Gūsti jaunu pieredzi katru dienu!


“Pēc divdesmit gadiem jūs vairāk nožēlosiet neizdarīto nevis izdarīto. Tādēļ atlaidiet tauvas. Pametiet mierīgo ostu. Ķeriet savās burās ceļavēju. Meklējiet. Sapņojiet. Atklājiet.”
– Marks Tvens

Tu esi Tevis piedzīvotā iznākums

Dzīve rit diezgan ātri. Ik pa brīdim neapstājoties un nepalūkojoties apkārt, tu vari to palaist garām. - Ferris Bueller

Mēdz teikt, ka mūs nosaka tas, ko mēs piedzīvojam, un ka mēs esam visa mūsu piedzīvotā iznākums. 

Mūsu piedzīvotais nosaka mūsu domas, mūsu rīcību, mūsu lēmumu pieņemšanas procesus, iespējas un riskus, ko esam gatavi uzņemties.

Ja piedzīvotais ir patīkams, mēs visticamāk tāpat rīkojamies vai uzvedamies atkal, jo mēs zinām, ka tas ir droši, ērti un pazīstami. Gluži pretēji, ja kaut kas vai kāds ir radījis negatīvu pieredzi, tas mūs attur rīkoties tāpat vai ielaisties ar konkrēto personu atkal. 

Tāpēc tagad padomā par to! Ja mēs patiešām esam visa mūsu piedzīvotā iznākums, tad, apzināti tiecoties piedzīvot kaut ko jaunu, mēs, pateicoties jaunajai pieredzei, iespējams, mainītu sevi un savu dzīvi.

Mirkļi, kas atgādina, ka esam dzīvi 

Cilvēki bieži vien domā par to, ko pēc paveikšanas viņi varētu nožēlot, taču patiesība ir tāda, ka mēs nožēlojam nepaveikto.

Iesīkstēt un iestigt rutīnā ir viegli. Un, klau, neliela rutīna un noteiktība un komforta sajūta, ko tā sniedz, nebūt nav nekas peļams. Tomēr dzīve sastāv no mirkļiem, sakarībām, atmiņām un vietām. Esot “tur ārā”, dzīve ir burvīga un brīnišķa.

Runājot par pieredzi un atmiņām, ko tā rada, mēs runājam ne tikai par sapņu brīvdienām vai atvaļinājumiem, bet arī par jebkuru mirkli vai pieredzi, kas atgādina, ka esam dzīvi.

“Vai esi paveicis/paveikusi kaut ko ievērības cienīgu vai pieminēšanas vērtu?”

Ja Tu vēl neesi noskatījies filmu Voltera Mitija slepenā dzīve, ej un noskaties to tagad. 

Volters Mitijs ir sapņotājs, kas dzīvo parastu dzīvi kā žurnāla LIFE darbinieks. Viņš izlemj reģistrēties iepazīšanās tīmekļvietnē, cerot, ka viņš tuvāk sapazīsies ar kādu no viņam iepatikušos darba kolēģi. Volteram piezvana iepazīšanas aģentūras pārstāvis, lai noskaidrotu, kāpēc viņš savā profilā nav atbildējis uz jautājumiem. Volters atbild, ka nezināja, ko rakstīt. Tad pārstāvis Volteram jautā: “Vai esat izdarījis kaut ko ievērības cienīgu vai pieminēšanas vērtu?”, uz ko Volters atbild, ka nē. 

Situācija sakarst, kad Volters dodas dzīves piedzīvojumā cauri Islandei, Grenlandei un tālāk, lai atrastu pazudušo foto negatīvu, kas ir nepieciešams pēdējā žurnāla TIME vākam.

Lai piedzīvotu neparastus mirkļus, nav jābūt pārgalvim vai jādodas līdz pat Grenlandei kā Volteram Mitijam. To papilnam ir mūsu ikdienas dzīvē. Runājot ar svešinieku, izmēģinot jaunu recepti, ejot mājās pa citu maršrutu vai lasot grāmatu un baudot sauli parkā, ir svarīgi izdarīt kaut ko atšķirīgu un izrauties no rutīnas. 

