Darbs no mājām - Ko Tev vajadzētu zināt un kā sagatavoties?

14.03.2022#Padomi

Strādāšana no mājām kļūst par realitāti arvien lielākam cilvēku skaitam. Taču, lai arī sākotnēji šī doma var šķist kā īsts sapņu piepildījums, tiem, kas iepriekš nav izmēģinājuši darba pienākumu veikšanu attālināti, noteikti ir vērts izlasīt šo rakstu, lai saprastu, uz ko jābūt gatavam, piekrītot darbam no mājām, kā arī, lai uzzinātu, kā atvieglot savu ikdienu, apvienojot darbu un privāto dzīvi.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar kuru sastopas daudzi cilvēki, kas strādā no mājām, ir pašmotivācija un produktivitāte. Lai arī attālināts darbs var sniegt dažādas priekšrocības, tas vienlaikus arī var apgrūtināt darbu paveikšanu laikā un atbilstošā kvalitātē. Turpini lasīt, lai noskaidrotu, kā ar to cīnīties un padarīt strādāšanu no mājām efektīvu un patīkamu.

1.Iekārto mājas ofisu jeb vietu darbam

Pirmais solis ceļā uz komfortablu un produktīvu strādāšanu no mājām ir darba zonas iekārtošana. Ideālā gadījumā tā var būt darbistaba, taču, ja mājoklis nav tik liels, atrodi brīvu vietu guļamistabā vai dzīvojamā istabā, kur novietot rakstāmgaldu/datorgaldu, krēslu un ja nepieciešams, plauktus, kur salikt dokumentus un citas nepieciešamās lietas. Vēlams, lai darba zona atrastos vietā, kur Tu jūties ērti un vari netraucēti pievērsties darbam.

2.Investē kvalitatīvās tehnoloģijās

Uzskati šo par sava mazā biznesa uzsākšanu, kuram nepieciešams iegādāties attiecīgas ierīces, tai skaitā datoru (portatīvo datoru vai PC), monitoru, printeri un citas tehnoloģijas, ja tādas vajadzīgas darba pienākumu veikšanai. Lai iegādātos vajadzīgo, noderēt var kredītlīnija vai ātrais kredīts, taču ņem vērā - aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas aizdevumu laikus atmaksāt! 

3.Ieguldi naudu funkcionālās, ergonomiskās un kvalitatīvās ofisa mēbelēs

Vēl viena svarīga lieta, par ko jāpadomā, gatavojoties strādāt no mājām, ir atbilstošu mēbeļu izvēle. Pamata mēbeļu komplektā noteikti vajadzētu būt pietiekami lielam galda un datorkrēslam, taču, ja nepieciešams, vari iegādāties arī skapīti vai plauktu dokumentiem. 

4.Nosaki konkrētas darba stundas

Kad esi iekārtojis darba zonu savā mājoklī, ir laiks ķerties pie darba. Ja strādāšana no mājām būs Tava ikdiena, vieglāk būs, ja noteiksi konkrētas darba stundas, kurās pieslēgsies darba pienākumu veikšanai.

Labā ziņa ir tā, ka Tev ir brīva izvēle noteikt, kad strādāt, ar noteikumu, ka uzdevumi tiek paveikti laikus. Piemēram, ja jūti, ka Tavs produktivitātes līmenis ir augstāks no rīta, vai arī jau 15.00 bērni jāizņem no skolas, vari strādāt no 7.00 līdz 15.00. Neatkarīgi no tā, vai strādāsi no rīta, vai vakarā, centies ievērot šīs darba stundas un turēties pie stingra režīma.     

5.Nodali darbu no privātās dzīves

Vēl viens izaicinājums, ar kuru sastopas cilvēki, strādājot no mājām, ir grūtības nodalīt privāto dzīvi no darba. Esot mājās, Tu vienlaikus atrodies savā privātajā vidē un pildi darba pienākumus, taču ir jāiemācās atslēgties no darba, kad tam esi veltījis pietiekamu stundu skaitu dienā. Atceries, ka Tu esi pelnījis atpūtu un laika pavadīšanu ar ģimeni, tādēļ, kad beidz darbus, izslēdz datoru, nevis turpini ik pa brīdim atkal pieslēgties darbam.

6.Noskaidro, kuras ir Tavas produktīvākās stundas dienā

Katrs no mums spēj produktīvāk strādāt atšķirīgos dienas laikos. Arī Tu noteikti esi dzirdējis par dalījumu, kad daļa sabiedrības tiek dēvēta par “pūcēm” un daļa – par “cīruļiem”. Izvērtē, kurai grupai piederi Tu un pielāgo darba stundas savam dienas ritmam.

