāk maza meklēšanas teritorija

Vairumā gadījumu mājokļa atrašanās vieta būs atkarīga no tā, kur Tu strādā, kur mācās Tavi bērni un tamlīdzīgiem aspektiem. Bieži vien gadās, ka cilvēki, meklējot mājokli, koncentrējas uz ļoti specifiskiem kritērijiem, piemēram, dzīvoklim jāatrodas tikai Rīgas centra rajonā, vai maksimums 30 minūšu braucienā no mājām. Tāpat cilvēki meklēšanu ierobežo konkrētas pilsētas mērogā, kas savukārt var ievērojami apgrūtināt mājokļa atrašanas iespējas.

Neatbilstoši ienākumi 

Diemžēl arī šis ir plaši izplatīts iemesls, kādēļ cilvēkiem bieži vien neizdodas atrast tieši tādu mājokli, kādu viņi vēlas. Taču vienmēr jāatceras, ka Tavām vēlmēm ir jāsakrīt ar Tavām iespējām, proti, pieejamo budžetu. Nav svarīgi, cik elegantu vai vienkāršu dzīvokli vai māju Tu meklē, svarīgi ir, lai Tu varētu atļauties to īrēt. Nav noslēpums, ka mājokļu īres maksas, it īpaši pilsētās, pēdējo gadu laikā ir ievērojami paaugstinājušās.

Neatbilstošu kanālu izmantošana

Arī veidi, kādos mēs meklējam mājokli, ko īrēt, ietekmē mūsu iespējas atrast tieši to, kas nepieciešams. Mūsdienās liela daļa komunikācijas starp cilvēkiem, kā arī starp uzņēmumiem un to klientiem, notiek digitālā vidē. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka katram informācijas kanālam var būt atšķirīga auditorija.

Pārāk augstas prasības

Šis punkts saistās ar iepriekš aprakstītajiem, uzsverot, ka nereti potenciālie īrnieki nosaka mājokļiem tik augstas un specifiskas prasības, ka pēc tam paši kļūst nelaimīgi, jo nespēj atrast pietiekami daudz īpašumu, kas tiem atbilst. Dažas no specifiskām prasībām ir, piemēram, ka dzīvoklim jāatrodas augstāk par 1. stāvu, tā logiem jābūt pavērstiem un konkrētu debespusi, obligāti jābūt balkonam, dzīvoklī noteikti vajadzīga tieši vanna vai tieši duša un tamlīdzīgas prasības.

Novēlota meklēšana

Ja vēlies atrast tādu īpašumu, kuru vismaz uz kādu laiku saukt par mājām, piedāvājumu izskatīšana un meklēšanas darbi jāsāk laikus. Bieži vien cilvēki šim uzdevumam velta ne tikai vairākas nedēļas, bet pat vairākus mēnešus. Ja meklēt dzīvokli sāksi pēdējā brīdī, pastāv augsts risks, ka neizdosies atrast to, ko vēlies.

Problēmas ar iepriekšējiem mājokļiem

Viens no aspektiem, kas jāņem vērā, meklējot jaunu dzīvesvietu, ir visu saistību nokārtošana ar iepriekšējo mājokļu saimniekiem. Var gadīties, ka potenciālais izīrētājs pavaicās atsauksmes no iepriekšējiem saimniekiem, vēlēsies ar viņiem sazināties, lai pārliecinātos, ka Tev nav īres un citu parādu. Ja iepriekšējās saistības nav nokārtotas, vai arī Tavas attiecības ar mājokļa īpašnieku nav bijušas pozitīvas, pastāv risks, ka būs grūti atrast jaunu mājokli. Atceries, ka arī saudzīga izturēšanās pret īpašumu, cieņa pret kaimiņiem un tīrības uzturēšana mājoklī arī ir ļoti svarīgi kritēriji jaunas mājvietas atrašanā.

Iespējams, kāds no iepriekš minētajiem punktiem attiecas arī uz Tevi, tādēļ ir vērts padomāt, ko vari mainīt savā dzīvē, lai palielinātu iespējas atrast lielisku mājokli. Turpinājumā esam apkopojuši noderīgus padomus, kas palīdzēs, ja jaunā mājokļa atrašana Tev sagādā grūtības.

Ko darīt, ja jaunā mājokļa atrašana sagādā grūtības?