Mēģināšana

Galu galā viss, kas mums ir, ir mūsu atmiņas, ko veido mirkļi, piedzīvotais un notikumi. Patiesībā ir tā, ka ikreiz, kad mēs mēģinām kaut ko darīt, palielinās iespējamība radīt atmiņā paliekošu mirkli. 

Ja mēs apzināti nemēģinām, visu dzīvi var nodzīvot tā, ka katra diena ir tāda pati kā iepriekšējā. Tu pamosties katru dienu vienā un tajā pašā laikā, dodies uz darbu, pārnāc mājās, gatavo vakariņas, skaties televizoru, ej gulēt. Un atkārtojiet.

Vismazākajam lēmumam var būt vislielākā ietekme. Sarunas, ko vēlamies uzsākt. Tas, ko vēlamies piedzīvot. Vietas, kurp vēlamies doties. Tas, ko cenšamies paveikt.

Mēs varam vai nu turpināt darīt katru dienu vienu un to pašu, vai arī censties piedzīvot kaut ko jaunu.

“Pieredze māca visu."
– Jūlijs Cēzars 

Mūsu interesēs ir teikt “Jā” pieredzei, kas rada paliekošas atmiņas.

Vienkārši saki “Jā” 

Nākamreiz, kad, piemēram, Tavs darba kolēģis(-e) jautās, vai vēlies pēc darba kaut ko iedzert, saki “Jā”. Nākamreiz, kad Tevi aicinās pusdienās, saki “Jā”. Ja ir iespēja pievienoties pēc darba apmeklējamam sabiedriskam pasākumam vai sporta pulciņam, saki “Jā”. 

Lai darbība būtu jēgpilna vai atstātu iespaidu, tai nebūt nav jābūt šokējošai. Vienkārši par pieredzi kļūst jebkas, ko Tu dari ārpus ierastajiem rāmjiem. 

Pamēģini atcerēties reizi, kad devies vienas dienas izbraucienā, pavadījis pāris stundas ar svešinieku vai paziņu, vai arī apmeklēji kādu pasākumu. Notikums ir iespiedies Tev atmiņā, to ir iespējams atcerēties, un to nevar aizstāt.

Uzstādi sev izaicinājumi mēnesi teikt “Jā” katram uzaicinājumam apmeklēt saviesīgu pasākumu.

Ceļošanas priekš un pieredze

Daudziem no mums dzīves lielākā pieredze ir ceļošana. Kā ir teikusi ceļojumu rakstniece Freja Starka: “Viena no vispatīkamākajām sajūtām pasaulē ir pamosties pilnīgi vienam svešā pilsētā.”

Ceļošanas vērtība nav izmērojama naudā. Satiktie cilvēki, redzētās vietas, radītie mirkļi un iegūtās zināšanas – tas viss ir daļa no pieredzes, kas palīdz mums augt un padara mūsu dzīvi bagātāku.

Nekad neatsakies no iespējas doties ceļojumā. Ja draugs/draudzene aicina Tevi doties līdzi uz citu valsti, Tavs dzīvesbiedrs/Tava dzīvesbiedre iesaka ģimenei doties atvaļinājumā, vai arī ja Tev ir sen nepiepildīts sapnis doties kaut kur, ļaujies piedzīvojumam.

Daudzi cilvēki atsakās no iespējas ceļot, jo viņiem attiecīgajā brīdī nav naudas. Atskatoties uz savu dzīvi pēc 10 vai 20 gadiem, kas būs tas, ko Tu atcerēsies ar vislielāko varbūtību? Fakts, ka teici “nē” iespējai ceļot, vai fakts, ka devies vienreizējā atvaļinājumā, kas ir radījis neizdzēšanas, nenovērtējamas atmiņas? 

Pieņemsim, ka Tev ir nenomaksāts kredītkartes parāds vai aizdevums. Sakot “jā” piedāvātajai iespējai, tas varētu nozīmēt, ka 12 mēnešu vietā atlikušo summu varētu nākties atmaksāt 15 mēnešus. Vai pēc 10 vai 20 gadiem šiem trīs mēnešiem īsti būs jebkāda nozīme? Vai šiem trīs mēnešiem būs lielāka nozīme nekā ceļojumā gūtajai pieredzei un atmiņām?

