Dzīvošana pāri līdzekļiem - kā to pārtraukt?

Dzīvošana no algas no algai nav patīkama. Vēl sliktāk ir, ja izdevumi regulāri ir lielāki par ienākumiem – tas var novest pie lielām finansiālām grūtībām. Ja dzīve pāri saviem līdzekļiem ir problēma, ir laiks meklēt veidus, kā to mainīt.

Budžeta plānošana

Budžeta plāna izveide un izpilde palīdz ne vien samazināt izdevumus, bet arī sasniegt finansiālos mērķus. Veidojot budžeta plānu, visus tēriņus jāsadala pa kategorijām, lai būtu vienkāršāk saprast, kur izdevumus iespējams samazināt. Tas arī palīdz izvērtēt, ko faktiski vari atļauties. Ja precīzi zināsi, kam un cik daudz grasies tērēt, ir mazāka varbūtība, ka izdevumi mēneša beigās būs lielāki, nekā plānots.

Ienākumu aprēķināšana

Ja regulāri saņem konkrētas naudas summas (piemēram,  algu noteiktā apmērā), zināt, ar kādiem ienākumiem rēķināties, ir daudz vienkāršāk. Grūtāk ir tad, ja ienākumi ir neregulāri un/vai ik mēnesi būtiski atšķiras. Tādā gadījumā par pamatu jāņem vidējais peļņas rādītājs.

Kredītsaistību izvērtēšana

Svarīgi arī saprast, cik lielas ir kopējās kredītsaistības – ātrie kredīti, patēriņa aizdevumi, līzinga maksājumi  un citi aizdevumi. Izveido reālu kredītu atmaksas plānu. Lai kredītsaistības dzēstu pēc iespējas ātrāk, gudri meklēt iespējas, kā  ikmēneša minimālajam maksājumam pievienot papildus summu.

Izdevumu aprēķināšana

Izvērtē, kādi ir citi obligātie maksājumi un cik daudz tērēsi dažādām izdevumu kategorijām, piemēram, pārtikai, izklaidei, transportam un citiem ikdienas tēriņiem.  Atceries, ka, rūpīgi plānojot savus tēriņus, dažās no izdevumu kategorijām var panākt būtisku naudas ietaupījumu.

Bilance mēneša beigās

Mēneša beigās atņem ikmēneša kredīta maksājumus un citus izdevumus no kopējiem ikmēneša ienākumiem. Ja atlikums ir pozitīvs, tas nozīmē, ka esi spējis atrast līdzsvaru starp ienākumiem un izdevumiem. Ja atlikums ir negatīvs, mērķis vēl nav sasniegts un jāturpina meklēt risinājumus, kā panākt pozitīvu bilanci.

Prasme atšķirt vajadzības no vēlmēm

Domājot par izdevumu samazināšanu, svarīgi atšķirt vēlmes no vajadzībām. Ir lietas, bez kurām nevaram iztikt, taču ir virkne lietu, kas patiesībā nemaz nav nepieciešamas. Piemēram, sezonai piemērots apģērbs un apavi ir vajadzība, taču, ja tiek iegādāti vairāki apavu pāri vienā sezonā, ir jāizvērtē, cik šādi pirkumi ir pamatoti – īpaši, ja ir problēmas ar finansiālās stabilitātes saglabāšanu.