6 paņēmieni, kā novērst krāpšanos ar kredītkarti

1.Neatstāj kredītkarti bez uzraudzības

Par laimi maksājumu kartes izmantošana pie lielākās daļas mazumtirgotāju un pakalpojumu sniedzēju ir droša. Tomēr var gadīties arī pa kādam negodprātīgam cilvēkam. Atceries — norēķinoties par precēm vai pakalpojumiem, neizlaid kredītkarti no acīm! Kolīdz maksājumu karte ir ārpus tava redzesloka, negodīgiem cilvēkiem paveras iespēja nokopēt kredītkartes informāciju un drošības kodu kartes aizmugurē.

Noteikti nekad neparaksti tukšu kvīti. Ja nevēlies, lai tiktu piemērotas kādas papildu maksas, vietā, kur paredzēts norādīt dzeramnaudas apmēru, vari ievilkt līniju.

2.Uzmanies no informācijas nolasīšanas iekārtām bankomātos

Lai nolasītu maksājumu kartes informāciju, krāpnieki bankomātos vai maksāšanas ierīcēs var ievietot datu lasītājus vai kopētājus. Lai izvairītos no tā saucamajiem skimeriem (datu lasītājiem), pavēro, vai ciparu tastatūra vai kartes ievietošanas vieta neizskatās aizdomīgi, nav vaļīga vai pārlieku smagnēja. Pārbaudi arī, vai pie bankomāta neatrodas kamera, kas varētu fiksēt tavu PIN kodu. Ja kamera ir pavērsta ciparu tastatūras virzienā — esi uzmanīgs! Tāpēc mēs iesakām PIN kodu vienmēr sastādīt ar vienu roku, ar otru piesedzot savas darbības.

Grūtāk ir ar advancētiem skimeriem jeb šimeriem (shimmer), jo var gadīties, ka par to uzstādīšanu nekas neliecina. Šimeris ir daudz attīstītāka skimera versija, kas tiek uzstādīta kartes nolasīšanas iekārtā un ko ar aci nevar pamanīt. Lai lieku reizi sevi pasargātu, ja vien iespējams, labāk izvēlies maksāt degvielas uzpildes stacijā, nevis pie uzpildīšanas iekārtas, un izvairies no ārpus telpām novietotiem bankomātiem.

3.Citas maksāšanas iespējas

Kolīdz saņem jaunu kredītkarti, paraksties tās aizmugurē. Tad kartes pazaudēšanas vai zādzības gadījumā tukšo vietu neviens cits nevarēs aizpildīt. Un to pašu iemeslu dēļ, ja karte nav nepieciešama, labāk to vienkārši atstāt mājās.

Patiesībā, mobilie bezkontakta maksājumi dažreiz var būt daudz drošāki par maksājumu kartēm, jo mūsdienu tehnoloģijas nodrošina, lai tādu maksāšanas lietotni kā Apple Pay un Android Pay nevarētu nolasīt tā kā fizisku maksāšanas karti.

4.Salīdzini bankas konta izrakstu un kartes aktivitāti

Vienmēr pārliecinies, vai konta izrakstā nav aizdomīgu maksājumu vai darījumu, ko neatceries. Daži cilvēki konta vai maksājumu kartes aktivitāti pārbauda tikai tad, kad ir pienācis laiks veikt kādu maksājumu. Tomēr, ja konta izrakstā ieskatīsies regulāri, tev būs lielāka iespēja konstatēt krāpšanos agrāk.

Ja pamani ko neparastu, sazinies ar kredītkaršu sabiedrību vai banku un noskaidro, ko darīt tālāk. Bieži vien ir arī atsevišķi telefona numuri, uz kuriem zvanīt šādos gadījumos. Turi šos numurus pa rokai, lai sarežģījumu gadījumā pēc palīdzības vari vērsties ātri.

5.Uzmanies no pikšķerēšanas shēmām

Krāpnieki allaž centīsies noķert to brīdi, kad zaudēsi uzmanību. Un vai viņiem varētu būt vēl labāks paņēmiens, kā izlikties par cienījamu informācijas avotu un lūgt tev svarīgu informāciju? Ja tamlīdzīga ziņa tevi pārsteidz nesagatavotu, esi piesardzīgs!

Ja, piemēram, saņem telefona zvanu, kurā tev lūdz sniegt personisku informāciju, pavaicā zvanītāja vārdu, pārstāvēto uzņēmuma nodaļu un telefona numuru. Tas ir viens veids, kā pārliecināties par zvanītāja patiesumu. Ja zvanītājs vilcinās sniegt šīs ziņas vai ja nevari veikt zvanu atpakaļ, iespējams, būsi uzgājis krāpšanos.

Jebkurā gadījumā atceries: uzmanies vienmēr, kad tev pa telefonu vai īsziņā kāds vaicā kredītkartes numuru (un ja tu šo darījumu pats neesi sācis). Banka nekad nezvanīs un neprasīs tavas kredītkartes numuru vai PIN kodu. Ja arī bankai šī informācija ir nepieciešama, tas parasti ir gadījumos, kad zvani tu, turklāt tādos gadījumos tad šo informāciju tu pats arī ievadi, lai pierādītu savu identitāti.

6.Iepērkoties internetā, rīkojies loģiski

Iepērkoties internetā galvenais nosacījums ir itin vienkāršs: iepērcies tikai tajās vietnēs un internetveikalos, kam uzticies. Tas var nozīmēt, ka arī tava kredītkartes informācija visdrīzāk būs drošībā. Un pavisam noteikti nekad neiepērcies vietnē, kas nav droša. Par drošu interneta vietni liecina tās adrese (tai jāsākas ar “https://” nevis “http”) un atslēgas simbols pie adreses joslas.

Vēl viens svarīgs nosacījums ir aizsargāt savu datoru ar pretvīrusu programmu un aizsardzību no ļaunatūras. Jo vairāk negodprātīgi cilvēki uzzina par tevi, jo lielāku kaitējumu viņi var izdarīt. Vienmēr rūpīgi izvērtē, vai tiešsaistē pieprasītie personiskie dati tiešām būtu jāsniedz, un izvairies no aizdomīgām saitēm.