Vai plāno iegādāties savu pirmo mājokli vai pārvākties uz jaunu? Apsveicam ar šo priecīgo un tajā pašā laikā atbildīgo lēmumu.

Taču pirms tā pieņemšanas tomēr vēl reizi vajadzētu padomāt un rūpīgi izvērtēt, vai mājokļa iegāde tik tiešām ir tas, ko vēlies, un vai to vari atļauties.

Lūk, 3 jautājumi, uz kuriem Tev jāatbild pirms mājokļa iegādes:

1.    Kāds ir mans budžets?

Ja Tu nezini, cik daudz naudas Tev ir pieejams, tad par dzīvokļa pirkšanu nemaz nevar runāt. Bet tas nenozīmē, ka, ieskatoties bankas kontā, Tu uzreiz sapratīsi, cik daudz naudas vari maksāt par jauno dzīvesvietu. Tev ir vēl kādu laiku jāpagaida un jāpadomā, vai tiešām šo visu naudu vari atļauties tērēt. 

Vienmēr vajadzētu kādu daļu ierēķināt negaidītām situācijām, piemēram, ja piemeklējušas veselības problēmas, jāmaksā būs gan par ārsta apmeklējumu, gan medikamentiem.

Tāpat jāpadomā arī par to, ka būs jāmaksā īre, elektrība, komunālie un citi maksājumi par esošo dzīvesvietu, jāapmaksā telefona, televīzijas, interneta rēķini utt. 

Tev nevajadzētu uzskatīt, ka visa nauda, kas Tev ir pieejama, tiešām drīkst tikt tērēta par jauno māju. Tas nav viss budžets, ko vari atļauties iztērēt!

2.    Vai mans finanšu stāvoklis ir tam gatavs?

Lēmumu pieņem tikai tad, kad esi sapratis, ka patiešām esi tajā dzīves posmā, kad vari atļauties uzturēt ģimeni u.tml.

Mājokļa iegāde ir lielisks ieguldījums savā nākotnē, arī tādēļ, ka tas ļaus ietaupīt jau aiznākamajā mēnesī, pēc viena vai desmit gadiem, jo nebūs jāmaksā par mājokļa īri. Taču, lai arī nākotnē tas tiešām ļaus ietaupīt, iespējams, ka pašlaik Tu nemaz to nevari atļauties. 

Iegādāties mājokli nozīmē samaksāt pārdevējam lielu naudas summu jau uzreiz. Ja vien Tev nav lieki pāris simti vai tūkstoši eiro, šis solis ir rūpīgi jāpārdomā.

Ja Tev ir izveidojušies uzkrājumi, taču tie nav lieli, un Tu teju katru mēnesi dzīvo no algas līdz algai, tad diezin vai pašlaik iegādāties mājokli būtu tā labākā doma.

Līdzīgi ir arī tad, ja arī plāno lūgt aizdevumu bankai. Ja Tavi ienākumi nav stabili, ja ik pēc pāris mēnešiem maini darba vietu, neesi pārliecināts par to, vai jaunā vietā vēlēsies dzīvot, iespējams, visu atlikušo mūžu, tad nogaidi pirms pieņemt lēmumu iegādāties māju!

Gala lēmumu pieņem tikai tad, kad esi sapratis, ko vēlies un ka patiešām esi tajā dzīves posmā, kad vari atļauties uzturēt ģimeni, atmaksāt aizdevumu bankai u.tml.

3.    Vai esmu padomājis par papildus izmaksām?

Vēl pirms iegādājies mājokli, Tev jāsaprot, ka izmaksas par pašu māju vai dzīvokli nav vienīgās, kas jāveic. Papildus jāieplāno arī izdevumi par notāra pakalpojumiem, valsts un kancelejas nodevu, īpašumtiesību reģistrēšanu zemesgrāmatu, apdrošināšanu u.tml. Bet tie nav vienīgi.

Ja iegādājies mājokli, Tev jāapzinās, ka var nākties maksāt arī par dažāda veida remontdarbiem – varbūt būs jānomaina vecās kanalizācijas trubas, jāsalabo mēbeles, jāpārkrāso sienas.

Iespējams, jaunajā mājoklī nav mēbeļu un/vai sadzīves tehnikas – arī tam visam ir jāieplāno naudas līdzekļi.

Dažās situācijās palīdzēt var kredītlīnija, kas ļauj aizņemties līdz pat 2000 eiro, un ko ik mēnesi var atmaksāt pa daļām, taču pret ikvienu aizdevumu jāattiecas atbildīgi un pirms tam rūpīgi jāizvērtē spēja to atmaksāt!