Iepriekšējā sadaļā mēs aprakstījām iespējamos scenārijus, kādēļ cilvēkiem rodas sarežģījumi mājokļa meklēšanas procesā. Tagad ķersimies pie reāliem problēmu risinājumiem!

Ko darīt, ja jaunā mājokļa atrašana sagādā grūtības

Izmanto sociālos medijus

Vai arī Tev ir gadījies dzirdēt teicienu “ja mūsdienās neesi sociālajos medijos, Tu tikpat kā neeksistē”? Sava daļa taisnības šajā teicienā ir, jo, lai arī kādam tas var nepatikt, tehnoloģijas ir kļuvušas par daļu no mūsu dzīves un turpina to pārņemt arvien vairāk. Saziņa starp cilvēkiem biežāk notiek, izmantojot viedtālruņu aplikācijas, piemēram, Whatsapp, Facebook un citas. Tā vietā, lai sazvanītos, izvēlamies rakstīšanu. Tā vietā, lai satiktos, izvēlamies komunicēt, izmantojot telefonu vai datoru.

Tā kā sociālie mediji ir nozīmīga daļa no daudzu cilvēku dzīves, jāņem vērā, ka tos mūsdienās izmanto dažādiem mērķiem, piemēram, preču un pakalpojumu tirgošanā, kas ietver arī mājokļu izīrēšanu. Tāpēc viena no pirmajām platformām, kuru vērts izmantot mājokļa meklēšanas procesā, ir sociālie mediji. Ielūkojies dažādās interešu grupās, lapās, meklē privātos sludinājumus, kā arī nebaidies pats ievietot sludinājumu ar informāciju par to, ka meklē dzīvokli vai māju. Ļoti iespējams, kāds to redzēs un varēs Tev palīdzēt vai pat piedāvāt īpašumu īrei.

Plāno finanses

Mājokļa īre saistās ar konkrētu atbildību, un tas nozīmē, ka Tev katru mēnesi ir jāieplāno līdzekļi ne tikai īres maksas segšanai, bet arī komunālajiem maksājumiem un dažādiem neregulāriem izdevumiem, piemēram, tīrīšanas līdzekļu iegādei, jaunu mēbeļu pirkšanai un citām vajadzībām. Ārkārtas izdevumiem un lielākiem pirkumiem cilvēkiem nereti noder arī tādi aizdevumi kā kredītlīnija vai patēriņa kredīts, taču tad ir jāizvērtē savas iespējas atmaksāt aizdevumu laikus.

Meklējot mājokli, rūpīgi izvērtē, kādu summu varēsi atļauties maksāt katru mēnesi, kā arī ņem vērā to, ka īpašnieks var lūgt pie ievākšanās samaksāt arī depozītu. Jo skaidrāk zināsi savas iespējas, jo vieglāk būs atrast variantus, kas tām atbilst.

Aprunājies ar draugiem un paziņām

Mūsu ikdienu tik ļoti ir pārņēmušas viedierīces, ka dažkārt aizmirstam par vienkāršāko saziņas formu – komunikāciju klātienē. Ja šobrīd esi jauna mājokļa meklējumos, nebaidies vaicāt pēc padoma saviem draugiem un paziņām, jo pat tad, ja viņi paši Tev šobrīd palīdzēt nevarēs, var gadīties, ka viņu draugi vai paziņas piedāvā izīrēt mājokli.

Konsultējies ar kolēģiem

Meklējot mājokli, teju visi līdzekļi ir atļauti, tāpēc nenāks par ļaunu aprunāties ar arī ar saviem kolēģiem un vadību. Iespējams, ka Tava darbavieta var palīdzēt meklēšanas procesā.

Izmanto sludinājumu portālus

Šī ir vēl viena noderīga metode, kas var palīdzēt atrast mājvietu, kura atbilst Tavām prasībām. Populārākie sludinājumu portāli, kuros vērts ielūkoties, ir Ss.com, City24.lv, Zip.lv un dažādi citi, atkarībā no Tavām vajadzībām. Rūpīgi izpēti sludinājumus, kā arī esi uzmanīgs un neveic maksājumus, ja neesi redzējis īpašumu klātienē.

Izmanto laikrakstus

Jā, cilvēki joprojām lasa laikrakstus, tādēļ, ja meklē dzīvokli vai māju, izmanto arī avīžu piedāvātās sludinājumu iespējas, lai sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju un atrastu piemērotu mājokli.

