Kas jāapsver pirms aiziešanas no darba?

Iemesli vēlmei iet prom no darba mēdz būt dažādi. Vienkāršāks šis lēmums ir tad, ja ir skaidrs, ko darīt pēc tam – piemēram, jauns darba piedāvājums vai biznesa ideja, ko attīstīt. Darbs garantē ienākumus, līdz ar to sniedz drošības sajūtu. Tādēļ, ja nav reāls plāns, kā rīkoties pēc aiziešanas no darba, īpaši rūpīgi jāizvērtē vairāki aspekti. Turpmāk minētie jautājumi var palīdzēt pieņemt pareizāko lēmumu.

Kāds ir patiesais iemesls vēlmei pārtraukt darba attiecības?

Lai saprastu, vai darba attiecību pārtraukšana ir racionāls lēmums, vajadzētu saprast, kāda ir galvenā motivācija šādai rīcībai. Vai problēma ir darba vidē, cilvēkos vai pašā darbā? Ja saproti, ka darbā nevari attīstīt savu radošo potenciālu, varbūt vari meklēt iespēju darīt to ārpus darba vai lūgt vadībai iespēju uzņemties citus darba pienākumus, kas veicinātu Tavu profesionālo un personīgo izaugsmi. Ja saproti, ka strādā nepiemērotā nozarē vai darba temps ir neatbilstošs Tavām prasībām, tad, iespējams, ir laiks domāt par pārmaiņām.

Kāda ir Tava vīzija par darbu, karjeru un dzīvi kopumā?

Ja esi nonācis līdz domai par pārmaiņām, vajadzētu izvērtēt arī, kādām šīm pārmaiņām būtu jābūt. Definē savas prioritātes un izvērtē, kādas darbības jāveic, lai īstenotu savu mērķi. Iespējams, tas ietvers gan jaunu zināšanu apguvi, gan īslaicīgu ienākumu samazināšanos, gan nokļūšanu atpakaļ karjeras kāpņu zemākajā pozīcijā. Izvērtējot gan to, ko vēlies, gan to, ko tas Tev prasīs, var saprast, vai joprojām šķiet saistoši doties izvēlētajā virzienā.

Vai Tev ir skaidrs, reāls plāns, kā atrast jaunu darbu?

Izvērtē savas stiprās puses un to, kā tās vari izmantot savā labā. Padomā, kādā nozarē vēlies strādāt, uz kādu darbu vari pretendēt. Domā reāli - sapņot ir labi un vajadzīgi, taču, kad ir runa par dzīves pamatvajadzību nodrošināšanu, labāk ņemt vērā reālos, nevis vēlamos apstākļus.

Kāda ir Tava finansiālā situācija?

Būtisks jautājums ir finansiālā situācija. Vai Tev ir iekrājumi? Ar kādiem ienākumiem vari rēķināties bezdarba periodā? Vai ar tiem pietiks, lai segtu visas aktuālās vajadzības? Vai Tev ir kredīti? Vai varēsi turpināt segt visus kredītmaksājumus? Vai esi finansiāli gatavs situācijai, kad bezdarba periods ieilgst? Šie ir jautājumi, kuri rūpīgi jāizvērtē pirms pieņem lēmumu par darba attiecību pārtraukšanu.

Vai iespējams samazināt izdevumus un atrast papildus peļņas iespējas, kamēr atrodi jaunu darbu?

Izveidojot reālo budžeta plānu turpmākajiem mēnešiem, varēsi saprast, vai nav nepieciešams veikt kādas korekcijas – samazināt izdevumus vismaz dažās izdevumu kategorijās vai meklēt iespējas palielināt ienākumus.

Lai nodrošinātu labāku finansiālo stabilitāti, abas šīs stratēģijas var sākt izmantot, kamēr vēl  strādā līdzšinējā darba vietā – savlaicīgi samazinot izdevumus un palielinot ienākumus (piemēram, strādājot vairāk virsstundu), varēsi labāk sagatavoties nākamajam dzīves posmam.

Vai ģimene un draugi atbalsta Tavu lēmumu?

Aiziešana no darba ietekmēs arī līdzcilvēku dzīvi, tāpēc svarīga godīga saruna. Citiem ģimenes locekļiem vajadzētu iesaistīties gan jaunā budžeta plāna sastādīšanā, gan sniegt atbalstu citu nepieciešamo darbību veikšanā. Par šo tēmu ir vērts runāt arī ar draugiem, jo viņi var ieteikt kādus labus risinājumus vai sniegt cita veida atbalstu.

Darba attiecību pārtraukšana ir nopietns lēmums, kas būtiski ietekmē gan finanses, gan citas dzīves jomas, tādēļ pirms tam svarīgi izvērtēt visus aspektus.