Lai gan aizdevums bieži vien netiek uzskatīts par labāko risinājumu un tam vēl joprojām tiek piedēvētas ne visai pilnībā pozitīvas lietas, tomēr arī kredīti var būt ļoti vērtīgi, nepieciešami, situāciju krietni vien uzlabojoši un ārkārtīgi liels atbalsts nepieciešamajā brīdī.

Protams, izpildoties noteikumam, ka kredīti ņemti gudri, ar prātu, patiešām nepieciešamības gadījumos un vadoties pēc skaidras apziņas arī par to, ka paņemto naudu būs iespējams arī atmaksāt. 

Visbiežāk, izvēloties kredītu, kā risinājumu savai problēmai vai vajadzībai, domājam vairāk par to, kā tiks risināta dotā problēma un kļūs vieglāka ikdiena vai atrisināts sarežģījums, taču aizmirstam izplānot to, kā aizdevums tiks atmaksāts.

Piemēram, ja ienākumi neļauj kaut ko iegādāties šomēnes, pat ja tas ir ļoti, ļoti nepieciešams, jāuzdod sev jautājums – vai nākamajā mēnesī būs iespējams atrast brīvus līdzekļus, lai atmaksātu kredītu, kas paņemts šim pirkumam?

Lūk, pāris gudri ieteikumi, kā domāt par aizdevuma atmaksu: 

1)     Par aizdevuma atmaksu jādomā pirms vēl tu esi aizņēmies.

Kā jau minēts piemērā pirms tam – izprotot un padomājot, kā un vai aizdevumu būs iespējams arī atmaksāt.

Bieži vien aizdevums šķiet kā ātrs un vienkāršs veids, kā atrisināt savu problēmu, nepadomājot (vismaz ne tik rūpīgi), ka tas būs arī jāatmaksā. Tāpēc pirms esi paņēmis kredītu – domā par to, kā rast finanses, lai to atmaksātu. 

2)    Izvēlies sev izdevīgu aizdevumus.

Iespēju ir daudz un variantu ir vienmēr!

Iespēju ir daudz, un, lai arī Tu esi tas, kuram nepieciešams kredīts – varianti ir vienmēr. Izvēloties sev izdevīgāko aizdevuma veidu, jau esi parūpējies, lai būtu vieglāk to atmaksāt.

Piemērs – ja zini, ka vienā mēnesī aizdevumu atmaksāt nebūs iespējams, izvēlies to darīt vairākos mēnešos pa mazākiem maksājumiem. Jā, visticamāk, samaksāsi nedaudz vairāk procentos, kā atmaksājot vienā maksājumā.

Taču varēsi būt daudz pārliecinātāks, ka atmaksāt patiešām spēsi, turklāt bez liekām problēmām. 

3)    Paņemt aizdevumu nozīmē, ka Tev kaut kādam pirkumam, maksājumam, izdevumam ir pietrūcis.

Tātad, iespējams,nepareizi kārto savas finanses un izdevumu un ienākumu līdzsvaru. Lai ne tikai veiksmīgāk atmaksātu savu aizdevumu, bet arīdzan  veidotu lielāku izpratni par savām finansēm nākotnē, sāc sekot līdzi saviem izdevumiem, atsakoties no tā, kas tev nav akūti nepieciešams!

Tā izdosies novirzīt līdzekļus vispirms aizdevuma atmaksai, pēc tam jau citiem vajadzīgiem un vērtīgiem pirkumiem. 

4)    Padomā par iespēju iegūt papildus ienākumus.

To, ka aizdevumu nāksies atmaksāt arī tad, ja esi to paņēmis, bet nespēj veikt atmaksu, vajadzētu saprast jau pirms tā izvēles.

Tam nav jābūt daudz – iespējams, tikai tik daudz, lai varētu atdot aizdevumu, ja tas patiešām paņemts vienreizēju un neparedzētu izdevumu segšanai.

Taču, lai plānotu to, kā gudri atmaksāt aizdevumu, jāpadomā arī par alternatīviem papildus līdzekļu ieguves veidiem, lai vienkāršāk būtu nomaksāt savu paņemto kredītu. 

Jebkurā gadījumā, ja seko līdzi tam, kādi ir aizdevuma termiņi, veic maksājumus laicīgi un saproti, ka komunikācija risina daudz problēmu – jau rīkojies gana gudri, lai neradītu problēmas pats sev. 

Aizdevums reizēm patiešām var būt labs risinājums un glābiņš, taču tas jāizvērtē un jāpārdomā gan savas iespējas, gan aizdevuma atmaksāšanas plānu, lai lēmums būtu pieņemts izsvērti un gudri.

To, ka aizdevumu nāksies atmaksāt arī tad, ja esi to paņēmis, bet nespēj veikt atmaksu, vajadzētu saprast jau pirms tā izvēles. Taču arī šeit – komunikācija nozīmē daudz. Var vienoties par termiņu pagarināšanu, sadalīšanu vairākos maksājumos un citiem nosacījumiem, ja tādi nepieciešami.

Vismuļķīgāk ir paņemt kredītu un tad vienkārši aizmirst par to!