Ņemot vērā to, cik svarīgas mūsdienās ir finanšu prasmes, ir pārsteidzoši, ka skolā par to tiek runāts tik maz. Tomēr kā vecāks Jūs savam bērnam varat iemācīt svarīgākās mācības par finansēm – un Jums tas pat būtu jādara.

Vecākiem ir vislielākā ietekme uz bērnu finansiālo uzvedību, tādēļ ir jādara viss, lai bērns šīs prasmes apgūtu pēc iespējas labāk. Turpinājumā prasmes, kas būtu jāapgūst katrā no vecumposmiem un praktiski piemēri, kā to īstenot. 

Mācība nr. 1 – Tev var būt jāgaida, lai saņemtu to, ko vēlies

Šī ir atziņa, kas aktuāla cilvēkiem visos vecumos. Taču tieši bērnībā gūtā pieredze veido pamatu pareizai izpratnei pieaugušo vecumā. Trīs līdz piecu gadu vecumā bērnam var mācīt – lai kaut ko iegūtu, var nākties gaidīt un krāt naudu. Kā to īstenot praksē? Pārrunājot ar bērnu to, ko viņi vēlas un mudinot sākt krāt naudu, lai šo mērķi īstenotu. Varat kopā ar bērnu doties uz veikalu un ļaut viņam izvēlēties pašam savu krājkasīti. 

Mācība nr. 2 – Tev jāmācās pieņemt lēmumus par to, kā tērē savu naudu

Sešu līdz desmit gadu vecumā bērnam svarīgi izskaidrot, ka naudas līdzekļi ir ierobežoti, tādēļ svarīgi pieņemt gudrus lēmumus par to, kā naudu iztērēt. Pārrunājiet ar bērnu savus finanšu lēmumus, piemēram: ‘’Mēs iegādājamies šo sulu nevis tāpēc, ka tai ir skaists iepakojums, bet gan tādēļ, ka tā maksā mazāk, taču tik un tā garšo lieliski’’. 

Varat arī bērnam piešķirt zināmu naudas summu, piemēram, 1 eiro, un lielveikalā dot iespēju izvēlēties augļus vai kādu citu produktu. Tādā veidā viņš gūs praktisku pieredzi lēmumu pieņemšanā. 

Mācība nr. 3 – jo ātrāk sāc krāt, jo vairāk vari uzkrāt

Kad bērns sasniedzis 11 gadu vecumu, var sākt runāt ne tikai par īstermiņa, bet arī par ilgtermiņa mērķu noteikšanu un sasniegšanu. Varat pastāstīt, kādas uzkrājuma veidošanas iespējas piedāvā bankas un citas kredītiestādes, kādu labumu no tā var gūt. Motivējiet bērnu izvirzīt ilgtermiņa mērķus un ikdienā pieņemt lēmumus, kas palīdzētu šos mērķus sasniegt. 

Mācība nr. 4 – salīdzinot dažādas mācību iestādes, ņem vērā arī izmaksas

Pienākot brīdim, kad jāsāk domāt par tālākās izglītības iegūšanu, runājiet ar bērnu ne tikai par to, kura mācību iestāde būs piemērotākā, bet arī par to, kādus finansiālos ieguldījumus tā prasīs. Protams, vienlaikus jaunietis jāmotivē iegūt izglītību, pastāstot, ka šāda veida ieguldījums pēc tam noteikti atmaksāsies. Pārrunājiet arī darba iespējas studiju laikā – tas nodrošina gan pieredzi, gan papildu ienākumus. 

Mācība nr. 5 – izmanto aizdevumu sniegtās iespējas tikai tad, ja esi drošs par savu maksātspēju

Mūsdienās noformēt kredītu ir salīdzinoši vienkārši, tādēļ, tuvojoties ar jaunieti noteikti jāpārrunā gan tas, kam kredīts paredzēts, gan arī – kādi ir iespējamie riski. Patēriņa kredīts internetā var palīdzēt īstenot kādas lielākas ieceres, taču tikai tad – ja ir skaidri zināms, ka to būs iespējams atmaksāt. Runājot par šo tematu, pievērsiet uzmanību gan procentu likmēm, gan iespējām salīdzināt vairākas opcijas. Paskaidrojiet, kādas var būt sekas kredītsaistību nepildīšanai un mudiniet vienmēr pieņemt pārdomātus lēmumus. 

Nauda ir svarīgs instruments, bez kura iztikt mūsdienās nav iespējams. Tāpēc svarīgi iemācīties ar to apieties pareizi, lai tā nestu labumu, nevis radītu sarežģījumus.