Padomi studentiem: 4 ieteikumi, kā dzīvot taupīgi

Uzsākot studijas, viens no aspektiem, par kuru ir jādomā, ir finanses. Neatkarīgi no tā, cik izmaksā mācības, studiju uzsākšana vienmēr saistās ar zināmiem izdevumiem.

Lai studenta dzīve nesagādātu problēmas un naudas pietiktu visiem tēriņiem, svarīgi iemācīties budžeta plānošanu, īpaši, ja naudas līdzekļi ir ierobežoti. Piedāvājam 4 ieteikumus, kas patstāvīgas dzīves uzsākšanu padarīs vienkāršāku. 

Plāno savu budžetu

Lai izvairītos no situācijas, kad naudas visam nepietiek, svarīgi plānot savus ienākumus un izdevumus. To visvienkāršāk izdarīt, izveidojot budžeta plānu, kurā tiek atzīmēti visi plānotie ienākumi un izdevumi. Ja īsti nezini, cik naudas nepieciešams, piemēram, ēdienam, vari pirms tam veikt eksperimentu, kura ietvaros pieraksti visus savus izdevumus.

Tā gūsi priekšstatu par to, cik daudz naudas vajadzīgas un varēsi arī izvērtēt, vai gadījumā šādus tēriņus nevajadzētu samazināt. 

Plānojot budžetu, nevajadzētu arī aizmirst par neparedzētiem izdevumiem, kas laiku pa laikam gadās. Ja tomēr šo summu neiztērē, tad vari to novirzīt uzkrājuma veidošanai vai kāda cita mērķa īstenošanai. 

Ja ir vēlme veidot uzkrājumu, tam vislabāk atvēlēt atsevišķu kontu, uz kuru regulāri pārskaitīt noteiktu naudas summu. 

Iepērcies gudri

Lai arī ir teiciens, ka nauda tiek ietaupīta vien tad, ja tā netiek iztērēta vispār, tomēr šad un tad nākas apmeklēt kādu veikalu, lai iegādātos nepieciešamās lietas. Un tad ir gudri izdarīt racionālas izvēles, lai budžetā nerastos liels iztrūkums. 

Visbiežāk, protams, apmeklējam pārtikas veikalu, taču labā ziņa ir tā, ka šajā kategorijā ietaupīt naudu ir visvienkāršāk. To var panākt:

  • Nosakot konkrētu nedēļas vai mēneša budžetu un uz veikalu ņemot līdzi tikai tik naudas, cik nepieciešams;
  • Plānojot maltītes un uz veikalu dodoties ar sarakstu;
  • Ieplānojot tirgus apmeklējumu, jo tur daudzi pārtikas produkti nopērkami par pievilcīgākām cenām, nekā lielveikalos;
  • Sekojot līdzi akcijām un īpašajiem piedāvājumiem, kas ļaus iecienīto produktu iegādāties par zemāku cenu.

Tik pat gudri var plānot arī citus pirkumus, piemēram, vispirms piedāvājumu apskatot internetā. Starp citu, mūsdienās arī iepirkties interneta veikalos ir daudz ērtāk un izdevīgāk, jo tas palīdz ietaupīt gan laiku, gan finanses. 

Kas attiecas uz apģērbu – lai stilīgi izskatītos un labi justos, nav jāiztērē vesela bagātība. Daudz ko labu var atrast gan internetā, gan arī lietoto apģērbu veikalos. 

Grāmatas un citus mācību materiālus, kas būs vajadzīgi tikai noteiktu laika brīdi, var ņemt bibliotēkā, kā arī aizņemties vai nopirkt no kāda cita. Ja nu tomēr tādu variantu nav un grāmata jāpērk par pilnu cenu, vari mēģināt to pārdot pēc tam, kad tā vairs nebūs vajadzīga. 

Izmanto skaidru naudu 

Lai arī mūsdienās daudzi labprāt izmanto maksājumu karšu sniegtās iespējas, tomēr tādā veidā ir daudz grūtāk kontrolēt naudas plūsmu. Lai saprastu, kur paliek nauda un cik tās vēl atlicis, labāk norēķināties skaidrā naudā.

Pirms došanās uz veikalu no bankomāta izņem nepieciešamo naudas summu un bankas karti atstāj mājās – tādā veidā izvairīsies no pārtērēšanās. Ja tas nešķiet pārāk ērti, skaidru naudu no konta vari izņemt retāk, piemēram, nedēļas sākumā. Tas gan prasīs lielāku pašdisciplīnu, jo būs jāseko līdzi, lai nauda pietiktu visiem izdevumiem šajā periodā. 

Transports

Vēl viena kategorija, kurā regulēt izmaksas ir diezgan vienkārši, ir transporta izdevumi. Piemēram, automašīna sniedz ērtības, taču paredz arī zināmas izmaksas. Pirms iegādāties auto, jāaprēķina, vai tas atmaksāsies.

Ja mēdz pārvietoties ar sabiedrisko transportu, arī tos izdevumus vari samazināt, ieplānojot biežākas pastaigas ar kājām. Tas ir ne tikai izdevīgāk, bet arī veselīgāk. Laba alternatīva staigāšanai ar kājām ir braukšana ar velosipēdu. Īpaši ērti un patīkami tas ir gada siltajā sezonā, kad sēdēt sabiedriskajā transportā nemaz nav lielas vēlmes. 

Lai arī kāds būtu pieejamais budžets, iemācīties apieties ar naudu saprātīgi, vienmēr ir gudrs lēmums. Pareizi lēmumi un paradumi palīdzēs ne tikai vienkāršāk īstenot visas ieceres un apmierināt vajadzības, bet arī mazinās stresu krīzes situācijās. 

Sorry, there are errors on the page: