Tuvojieties vasarai, daudzi jauniešu vecāki domā par to, kā savam bērnam nodrošināt lietderīgu brīvlaika pavadīšanu.

Protams, mācību gads mēdz būt grūts un vasaras brīvlaiks ir paredzēts galvenokārt atpūtai. Taču arvien vairāk jauniešu paši izrāda iniciatīvu iesaistīties kādā vasaras darbā. Galvenā motivācija šādai vēlmei parasti ir iespēja nopelnīt, taču tas nebūt nav vienīgais ieguvums, ko strādāšana sniedz. 

Iespēja uzlabot komunikācijas prasmes

Jebkurš darbs palīdz sagatavoties pieaugušo dzīvei. Pirmkārt jau – komunicēt. Mūsdienu jauniešiem spēt uzturēt sarunu, pastāstīt par sevi, atbildēt uz jautājumiem var būt īsts izaicinājums, jo viņi ir pieraduši vairāk komunicēt ar telefona vai datora palīdzību.

Komunikāciju sarežģītāku nereti padara arī tas, ka ne visi cilvēki ir laipni un draudzīgi – var nākties saskarties ar visdažādākajiem cilvēkiem un risināt arī ne tik vieglas situācijas. 

Veids, kā izvērtēt savas spējas un intereses 

Vasaras darbs palīdz izvērtēt savas spējas, vājās un stiprās puses, kā arī apjaust savas intereses. Protams, pirmais darbs diez vai būs tas, ko jaunietis vēlēsies darīt visu atlikušo mūžu, taču tas var palīdzēt apzināties savas intereses, kā arī pārbaudīt savas spējas – tas viss var būt būtiski turpmākā ceļa izvēlē. 

Iespēja paplašināt paziņu loku

Vēl kāds ieguvums – iespēja paplašināt paziņu loku un iegūt jaunus draugus. Tas ir ļoti svarīgi, jo jauniegūtās pazīšanās var būt noderīgas turpmākajā dzīves ceļā – īpaši karjeras veidošanā. 

Iemaņas laika plānošanā

Strādājot vasarā, uzlabojas arī laika plānošanas iemaņas, jo jaunietis vasaru noteikti vēlas izmantot pēc iespējas pilnvērtīgāk – ne tikai strādājot, bet arī atpūšoties, satiekoties ar draugiem, veltot laiku saviem hobijiem. Lai tas būtu iespējams, nepieciešama rūpīga laika plānošana. Šī ir viena no tām prasmēm, kas noderēs arī nākotnē. 

Atbildības uzņemšanās

Ikviens darbs, lai cik vienkāršs tas arī būtu, ir saistīts ar atbildību. Pienākumu pildīšana palīdz jaunietim veidot izpratni par darba ētiku, atbildību un centību, kas nepieciešama, lai uzticēto varētu paveikt pēc iespējas kvalitatīvāk. Labi padarīts darbs sniedz gandarījumu un tiek arī pienācīgi novērtēts. 

Prasme rīkoties ar nopelnīto naudu

Ir labi ar jauniešiem runāt par naudu – prasmēm, kas nepieciešamas, lai to nopelnītu, kā arī spēju to tērēt pārdomāti. Taču arī šajā gadījumā nekas nevar aizstāt praksi – iespēju katram pašam izmēģināt, cik viegli vai grūti ir nopelnīt algu, iemācīties to tērēt saprātīgi un atbildīgi. 

Mūsdienās, kad arvien populārāki kļūst aizdevumi internetā, kas sniedz iespēju ieceri īstenot uzreiz, bet norēķināties par to vēlāk, ir ļoti svarīgi veidot pareizu izpratni par finanšu plānošanu, mērķu izvirzīšanu, naudas krāšanu un atbildīgu aizņemšanos. To visu var iemācīties strādājot.

Protams, vecākiem ar jaunieti būtu jāpārrunā viņa plāni – kā viņš iecerējis tērēt nopelnīto naudu. Ja nepieciešams, vecāki var arī motivēt viņu izdarīt saprātīgākas izvēles, piemēram, vismaz daļu novirzīt kādam lielākam pirkumam vai noguldīt krājkontā. 

Vasaras darbs var palīdzēt apgūt tās mācības, ko ikviens vecāks vēlas iemācīt savai atvasei pirms viņš dodas lielajā dzīvē. Tas sniedz labu pieredzi, norūda raksturu, uzlabo komunikācijas prasmes, veido labāku izpratni par naudas pelnīšanu un tērēšanu. Tieši tādēļ vasaras darbs ir lieliska iespēja ikvienam jaunietim.

Atbalsti savu bērnu vēlmē atrast vasaras darbu – tas viņam palīdzēs labāk sagatavoties pieaugušo dzīvei.