Vai rezerves uzkrājumi ir tiešām nepieciešami?

Lielākā daļa cilvēku ir vienisprātis, ka norēķinu konts un debetkarte ir mūsdienu dzīves nepieciešamība, taču par krājkontu gan viedokļi mēdz atšķirties – ir cilvēki, kas uzskata, ka tas ir vajadzīgs, un ir tādi, kuriem tā nav prioritāte. Minētie ‘’par’’ un ‘’pret’’ mēdz būt dažādi, taču bieži vien cilvēki nevēlas mazināt šī brīža komfortu uz nākotnes drošības rēķina.

Taču – vai tā patiešām ir saprātīgākā rīcība? Turpinājumā daži būtiski iemesli, kādēļ tomēr vajadzētu padomāt par rezerves uzkrājumu veidošanu.

Neparedzēti izdevumi

Ir izdevumi, ko nevar paredzēt. Saplīsusi sadzīves tehnika, pēkšņi medicīniskie izdevumi, neplānots automašīnas remonts ir tikai dažas no situācijām, kur nepieciešami papildu naudas līdzekļi. Šādos gadījumos noderēt var arī kredītlīnija vai kāds cits aizdevums, taču uzkrājums sniedz lielāku stabilitātes sajūtu, jo iztērētā nauda nevienam nav jāatdod.

Mērķu īstenošana

Dzīvē ir vairāki tādi atskaites punkti, kas prasa izdot visai ievērojamas naudas summas, piemēram, izglītība, nekustamā īpašuma vai automašīnas iegāde, sapņu ceļojums. Tam visam nepieciešami finanšu līdzekļi. Ir labi mērķu īstenošanu iekļaut budžeta plānā un veidot uzkrājumu, lai viss iecerētais pārtaptu realitātē.

Kā sākt veidot uzkrājumu?

Zināt, ka uzkrājuma veidošana ir vērtīgs finanšu ieradums, ir lieliski. Taču to īstenot ne vienmēr ir vienkārši – īpaši, ja šķiet, ka līdzekļu, ko šim mērķim novirzīt, nav. Tomēr arī tiem, kuri domā, ka uzkrājums ir tikai bagātnieku privilēģija, vajadzētu izvērtēt savu pašreizējo finansiālo situāciju un meklēt veidus, kā to stabilizēt.

Naudas tērēšanas paradumu izvērtēšana

Lai atrastu sev piemērotāko uzkrājuma veidošanas stratēģiju un pamazām to ieviestu savā ikdienā, vispirms der izvērtēt savus pašreizējos naudas tērēšanas paradumus.

 Lai gūtu patiesu priekšstatu, ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, jāpieraksta visi izdevumi. Pēc tam tos var sadalīt pa atsevišķām kategorijām (piemēram, pārtika, transporta izdevumi, komunālie maksājumi, izklaide). Tas palīdzēs skaidrāk saprast, kādiem mērķiem tiek tērēts visvairāk, kuri ir liekie tēriņi, no kuriem vismaz uz laiku varētu atteikties.

Jaunā budžeta plāna izveide

Pēc tam, kad izvērtēti naudas tērēšanas paradumi, laiks sastādīt jauno budžeta plānu, iekļaujot tajā arī uzkrājuma veidošanai paredzēto naudas summu. Tai obligāti nav jābūt lielai – galvenais ir sākt.

Mērķa noteikšana

Konkrēta mērķa izvirzīšana palīdz saglabāt motivāciju ilgtermiņā. Izlem, kāds ir Tavs mērķis (piemēram, rezerves uzkrājuma izveide neplānotām situācijām) un izvērtē, kāda naudas summa tam nepieciešama. Finanšu eksperti saka, ka šādam nolūkam paredzēta uzkrājuma summa varētu būt 3 līdz 6 ikmēneša ienākumu apmērā. Tas ir pietiekami, lai tiktu galā arī ar lielākiem izaicinājumiem, piemēram, darba zaudējumu.

Regularitāte

Lai veiksmīgi izdotos sasniegt mērķi, svarīga ir regularitāte. Aprēķini, kādu naudas summu ik mēnesi vari atlikt un ievēro pamatprincipu – maksāt sev pirmajam. Tas nozīmē, ka šī naudas summa jāatliek jau algas dienā, lai izvairītos no situācijas, kad mēneša beigās izrādās, ka naudas šim mērķim tomēr nepietiek.

Noderīga funkcija ir automātiskie maksājumi interneta bankā, kas norādītajā datumā (piemēram, algas dienā) uz norādīto bankas kontu veic automātisku naudas pārskaitījumu iepriekš noteiktā apmērā.

Neplānotas situācijas ir dzīves sastāvdaļa, tādēļ ir labi tām sagatavoties. Neparedzētos brīžos kā risinājums var būt arī ātrais kredīts, tomēr naudas uzkrājums sniedz lielāku drošības sajūtu, tādēļ tā izveide būtu jāizvirza kā viena no finanšu prioritātēm.