Uzsākot patstāvīgu dzīvi, jauniešiem jāsaskaras ar dažādiem izaicinājumiem – viens no tiem ir finanses. Kā plānot budžetu, lai naudas pietiktu visam? Kā ietaupīt, lai īstenotu kādu lielāku ieceri?

Turpinājumā daži  padomi, kas noderēs ikvienam studentam.

Sekojiet līdzi saviem izdevumiem 

Lai gūtu atbildi uz mūžam aktuālo jautājumu par to, kur paliek nauda, vērts  pierakstīt visus, pat vismazākos, izdevumus.

Tas ļaus saprast, kādas summas tiek tērētas konkrētiem mērķiem un dos ierosmi samazināt liekos tēriņus. 

Tēriņiem var sekot līdzi gan pierakstot tos kladē vai speciāli izveidotā excel tabulā, gan arī ar kādas šim nolūkam paredzētas mobilās aplikācijas palīdzību. 

Nosakiet prioritātes

Lai mēneša beigās nebūtu situācija, ka naudas nepietiek svarīgu rēķinu apmaksai, obligātajiem maksājumiem nepieciešamā summa jānoliek atsevišķi jau algas vai stipendijas dienā.

Tas pats attiecas arī uz kredītsaistībām, ja tādas ir – kredīta atmaksai jābūt prioritāšu augšgalā. Kad obligātajiem maksājumiem paredzētā summa ir atlikta, tālāk var plānot pārejos tēriņus. 

Plānojiet maltītes 

Tēriņi pārtikai ir tā budžeta daļa, kuru pielāgot ir visvienkāršāk. Lai samazinātu izdevumus, jāplāno maltītes un uz veikalu jādodas ar iepirkumu sarakstu.

Tā izvairīsieties no neplānotiem pirkumiem un ilgtermiņā ietaupīsiet naudu. 

Pērciet akcijas produktus 

Naudu var ietaupīt, sekojot līdzi akcijām un pērkot tās preces, kam tajā brīdī ir atlaide. Un tas nebūt nenozīmē, ka jāizstaigā daudzi veikali – iepērkoties lielveikalā, pamanīsiet, ka atlaides ir produktiem teju visās preču grupās – atliks tikai izvēlēties to variantu, kas ir nepieciešams un patīk vislabāk. 

Gatavojiet mājās

Visiem ir skaidrs, ka ēšana ārpus mājas ir dārgs prieks. Ja ir vēlme ietaupīt, tad no tāda prieka vajadzētu izvairīties.

Protams, tas nenozīmē, ka kafejnīcām jāiet ar līkumu visu atlikušo dzīvi, taču to apmeklējumam vajadzētu būt svētku vai nedēļas nogaļu sastāvdaļai, nevis ikdienas rutīnai. 

Starp citu, tas pats attiecas arī uz uzkodu un kafijas pirkšanu kioskos un degvielas uzpildes stacijās. Lai arī ikdienā tas varbūt nešķiet nekas liels, taču ilgtermiņā tie ir ievērojami izdevumi, kurus vērtīgāk būtu novirzīt daudz nopietnākiem mērķiem. 

Ja visa diena jāpavada skolā vai darbā, arī tad līdzi var paņemt pusdienas. Protams, tas prasa mazliet lielāku laika ieguldījumu, jo ēdiens ir iepriekš jānopērk un jāsagatavo, taču tas noteikti būs lētāk, kā katru dienu doties uz kafejnīcu.

Ja dienu nevarat iedomāties bez kafijas vai tējas, to varat ņemt līdzi termosā. 

Vairāk staigājiet ar kājām

Ievērojamas naudas summas ietaupīt var arī, pēc iespējas mazāk izmantojot sabiedrisko transportu. Ja vien laika apstākļi atļauj, ceļu uz skolu vai darba vietu mērojat kājām. Gada siltajos mēnešos noderīgs var būt arī velosipēds.

Turklāt tas būs daudz veselīgāk, kā pārvietoties ar autobusu, tramvaju vai jebkuru citu transporta līdzekli. 

Netaupiet mantas, kas vairs nav vajadzīgas

Ar nevajadzīgām mantām ‘’apaugt’’ ir visai viegli – mums katram skapī ir apģērbs, kas vairs neder vai nepatīk, savukārt plauktos – grāmatas, ko vairs nelasīsim.

Kāpēc gan turēt to visu mājās vai mest ārā, ja kādam tas var vēl noderēt?

Mūsdienās ir daudz iepirkšanās platformas un sludinājumu portāli, kur piedāvāt lietas citiem. Vai tas būtu apģērbs, mācību literatūra, elektropreces vai kas cits- tā ir iespēja atbrīvot vietu, turklāt tikt pie papildu naudas līdzekļiem. 

Organizējiet izklaides paši

Kuram gan nepatīk izklaidēties – īpaši jaunībā! Taču, kā zināms, daudzas izklaides var iecirst pamatīgu robu budžetā. Lai no tā izvairītos, vērts meklēt alternatīvas.

Piemēram, tā vietā, lai ar draugiem tiktos kafejnīcā, var uzrīkot jautru ballīti mājās. Tāpat vērts pasekot līdzi aktualitātēm un izmantot iespēju apmeklēt bezmaksas pasākumus – mūsdienās tādi pieejami daudzveidīgā izvēlē. 

Piedalieties akcijās un konkursos 

Dalība akcijās un konkursos dod iespēju tikt pie dažādām vērtīgām balvām. Tāpēc, ja vien tas neprasa nekādus papildu ieguldījumus, tas noteikti ir tā vērts. Kādreiz taču var paveikties arī tiem, kuri nekad neko nevinnē. 

Kā redzams, iespēju ietaupīt ir daudz un dažādas – vajag tikai nedaudz pacietības, apņēmības un radošuma. 

 Novērtē mūs! Novērtējiet šo čatu, lai palīdzētu mums sniegt labāku klientu apkalpošanu. +