Kāpēc mēs ceļojam

Lai arī nevar noliegt, ka tajā, lai atvaļinājums izvērstos atmiņā paliekošs un baudāms, nozīme ir galamērķim, viens no iemesliem, kuru dēļ mums tik ļoti patīk ceļot, ir tas, ka mēs izlaužamies no rutīnas un aizmirstam par savu ikdienas dzīvi. Citējot sociologa Čārlza Hortona Kūlija teikto, “Izrauties no darba ikdienas sava ziņā ir tas pats, kas tikt vaļā no sevis paša; un tā bieži vien ir ceļošanas un izmaiņu priekšrocība.” 

Bet kā būtu, ja mums nenāktos izrauties no savas ikdienas dzīves tādēļ, ka biežāk esam teikuši “jā”, un ik dienu mums ir bijusi atmiņā paliekoša pieredze? Šajā sakarā izdaudzinātais ceļojumu rakstnieks Bils Braisons saka: “Manuprāt, lielākais gandarījums un atlīdzība, ko saņemam no ceļošanas, ir iespēja piedzīvot ikdienas lietas tā, it kā tās tiktu piedzīvotas pirmo reizi, būt situācijā, kad gandrīz nekas nav tik pazīstams, lai to uztvertu kā pašu par sevi saprotamu.”

“Kaut kāda iemesla dēļ tad, kad es ceļoju, es spēju padoties vairāk nekā savā īstajā dzīvē. Es spēju atlaist bremzes. Domāju, ka tieši tamdēļ man tas tik ļoti patīk.” 

– Čelsija Keina

 Kas notiek? 

Sociālajos tīklos ir sastopams populārs citāts: “Esmu pateicīgs par naktīm, kas pārauga rītos, draugiem, kas kļuva par ģimenes locekļiem, un sapņiem, kas piepildījās.” Tas viss ir pieredze.

Ielūkojies sava vietējā laikraksta kultūras, pasākumu vai mākslas sadaļā un paskaties, kas notiek Tavā pilsētā. Nedēļas nogalēs notiekoši amatnieku tirdziņi, bezmaksas koncerti, mūzika parkā, izstādes galerijās – kaut kas tiek piedāvāts vienmēr. 

Ņemsim, piemēram, baleta vai operas apmeklējumu. Pat tad, ja tas Tevi interesē pavisam nedaudz, dodies turp pieredzes dēļ. Apmeklējums kļūs par paliekošām atmiņām, jo tas būs kaut kas atšķirīga no Tava ierastā dzīves rituma. 

Mēs nesakām, ka jebkura no šīm jaunajām pieredzēm vai darbībām kļūs par Taviem jaunajiem vaļaspriekiem. Runa nav par to. Runa ir par kaut kā piedzīvošanu. Pat tad, ja uzzināsi, kas tas nav priekš Tevis. Kā Tu vari zināt, kas Tev patīk vai nepatīk, ja pat neesi pamēģinājis? Piedzīvojot.

Kad vien iespējams, aiciniet draugu/draudzeni, ģimenes locekli, mīļāko vai kolēģi baudīt šos notikumus kopā ar Tevi. Atmiņas un mirkļi ir izteiktāki kopā ar citiem.

Izdzīvo pieredzi atkal un atkal 

Brīnišķīgais attiecībā uz piedzīvoto ir tas, ka to var atsaukt atmiņā un izdzīvot vēlreiz. Dažreiz mēs dzirdam kādu konkrētu dziesmu vai sajūtam kādu konkrētu aromātu, kas mums atsauc atmiņā kādu konkrētu laiku un vietu. Tas mūsos uzjundī atmiņas, pieredzi.

Iespējams, ka attiecīgais stimuls liek atcerēties kādu atvaļinājumu, bērnību, romantisku piedzīvojumu vasarā vai ar ģimenes locekļiem un draugiem pavadītus brīžus, kas tagad ir jau pagātne. Lai kādas arī šīs atmiņas būtu, tā ir pēdas atstājusi pieredze, kas ir bijusi pietiekami nozīmīga, lai to atcerētos.

