Ikvienam zināms, cik svarīga ir finanšu plānošana – tā palīdz sasniegt lielākus mērķus, kā arī justies droši par savu finansiālo situāciju.

Taču teorija no prakses mēdz atšķirties, un ne visi spēj pārvaldīt savas finanses tik veiksmīgi, kā vēlētos. Tam var būt vairāki iemesli – piemēram, nav vajadzīgo zināšanu, trūkst pašdisciplīnas vai arī ir pārāk zems ienākumu līmenis. Finanšu pratība var palīdzēt šo situāciju mainīt. 

Labākais ieguldījums, ko iespējams veikt, ir ieguldījums sevī un finanšu izglītībā. Zināšanas ir galvenais, lai iegūtu finansiālu stabilitāti. Un izpratne par pareizu personīgo finanšu pārvaldīšanu prasa zināmu laiku un pūles. 

Kas ir finanšu pratība?

Finanšu pratība ir spēja saprast naudu un to, kā tā darbojas. Izpratne par naudas pārvaldību, pelnīšanu un tērēšanu vienmēr strādā Tavā labā, jo tā ļauj pieņemt pareizus lēmumus par to, kā rīkoties ar pieejamiem naudas līdzekļiem. 
Finanšu pratība:

•    Ļauj saprast naudas vērtību;
•    Palīdz izvairīties no nevajadzīga kredītu sloga;
•    Ļauj iemācīt pareizu izpratni par finansēm arī jaunajai paaudzei;
•    Palīdz veiksmīgāk tikt galā ar finansiāliem izaicinājumiem;
•    Veido izpratni par efektīviem ieguldījumiem;
•    Ļauj izvirzīt un sasniegt lielākus mērķus

Lai arī nav vienas pareizās formulas, kā iemācīties visu par finansēm, turpinājumā dažas svarīgas norādes, kas palīdz virzīties uz finansiālo stabilitāti. 

Budžeta veidošana

Budžeta plāna izveide ir pamatu pamats. Ir svarīgi regulāri uzskaitīt savus ienākumus un izdevumus. Tik pat svarīgi ir atteikties no nepamatotiem tēriņiem, lai ietaupīto naudu novirzītu svarīgākiem mērķiem. Budžeta plāns ļauj segt visas aktuālās izmaksas un sniedz skaidru izpratni par finansiālo situāciju. 

Budžetu plānot var dažādos veidos – izmantojot papīru un rakstāmo, excel tabulu vai kādu no speciāli šim nolūkam paredzētajām mobilajām aplikācijām. Lai gūtu priekšstatu par saviem līdzšinējiem naudas tērēšanas paradumiem un varētu veikt nepieciešamās korekcijas, ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi, jāpieraksta visi savi izdevumi. 

Pēc tam tēriņi jāsadala pa kategorijām, lai saprastu kam un cik daudz naudas nepieciešams. Šis ir arī īstais brīdis prioritāšu noteikšanai, mērķu izvirzīšanai un lēmumam atteikties no nevajadzīgiem izdevumiem. 

Ieguldījumi pensiju plānā

Ieguldījumi ir nepieciešami, lai justos droši ne tikai tagad, bet arī nākotnē. Lai nodrošinātu sev pārtikušas vecumdienas, savlaicīgi jādomā par iekrājuma veidošanu. Pirms tam gan svarīgi iegūt izpratni par pensiju plānu darbību, iespējamiem riskiem, kā arī ieguvumiem, lai pieņemt saprātīgāko lēmumu. Neaizmirsti iekļaut budžeta plānā arī šim mērķim nepieciešamo naudas summu. 

Prasme atšķirt vēlmes no vajadzībām

Finanšu pratība ietver arī prasmi atšķirt vēlmes no vajadzībām. Tas nozīmē – naudu tērēt tikai svarīgām un nepieciešamām lietām, izvairoties no nesaprātīgiem un nevajadzīgiem tēriņiem. Apgūstot šo prasmi, uz būtisko koncentrēties būs daudz vienkāršāk, turklāt paliks vairāk naudas līdzekļu svarīgāku plānu īstenošanai. 

Atbildīga aizņemšanās

Mūsdienās pieejami dažādi aizdevumi, kas nepieciešamo naudas summu ļauj saņemt salīdzinoši vienkārši – bez laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas. Kredītlīnija un citi aizdevumu veidi ļauj īstenot ieceri uzreiz, atmaksu veicot pēc tam – sev vēlamā laika posmā. Taču jāpatur prātā, ka ikviens aizdevums ir atbildība. Pirms tā noformēšanas svarīgi izvērtēt savas finansiālās iespējas un iepazīties ar līguma nosacījumiem. 

Finanšu pratība ļauj kredītu izmantot mērķu sasniegšanai, vienlaikus neradot iztrūkumu savā personīgajā budžetā. 

Finanšu pratība – tas ir pamats, kas palīdzēs izveidot un saglabāt finansiālo stabilitāti. Tieši tādēļ to apgūt ir tik ļoti svarīgi.