Gan mājokļa īrei, gan pirkšanai ir savi plusi un mīnusi

Šis vienmēr ir bijis aktuāls jautājums – pirkt vai īrēt, īrēt vai pirkt? Daudzas reizes nācies par šo spriest ar draugiem, mēģinot sniegt labākos padomus un izvērtēt, kas tad ir vislabākais viņiem.

No kādiem apstākļiem atkarīgs - pirkt vai īrēt?

Uzreiz jāatzīst, ka nav viena labākā risinājuma, kas atbilstu visiem – kādam daudz piemērotāka ir īrēšana, kādam – dzīvesvietas pirkšana. Tas ir atkarīgs no ārkārtīgi daudz dažādiem apstākļiem, cilvēkiem un viņu vajadzībām. 

Tajā brīdī, kad arī Jūs esat nonākuši pie šī jautājuma – pirkt vai īrēt savu mājokli, ir jāsāk rūpīgi izvērtēt un spriest par to, kas ir atbilstošākais tieši jums. Katrai opcijai ir savi plusi un mīnusi, no kuriem izvairīties praktiski nav iespējams. Tad nu jāsāk vērtēt, kuru ir vairāk. 

Ko mēs vispār varam atļauties?

Īrēt, vērtējot pēc dotā brīža, vienmēr sanāk lētāk (lai arī dzīvokļu īres cenas pēdējos gados ir krietni vien pieaugušas). Savukārt pirkt nozīmē ieguldīt lielāku naudas summu uzreiz, vai arī ņemt aizdevumu mājokļa iegādei (kas tas pats ikmēneša maksājums vien ir, ko maksātu, ja īrējam dzīvesvietu). Te gan arī vēl jāpiemin tas, ka, ja kādā brīdī vairs nespējam maksāt, no īrētās dzīvesvietas mūs var tā vienkārši izlikt. Tad būs jāmeklē atkal. Lai nu kā, abos gadījumos zaudējam naudu. Varbūt tomēr labāk ir padomāt un riskēt, iegādāties savu mājokli, iztērējot ik mēnesi to pašu summu, ko īrējot, tikai zinot, ka ilgtermiņā tas būs mūsu. 

Vai mēs plānojam būt pastāvīgi vietas ziņā

Ja ir skaidra doma par to, ka vēlamies dzīvot konkrētajā pilsētā, vietā – pirkšana šķiet daudz pievilcīgāka opcija, nekā īrēšana. Savukārt, ja neesam pārliecināti par to, vai darbs nenoteiks mūsu atrašanās vietu nākotnē, vieglāk tomēr ir īrēt, spējot būt daudz mobilākam un brīvākam savā iespējā pārvietoties. 

Ja pērkam mājokli, neatkarīgi no tā, tas ir dzīvoklis vai māja, plānojam par to ilgtermiņā, kamēr īrētais variants ir īstermiņa (prātā un apziņā vismaz noteikti) – varam doties prom, kad vēlamies, uzteikt īres līgumu, meklēt kaut ko jaunu.

Pirkšana nozīmē stabilitāti un noteiktu piesaisti vietai, kurā savu mājokli izvēlamies. Tiesa, savam nekustamajam īpašumam tomēr ir liela vērtība joprojām, kas ir būtisks arguments, lai mājokli tomēr iegādātos. 

Lai nu kā, mūsu vēlmes pateiks mums priekšā, kas ir atbilstošākais – īrēt vai pirkt

Par un pret

Gala rezultātā, izsverot visus par un pret, maksāt tāpat nākas par abiem variantiem vienlīdz daudz. Īrētā dzīvoklī maksājam par komunālajiem maksājumiem plus saimniekam, turklāt dzīvojam vietā, no kuras mūs var izlikt tikpat viegli un pēkšņi, kā mēs no tās aiziet – pat sienas, kurās atrodamies, īsti nepieder mums. Viss ir nedaudz – ne savs. Pērkot mājokli – maksājam komunālos maksājumus šā vai tā, plus, ja ir bijusi vajadzība, bankas kredītu par mājokļa iegādi. Toties zinām, ka ilgtermiņā mājoklis paliks mums – respektīvi, varam tajā saimniekot pēc pilnas patikšanas – krāsot, mainīt, veidot un iekārtot kā vien šķiet ērtāk un tīkamāk. Tiesa, arī te jārēķinās, ja nemaksāsim rēķinus un ar mājokli saistītos izdevumus, mūsu vai nē, varam to zaudēt. 

Lai nu kā, mūsu vēlmes pateiks mums priekšā, kas ir atbilstošākais – īrēt vai pirkt, jo, vērtējot no plusiem un mīnusiem, maksājumiem un izdevumiem – abām opcijām ir vienlīdz lieli maksājumi un negatīvās puses. Tad nu pozitīvā doma ir jāmeklē tajā, ko tad mēs īsti vēlamies.