Dažkārt dzīvē ir situācijas, kad jāiztiek ar minimāliem naudas līdzekļiem. Iemesli tam var būt dažādi, piemēram, darba zaudējums, veselības problēmas. Vai arī gluži vienkārši radušies lielāki izdevumi, tādēļ nākas dzīvot taupīgāk.

Kā tas ir  - dzīvot ar minimāliem līdzekļiem? Un kā to veiksmīgāk izdarīt? Par to turpinājumā. 

Dzīvot ar minimāliem līdzekļiem ir diezgan sarežģīti – nepieciešama rūpīga ienākumu un izdevumu plānošana, kas nereti rada papildu stresu. Taču, ja apstākļi liek ievērot taupības režīmu, tad nekas cits neatliek, kā tam pielāgoties. Lūk, daži ieteikumi, kas var noderēt. 

Analizējiet savus izdevumus

Ja Jums jāizdzīvo ar minimāliem līdzekļiem, jāsāk ar izvērtēšanu, kam un cik daudz tērējiet. Piefiksējiet obligātos ikmēneša tēriņus, piemēram, mājokļa īri, komunālos maksājumus, transporta izdevumus. Pēc tam atzīmējiet arī citus izdevumus, piemēram, cik daudz iztērējiet pārtikai, mājsaimniecības preču iegādei, apģērbam, izklaidēm un citām lietām. 

Ja nekad iepriekš nav veikta izdevumu uzskaite, tad šis ir īstais brīdis sākt – ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, pierakstiet visus savus izdevumus. Tas ļaus gūt priekšstatu par to, kādi ir Jūsu reālie izdevumi dažādās kategorijās. 

Meklējiet iespējas ietaupīt

Kad izdevumi pierakstīti, varat izvērtēt, kurās kategorijās tēriņus var samazināt. Vai ir iespējams tērēt mazāk pārtikai un izklaidei? Vai kādu lietu iegādei tērējat vairāk, nekā vajadzētu? Analizējiet visus savus izdevumus un meklējiet reālus veidus, kā tos samazināt:

•    Mazgājieties dušā, nevis vannā – tas palīdzēs samazināt ūdens patēriņu;
•    Plānojiet maltītes un dodaties uz veikalu ar iepirkumu sarakstu;
•    Vairāk gatavojiet mājās – kafejnīcu apmeklējumu atstājiet tikai īpašiem gadījumiem;
•    Samaziniet transporta izdevumus – biežāk ejiet ar kājām vai brauciet ar velosipēdu;
•    Sev nepieciešamās lietas meklējiet lietoto preču veikalos vai sludinājumu portālos;
•    Meklējiet alternatīvas dārgām izklaidēm – lai kvalitatīvi pavadītu brīvo laiku, ne vienmēr vajadzīgi lieli finansiālie ieguldījumi;
•    Atsakieties no lietām, kas Jums nav vajadzīgas – izvērtējiet kabeļtelevīzijas nepieciešamību, mobilā telefona tarifa plāna izdevīgumu, apsveriet iespēju atteikties no sporta zāles abonementa.

Pat nelielas izmaiņas ikdienas paradumos var nest būtisku naudas ietaupījumu – ierobežota budžeta apstākļos tas var izrādīties ļoti noderīgi. 

Izveidojiet budžeta plānu

Izmantojot informāciju par aktuālajiem izdevumiem, kā arī korekcijām, ko plānojat ieviest, izveidojiet ikmēneša budžetu. Svarīgi to turēt redzamā vietā, lai būtu vieglāk sekot tā izpildei. Šim nolūkam var izmantot gan papīru un pildspalvu, gan excel tabulu un mobilās aplikācijas. 

Izmantojiet skaidru naudu

Ja budžets ir ierobežots, finanšu eksperti iesaka norēķiniem izmantot skaidru naudu. Tas ļaus vieglāk izsekot tēriņiem, kā arī vienkāršāk pielāgoties jaunajam budžeta plānam. 

Vai kredīts var būt risinājums?

Mūsdienās pieejami patēriņa kredīti un cita veida aizdevumi, kas var noderēt dažādās situācijās. Tie var būt kā risinājums arī ierobežota budžeta apstākļos, taču jāpatur prātā, ka aizdevums ir ne vien salīdzinoši vienkārši pieejama iespēja, bet arī atbildība, kas prasa nopietnu attieksmi un rūpīgu savu iespēju izvērtēšanu. 

Ja nav pārliecības par savu finansiālo nākotni un naudas nepietiek pat pamatvajadzību apmierināšanai, tad kredīts nav piemērotākais risinājums. Savukārt, ja jāpārvar īslaicīgas grūtības, tad aizdevuma noformēšana var būt piemērota atbilde. 

Neatkarīgi no tā, kāds ir iemesls taupības režīmam, no tā var daudz ko mācīties, piemēram, to, ka dažkārt iespēja apmierināt visas savas vajadzības nav tik daudz atkarīga no pieejamā naudas daudzuma, kā no prasmes ar to rīkoties.