Vai esi gatavs jaunajam gadam?

Mēs esam atvadījušies no 2018. gada, un nu ir jāsagaida 2019. gads!

Kādas ir jūsu sajūtas par jauno gadu? Vai tas izraisa prieka trīsas vai vienaldzību? Vai priecājaties par jaunajiem izaicinājumiem jaunajā gadā, vai jūtaties it kā skatītājs no malas?

Daudziem cilvēkiem atšķirība starp vienu un otru gadu ir niecīga. Bieži vien mēs vienkārši turpinām dzīvot tieši tāpat kā iepriekšējā gadā. Taču, ja jūs apstātos un padomātu, kur esat šobrīd un kur vēlētos doties?

Atskatoties atpakaļ, jūs, tāpat kā daudzi tūkstoši citu cilvēku katru gadu, varat atklāt, ka tas, kas jums patiesi ir nepieciešams, ir pārtraukums.

Lietu mainīšana

Mūsdienās arvien populārāka kļūst tendence, kad darbinieki, kuri vairākus gadus nostrādājuši kādā uzņēmumā, lūdz saviem darba devējiem garāku atvaļinājumu, lai ceļotu, studētu vai „restartētos”, saglabājot iespēju atgriezties savā darbavietā. 

ASV un Apvienotajā Karalistē šāds periods pazīstams kā akadēmiskais atvaļinājums (sabbatical). Austrālijā un Jaunzēlandē darbinieki var paņemt izdienas atvaļinājumu (long service leave (LSL)), kas pienākas personām, kuras pie viena darba devēja nostrādājušas vairāk nekā desmit gadus.

Kāpēc tas var būt nepieciešams? 

Pagarināts atvaļinājums var kalpot par iespēju „restartēties”.

Iemesli pagarināta atvaļinājuma ņemšanai un tā garums katram cilvēkam ir atšķirīgi. Pamatā vairākums cilvēku izvēlas no diviem līdz divpadsmit mēnešiem garu atvaļinājumu, lai studētu, atrastu vai strādātu pie savas aizraušanās, paplašinātu redzesloku, strādātu par brīvprātīgo vai ceļotu. 

Šāds pagarināts atvaļinājums var kalpot par iespēju „restartēties”, atklāt jaunus karjeras pagriezienus un doties pavisam citā virzienā. 

Zināt kāpēc

Pirmais solis ir apzināties, tieši ko jūs vēlaties darīt šajā atvaļinājumā un kāpēc. Kāds ir šāda atvaļinājuma mērķis? Ko jūs cerat piedzīvot vai iemācīties? Vai tā ir iespēja redzēt pasauli un izbaudīt citas kultūras, studēt vai piepildīt savu sapni, piemēram, kļūt par rakstnieku? 

Tiek rekomendēts sākt plānot un uzkrāt līdzekļus vismaz divus gadus pirms brīža, kad vēlaties doties šādā atvaļinājumā. Tāpēc, kad esat izlēmis, ko vēlaties darīt savā atvaļinājumā, nākošais solis ir aprēķināt, cik daudz naudas jums vajadzēs.  

Zināt, cik tas maksās

Pagarināta atvaļinājuma izmaksas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem, tajā skaitā, protams, no tā, vai jūs ejat apmaksātā vai bezalgas atvaļinājumā, ko jūs plānojat darīt un kur plānojat doties. 

Kādi būs jūsu ikdienas izdevumi šajā laikā? Cik daudz naudas jums vajadzēs 2 mēnešiem, 6 mēnešiem vai 12 mēnešiem? Cik daudz naudas jūs varat atlikt no algas katru mēnesi? Kādus izdevumus varat samazināt? 

Uz kurieni jūs ceļosiet? Kur jūs apmetīsieties? Cik maksās naktsmītne? Vai jūs paliksiet vienā valstī vai pilsētā, vai ceļosiet? Vai ir iespējams, ka uz prombūtnes laiku jūs izīrējat savu māju vai dzīvokli, lai papildinātu ienākumus? 

Ja finanšu līdzekļi ir faktors, kas jūs kavē, mēs piedāvājam risinājumus. 

Atteikšanās no rutīnas

Atvaļinājuma laikā, neskatoties uz to, vai paliekat mājās, vai ceļojat, jūsu ikdienas rutīna mainīsies, kas ķēdes reakcijas veidā var radīt citas izmaiņas. 

Piemēram, laužot darba rutīnu, mainīsies pierastais jūs miega režīms, jūs satiksiet cilvēkus, kurus darba laikā parasti nesatikāt.  

Ja jūs ceļojat uz ārvalstīm, atrašanās citā pilsētā, citā valstī, jaunā mājvietā, un jaunu paražu piedzīvošana pavērs jums jaunas iespējas un atklās citu dzīvesveidu. 

Būt atvērtam piedāvātajām iespējām 

Elastība ļauj uztvert „pavedienus”, kas var iedvesmot mainīt virzienu, kurā dodaties.

Daudzi cilvēki, kuri ir paņēmuši pagarinātu atvaļinājumu, saka, ka plānot ir svarīgi, taču ir jābūt arī elastīgam un spontānam. Elastība ļauj uztvert „pavedienus”, kas var iedvesmot mainīt virzienu, kurā dodaties. 

Piemēram, atrodoties ārvalstīs, jūs varat atklāt jaunas intereses vai savā ceļā satikt cilvēkus, kuri pamudina jūs mainīt jūsu dzīvesvietas ģeogrāfisko atrašanās vietu. 

Patiesībā bieži ir dzirdēti stāsti no cilvēkiem, kuri atgriežas no pagarinātā atvaļinājuma un secina, ka vecais dzīvesveids vairs tiem nav piemērots, un viņi vēlas veidot jaunu karjeru un pavisam citu dzīvi. 

Esiet atvērts un, kas vissvarīgākais, ļaujiet savam iekšējam kompasam noteikt, kurp doties un ko darīt tālāk. Un atcerieties, jūs to varat paveikt!