Izmanto māklera pakalpojumus

Lai arī šis variants saistās ar papildu izdevumiem, ir situācijas, kad visi citi varianti jau ir izmantoti, un neko nav izdevies atrast. Tad var ķerties arī pie šīs opcijas, jo mākleriem ir pieejama plašāka īpašumu izvēle, kuru vidū var būt arī Tev nepieciešamais mājoklis.

Veido ziņojumus kāpņu telpās / pastkastītēs

Lai arī šī metode tiek izmantota retāk, tā var īpaši noderēt, ja zini, kurā ēkā vai rajonā vēlies dzīvot. Tāpat arī šo variantu vari izvēlēties, lai meklētu citu mājokli, kamēr vēl dzīvo šībrīža īpašumā. Iespējams, kāds no Taviem kaimiņiem varēs palīdzēt.

Konsultējies pašvaldībā

Ir gadījumi, kad arī pašvaldību rīcībā pieejami nekustamie īpašumi, kurus iespējams izīrēt. Izmanto konsultācijas, lai paplašinātu savas iespējas atrast labāko variantu dzīvošanai.

Pazemini latiņu

Ja jau kādu laiku meklē mājokli īrēšanai, taču pūles nav vainagojušās panākumiem, iespējams, ir pienācis laiks izvērtēt savas prasības un vajadzības un pazemināt latiņu, jo tas var palīdzēt rast vairāk iespējamo piedāvājumu. Jo elastīgāks būsi, jo vieglāk būs atrast mājokli īsākā laika periodā.

Palielini ienākumus

Šo aspektu jau aprakstījām iepriekš, un to noteikti vajadzētu ņemt vērā. Tavām prasībām ir jāsakrīt ar Tavām finansiālajām iespējām. Ja nevari atļauties īrēt mājokli, kas Tev patīk, vai nu jāpazemina latiņa vai jāmeklē veidi, kā palielināt ienākumus.

Īrē istabu

Ja dzīvo viens, ērts variants tiem, kuriem nav ļoti augstu prasību attiecībā pret savu mājokli, ir istabas īrēšana dzīvoklī, kurā mitinās arī citi cilvēki. Šādu praksi piekopj daudzi, it īpaši tie, kas dzīvo pilsētās, jo nav pārsteigums, ka dzīvokļu cenas ir visai augstas.

Palielini meklēšanas teritoriju

Lai atrastu vairāk iespējamo variantu, iesakām nemeklēt mājokli tikai vienā konkrētā pilsētas rajonā vai pašas pilsētas ietvaros. Aplūko arī to, kādi piedāvājumi pieejami pilsētas tuvumā, un, iespējams, atradīsi cenas ziņā pievilcīgākus mājokļus.

Kam jāpievērš uzmanība, īrējot mājokli?

Pēc tam, kad esi darījis visu iespējamo, lai palielinātu savas izredzes atrast tieši tādu mājokli, par kādu sapņo, noteikti atradīsi vismaz dažus variantus, kas Tev patīk. Taču, kā izšķirties par to, kurš no tiem ir labāks, un kā pasargāt sevi no krāpniekiem? Par to lasi turpinājumā.

  • Īres līgums. Pirms veic maksājumus, vienmēr pārliecinies par to, ka mājokļa īpašnieks piekrīt noslēgt īres līgumu, kas pasargās abas puses un noderēs, ja jūsu starpā radīsies domstarpības. Rūpīgi izlasi līguma nosacījumus, pirms to paraksti.
  • Īre, komunālie maksājumi un drošības nauda. Par to arī vienmēr vajadzētu noskaidrot, pirms paraksti līgumu, lai pēc tam nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.
  • Telpu stāvoklis. Pievērs uzmanību tam, kādā stāvoklī ir telpas, kurā Tu ievāksies un vai tās atbilst cenai, kas tiek prasīta. Noskaidro, kādas mēbeles un sadzīves tehnika mājoklī jau ir pieejama.
  • Mājokļa lokācija. Izpēti to, cik droša ir apkārtne, kas tajā atrodas, cik ilgā laikā un kā vari nokļūt līdz darbam.
  • TV un internets. Noskaidro, kā un, vai šie pakalpojumi tiek nodrošināti mājoklī, vai tie ir daļa no īres maksas, vai arī par tiem jāmaksā atsevišķi.
  • Apskate klātienē. Vienmēr uzstāj uz mājokļa aplūkošanu klātienē, un neveic maksājumus, pirms to neesi izdarījis.

Lai izdodas!

Sorry, there are errors on the page: