No naudas tērēšanas ikdienā nevar izvairīties pilnīgi neviens cilvēks. Ikvienam no mums ir jāmaksā gan par pārtiku, gan transporta pakalpojumiem, par komunālajiem pakalpojumiem, kā arī par daudz ko citu.

Vissvarīgākais ir censties nopelnīt pietiekami daudz, lai pietiktu visiem tēriņiem. Taču ne vienmēr tas izdodas.

Daudzi cilvēki tērē pārāk daudz, līdz ar to rodas dažādas parādsaistības. Lai tās novērstu, ir jāiemācās dzīvot taupīgāk. Tomēr tas nebūs viegli, it sevišķi, ja visu laiku cilvēks ir pieradis tērēt un nepiedomāt pie tā, kur nauda tiek iztērēta.

Ja arī Tev ir šāda situācija, tad lasi raksta turpinājumu un Tu uzzināsi, ko Tev vajadzētu darīt citādi, lai tērētu pēc iespējas mazāk.

Vairums cilvēku meklē uzreiz labāk apmaksātu darbu, kad nonāk situācijā, kad nespēj kontrolēt savus tēriņus. Protams, tas ir variants un tā var darīt, tomēr tas ne vienmēr atrisinās problēmu.

Naudas tērēšanas paradumi no tā nemainīsies. Ja tiks saņemta lielāka alga, līdz ar to arī tēriņi pieaugs, jo būs sajūta, ka var taču atļauties vairāk. Tāpēc jau pašā sākumā ir jāmeklē veidi, kā sevi ierobežot un tērēt pēc iespējas mazāk naudas.

No sākuma vajadzētu sastādīt budžeta plānu, kurā uzskaitīt pilnīgi visus ienākumus un izdevumus. Šādi būs daudz ērtāk visu pārskatīt. Katra mēneša beigās redzēsi, kur esi iztērējis visvairāk, kur vismazāk.

Pārtikas iegāde

Piemēram, ja visvairāk naudas tērē tieši pārtikas iegādei, kas tā arī varētu būt, jo daudzi cilvēki atzīst tieši to, ka pārtika sastāda lielāko daļu no ikmēneša tēriņiem, tad vajadzētu mēģināt ietaupīt šajā jomā. 

Iespējams, ka Tu iegādājies ļoti daudz pārtikas, taču visu nopirkto nekad neizlieto savā uzturā. Tāpēc lielu daļu pārtikas nākas izmest laukā, jo tā sabojājas. Ja ir novērota šāda situācija, tad, lai to novērstu ir jāsāk plānot savas ēdienreizes. Ja plānosi tās, tad būs vieglāk saprast, cik daudz pārtikas nepieciešams. Kā arī samazināsi risku, ka kaut ko nāksies izmest.

Rēķinu apmaksa

Lielu daļu no tēriņiem sastāda rēķini. No tiem diemžēl nav iespējams izvairīties, jo bez elektrības, mobilajiem sakariem, interneta vai ūdens dzīve mūsdienās vairs nav iedomājama.

Taču arī šeit var atrast izdevīgākos piedāvājumus, lai maksātu pēc iespējas mazāk. Pārskati savus rēķinus un katru sniegto pakalpojumu, ko izmanto. Iespējams, ka daļu no piedāvātā Tu tomēr neizmanto, līdz ar to vari sākt meklēt citādāku piedāvājumu, kas būs Tev piemērotāks un maksās mazāk, kā līdzšinējais.

Kā jau iepriekš tika minēts, tad pārlieku liela naudas tērēšana var novest arī pie parādsaistībām. Vai tas būtu līzings, vai patēriņa kredīts privātparsonām, nav svarīgi. Ikvienas parādsaistības ir jācenšas laikus nomaksāt, kā arī turpmāk jācenšas no tām izvairīties. Lai to izdarītu, ir jāveido iekrājumi, līdz ar to noteikta daļa no ienākumiem ir jāatvēl tieši šajam mērķim.

Lieki naudas iekrājumi palīdz gadījumos, ja ir nepieciešami neplānoti tēriņi, kā arī tad, ja jau sen ir kāds sapnis, kuru vēlies īstenot, bet tam iepriekš nav pieticis līdzekļu. 

Nevajadzīgu lietu pirkšana

Vēl viena no darbībām, kuru būtu jāpārtrauc, lai ietaupītu, ir nevajadzīgu lietu pirkšana. Noteikti, ka katrs no mums kaut reizi ir nopircis lietu, kas nemaz nav vajadzīga.

Daudzi cilvēki pērk šādas lietas nepārtraukti, bieži vien tāpēc, ka tajā brīdī ir bijusi akcija. Šī ir lieta, kas obligāti jāpārtrauc, ja vēlies uzlabot savu finansiālo situāciju.