Kas ir varonis?

Dažiem vārds „varonis” asociējas ar Marvel tēliem, kuriem piemīt pārcilvēciskas spējas. Bet mēs aplūkosim šī vārda piezemētāku nozīmi.

Iedomājieties par cilvēku, ko visvairāk apbrīnojat. Vai tas ir viens no vecākiem, kāds draugs, skolotājs, varbūt pat slavenība? Kaut kādā veidā esam iestrēguši pieaugušo domāšanā, ka nonicinām varoņa atzīšanu kā bērnišķīgu darbību. Kamēr citi domā – „Man nevajag nekādus varoņus” vai arī „Esmu pats savs varonis” – bet vai tā ir patiesība?

Atrast savus pirmos varoņus

Bieži vien tā ir taisnība, ka mums sāk parādīties varoņi, kad esam mazi, un tas ir svarīgi augšanas procesā. Es atceros, ka 9 gadu vecumā, daudz skatījos seriālu Dragon Ball Z un tā dēļ mēģināju radīt iedomātus Kamehameha uzbrukumus (vai „enerģijas starus”) ar saviem draugiem. Tas bija tāpēc, ka galvenais varonis, Goku, kļuva par manu varoni.

Tāpat kā daudziem citiem cilvēkiem, izaugot, mana vajadzība pēc varoņa mainījās attiecīgi pret sev noteiktajām vēlmēm. Es arī gāju cauri „Man nevajag nekādus varoņus” fāzei savos tīņa gados. Mūsdienās es atkal redzu vajadzību pēc varoņiem – man ir vairāki varoņi, kas ir kvalificēti, strādīgi, atvērti un pieticīgi cilvēki. 

Varoņu svarīgums

Varoņi spēj palīdzēt nodrošināt mūsu dzīves mērķa vai virziena sajūtu. Tādējādi mūsu varoņa izvēli varētu uzskatīt par atbilstošu tam, ko Zigmunds Freids sauktu par „super-ego”, vai ideālo sevis versiju, par ko cenšas kļūt. Labu varoņu esamība ir ļoti svarīga, jo tas var spēcīgi ietekmēt pašu cilvēku.

Kā arī, varoņi var būt lielisks līdzeklis sevis pilnveidošanai, jo tie ir redzami atskaites punkti vai pat etaloni. Neatkarīgi no tā, vai viņi ir slavenības vai nē, jūs varat ņemt vērā viņu īpašības, personību vai prasmes un tad redzēt, cik labi jūs sasniegsiet savus mērķus ar viņiem kā iedvesmas avotu.

Daudzi veiksmīgi cilvēki ir ne tikai imitējuši savus varoņus vai elkus, bet kaut kādā veidā arī pārspējuši tos. Piemēram, Argentīnas profesionālais futbola spēlētājs Lionels Mesi uzskatīja Zinedinu Zidānu par savu varoni. Nepagāja ilgs laiks līdz viņš pārspēja savu varoni.

Stīvs Džobss uzskatīja Hewlett Packard uzņēmuma dibinātājus par saviem personīgajiem varoņiem, kad bija bērns. 12 gadu vecumā viņš nejauši ieguva praksi HP uzņēmumā pēc tā, kad tiešā veidā piezvanīja Hewlett Packard uzņēmumam, lai pajautātu par dažām rezerves daļas savam frekvences skaitītājam. Vēlāk, Stīvs Džobss kļuva par Apple uzņēmuma galveno spēlētāju, daudzos veidos pārspējot savu elku veiksmi un sasniegumus.

Bet varoņiem nav jābūt slavenībām vai starptautiski atzītiem cilvēkiem. Daudziem cilvēkiem tieši viens vai abi no vecākiem ir viņu elki, pat tad, kad jau ir pieauguši.

Piemēram, Vācijas princis Mario Makss uzskata savu tēvu par personīgo varoni viņa drosmes, optimisma un neatlaidības dēļ. Prinča Mario tēvs bija bērns 2. pasaules kara laikā, un ir piedzīvojis diezgan smagus brīžus.

Varoņi uz mūžu

Varoņu esamība ir viena no lietām, kas sniedz dzīvei burvību un iedvesmu. Tiem varbūt vairākas lomas mūsu pieaugošajā dzīvē, palīdzot mums noteikt, kas mēs esam un par ko vēlamies kļūt. Tie palīdz veidot mūsu vērtības un motivē kļūt labākiem.