Līdztekus tam, ka pieredze ir pietiekami jauka, lai to atcerētos, tajā gūto mācību mēs izmantojam katru dienu. Tā ir daļa no tā, kas mēs esam šodien.

25 lietas, ko izmēģināt šodien 

Lai ledus izkustētos, piedāvājam dažus ieteikumus attiecībā uz ikdienā gūstamo pieredzi:

1.    sāc apmeklēt svešvalodas kursus;
2.    dodies izbraucienā ar ekskursiju autobusu savā pilsētā;
3.    apmeklē ēst gatavošanas nodarbības;
4.    apmeklē dejošanas nodarbības;
5.    dodies apmeklēt muzeju gida pavadībā;
6.    dodies uz naktsklubu un dejo līdz agram rītam;
7.    dodies vienas dienas izbraucienā ārpus pilsētas;
8.    apmeklē fotografēšanas vai mākslas nodarbības;
9.    apmeklē ātrā tikšanās vakaru;
10.    izmēģini kādu no vietējā restorānā piedāvātajiem ēdieniem;
11.    apmeklē operu;
12.    noskaties amatierteātra izrādi;
13.    apmeklē brīvdabas kinoseansu ar draugiem;
14.    apmeklē vietējo futbola stadionu gida pavadībā;
15.    noskrien maratonu; 
16.    dodies slēpot;
17.    katru mēnesi apmeklē klātienē kādu dzīvās mūzikas koncertu;
18.    dodies izbraucienā ar automašīnu kaut kur. Jebkur;
19.    vēro saulrietu vai saullēktu;
20.    dodies piknikā vietējā parkā;
21.    nodarbojies ar jogu parkā; 
22.    iznomā velosipēdu un brauc uz darbu;
23.    ar vienu vai pāris draugiem/draudzenēm katru nedēļu izmēģini jaunu restorānu vai bāru;
24.    apmeklē mūzikas festivālu;
25.    apmeklē futbola maču.


Īsteno praksē 

Ja ne tagad, tad kad?

Aizej no ierastā un ērtā. Dzīvo tā, lai gūtu jaunus iespaidus. Vairs nekādu atrunu, vairs nekādu neizpildītu norunu, vairs nekādu “varbūt nākamnedēļ”.

Un ja Tevi no tā, ko vēlies darīt vai kurp vēlies doties, attur jautājums par naudu, mēs – Ferratum – varat Tev palīdzēt īstenot iecerēto.

Iespējams, ka Tev ir nepieciešama pavisam neliela summa līdz algas dienai. Lielisks šī tukšuma aizpildīšanas veids ir Ferratum mikroaizdevums. Vai varbūt vēlies aizņemties naudu vairākas reizes gadā. Tā vietā, lai pieteiktos vairākiem aizdevumiem, Ferratum kredītlīnija nozīmē naudas līdzekļu pieejamību visu gadu bez vajadzības katru reizi pieteikties jaunam aizdevumam. 

Tradicionālo aizņēmumu gadījumā Tu piesakies konkrētai aizdevuma summai, kas ir jāatmaksā vienādos ikmēneša maksājumos. Turpretim kredītlimits nozīmē pilnīgu elastīgumu. Kredītlīnijas gadījumā summu var izņemt, atmaksāt un izmantot vēlreiz neierobežotu reižu skaitu. Vislabākais ir tas, ka procenti Tev ir jāmaksā nevis par pieejamajiem kredītlīdzekļiem, bet gan tikai par izmantoto summu.

Ātri un ērti aizpildīt pieteikumu vari Ferratum mājas lapā. Nekādas gaidīšanas rindā. Vienkārši izvēlies sev piemērotāko aizņēmuma veidu un saņem lēmumu dažu minūšu laikā. Apstiprinājuma gadījumā naudas līdzekļus savā kontā saņemsi vienas dienas laikā.

Sāc dzīvot šodien!

“Esi drošs(-a)! Riskē! Pieredzi nevar aizstāt nekas.”
– Paulu Koelju