Šis ir laikmets, kad visdažādākie piedāvājumi pieejami ik uz soļa. No vienas puses tas, protams, ir labi. No otras – veicina arī nepārdomātu iepirkšanos. Kuram gan nav gadījies emociju iespaidā iegādāties kaut ko tādu, kas īsti nemaz nav vajadzīgs. 

Kādēļ  ir tik svarīgi pārdomāt katru pirkumu? Galvenokārt, lai lieki neiztērētu naudu, ko gudrāk būtu iztērēt citām, nozīmīgākām lietām.

Sekojiet šiem padomiem, lai iepirktos apdomīgāk!

Izveidojiet budžetu

Sekojiet saviem ienākumiem un izdevumiem, lai iegūtu precīzu priekšstatu par savu finansiālo situāciju. Saglabājiet čekus vai katru pirkumu atzīmējiet kladē, datorā vai mobilajā aplikācijā. 

Visus aktuālos pirkumus sadaliet pa kategorijām, piemēram, pārtika, apģērbs, mājsaimniecības preces. Izvērtējiet, cik daudz naudas katrai no šīm kategorijām nepieciešams.

Nosakiet ikmēneša (vai iknedēļas) limitu katrai kategorijai. Pārliecinieties, ka varat iekļauties budžetā. 

Plānojiet pirkumus iepriekš

Pieņemot lēmumus veikalā, var gadīties nopirkt vairāk, nekā patiesībā nepieciešams. Tādēļ pirms došanās iepirkties, padomājiet, kas tieši Jums vajadzīgs. Piedāvājums un cenas dažādos veikalos atšķiras, tādēļ vispirms ieteicams veikt preču izpēti un salīdzināšanu, lai izdarītu labāko izvēli. 

Nesteidzieties ar lēmumu, taču atcerieties – jo mazāk laika pavadīsiet veikalā, jo mazāk naudas tajā iztērēsiet. Ja katru pirkumu uztversiet kā svarīgu lēmumu, izdarīsiet daudz gudrākas izvēles. 

Izvairieties no impulsīviem pirkumiem

Pirms došanās uz veikalu, sastādiet iepirkumu sarakstu ar nepieciešamajām lietām un veikalā iegādājieties tikai to, kas ir sarakstā. 

Ņemiet vērā, ka tādi aspekti kā izsalkums, nogurums, alkohols, nomāktība, garlaicība var būt par iemeslu spontāniem pirkumiem. 

Iepērcieties vienatnē

Draugi, bērni, dzīvesdraugs var ietekmēt Jūs iztērēt vairāk kā plānots. Nepaļaujaties arī uz veikala darbinieku ieteikumiem. Ja Jums nepieciešama konsultācija, jautājiet to, taču lēmumu par labāko pirkumu pieņemiet pats. 

Par pirkumiem maksājiet skaidrā naudā

Norēķināšanās ar bankas karti nav labākais risinājums divu iemeslu dēļ: Jūs varat iztērēt vairāk, nekā paredzēts un tādā veidā ir grūtāk izsekot veiktajiem pirkumiem. Dodoties uz veikalu, neņemiet līdzi vairāk naudas, kā nepieciešams. 

Plānojot pirkumus, centieties iekļauties budžetā.  Protams, situācijas ir dažādas un dažreiz aktuāls lielāks pirkums, kam līdzekļu uzreiz nepietiek. Tādos brīžos var noderēt aizdevums, ko šobrīd salīdzinoši ērti var noformēt internetā. Jāņem gan vērā, ka aizdevumi nav piemēroti visiem un visās situācijās. Pirms kredīta noformēšanas rūpīgi jāizvērtē gan tā nepieciešamība, gan savas iespējas veikt savlaicīgu atmaksu. 

Neļaujieties mārketinga trikiem

Mārketinga aktivitātes spēj ietekmēt mūsu lēmumus. Esiet piesardzīgi un izvērtējiet visus iemeslus, kādēļ dodat priekšroku  konkrētajam produktam. Nepērciet kaut ko tikai tādēļ, ka Jums patīk produkta reklāma vai produktam ir atlaide. 

Atcerieties – iegādājoties kaut ko, kas Jums nav vajadzīgs, tikai tādēļ, ka tam ir 50 % atlaide, Jūs neko neietaupāt. Pievērsiet uzmanību cenu zīmēm – piemēram ‘’1,99 eiro’’ faktiski nozīmē, ka prece maksā 2 eiro. 

Pagaidiet atlaides un izpārdošanas

Ja Jūs zināt, ka Jums būs vajadzīga konkrēta lieta, taču tas nav steidzami, pagaidiet, kamēr šai preču kategorijai tiks piemērota atlaide. Izmantojiet akcijas un izpārdošanas, lai iegādātos tikai to, ko bijāt nolēmis pirkt iepriekš. Atlaides ir vienkāršs veids, kā likt pircējam iegādāties vairāk – neuzķerieties uz šī trika. 

Prasme rīkoties ar naudu paver daudz lielākas iespējas un palīdz justies drošāk par savu finansiālo situāciju. Iepirkšanās ir daļa no ikdienas, tādēļ ir vērts pieņemt gudrākus lēmumus gan plānojot pirkumus, gan esot veikalā.