7.Izveido darāmo darbu sarakstu

Strādājot no mājām, Tu pats esi sev priekšnieks, kas kontrolē to, kad, cik daudz un cik ilgā laikā izdari. Diemžēl īstenot visu iecerēto laikā nereti var būt grūti, jo ir pietiekami daudz apstākļu, kas novērš uzmanību un mazina produktivitāti. Lai ar to cīnītos, iesakām izveidot katrai dienai darāmo darbu sarakstu, sarindojot uzdevumus prioritārā secībā.

8.Izmanto plānotāju

Svarīgi ne tikai zināt, kas Tev jādara, bet arī, kad iecerētais jāpaveic. Šim mērķim vari izmantot digitālus vai papīra plānotājus un kalendārus, kur katrā datumā vari piefiksēt darāmos darbus, laiku un citu svarīgu informāciju. Steidzīgajā ikdienā var gadīties piemirst kādu darbu vai termiņu, tādēļ, kad uzzini par jaunu uzdevumu vai tikšanos, uzreiz pieraksti to plānotājā.

9.Izmanto laika plānošanas aplikācijas

Laika pārvaldīšanas spējas nosaka to, cik produktīvi spēsi paveikt ieplānotos darbus. Par laimi, mūsdienās ir pieejamas dažādas programmas un aplikācijas, kas palīdz veiksmīgāk plānot savu laiku. Daudzām aplikācijām ir pieejamā gan mobilā versija, gan arī versija lietošanai datorā.

10. Izvēlies atbilstošu apģērbu

Daudziem cilvēkiem šķiet, ka strādāšana no mājām nozīmē neuztraukšanos par to, kā Tu izskaties. Tomēr patiesībā tas, kā mēs ģērbjamies, ietekmē mūsu produktivitāti. Pat tad, ja Tu neizej no mājas, gatavojies darbam tā, it kā plānotu pa īstam doties uz biroju. Tas palīdzēs motivēt sevi darbam un palīdzēs ievērot disciplīnu.

11.Neslēdz TV strādāšanas laikā

Lai spētu efektīvi paveikt visus darba uzdevumus laikā, centies izvairīties no dažādiem uzmanības novērsējiem. Tie var būt, piemēram, ieslēgts TV. Lai arī ikviens no mums ir pelnījis atpūtu, nejauc to ar darba pienākumu pildīšanu, pretējā gadījumā negatīvi ietekmēsi gan darbu, gan arī nespēsi pilnvērtīgi izbaudīt relaksāciju. Kas attiecas uz mūzikas klausīšanos, to vari darīt, taču atrodi tādu atskaņošanas sarakstu, kas netraucē Tev koncentrēties darbam.

12.Ievēro režīmu

Strādājot no mājām, mums nav jāuztraucas par agru celšanos no rīta, steigšanos uz darbu vai gaidīšanu sastrēgumos. Tajā pašā laikā nevajadzētu pilnībā aizmirst par rīta režīma ievērošanu. Lai dienu uzsākt būtu vieglāk, piecelies laikus, ieej dušā, nobaudi tasi kafijas, paēd brokastis vai pusdienas, un veic visus citus uzdevumus tāpat, it kā Tu patiešām plānotu doties ārpus mājas.

13.Saki “jā” modinātājam

Nav šaubu, ka daudziem no mums celšanās agri no rīta sagādā grūtības. Taču, lai motivētu sevi paveikt uzdevumus, kas ieplānoti šai dienai, kā arī paspētu visu izdarīt laikā, iesakām izmantot modinātāju, lai celtos agri no rīta un sāktu savu dienu. Atceries, ka cilvēki ir būtnes, kuru dzīves pamatu veido dažādi ieradumi, tāpēc būtu vērts celšanos agri no rīta padarīt par daļu no savas ikdienas.

14.Nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm

Arī Tu noteikti esi dzirdējis par to, ka strādāšana pie datora, neatkarīgi vai to dari mājās vai ofisā, ir kaitīga mūsu veselībai. Lielākoties tādēļ, ka daudz laika pavadām sēžot un pārāk reti nodarbojamies ar fiziskajām aktivitātēm. Tāpēc arī, strādājot no mājām, ieplāno pusdienu pārtraukumu vai arī darba dienas beigās dodies garākā pastaigā, ej uz sporta zāli vai vingro mājās. Mūsdienās internetā ir pieejams milzīgs skaits dažādu bezmaksas pamācību un video, kas ļauj nodarboties ar sportu bez maksas un bez dārga aprīkojuma.

15.Ēd veselīgi

Vēl viena lieta, ar ko jārēķinās, strādājot no mājām – Tu visu laiku varēsi piekļūt savam ledusskapim. To var uzskatīt gan par priekšrocību, gan trūkumu. Labā ziņa ir tā, ka nebūs jāuztraucas par izsalkumu vai naudas tērēšanu kafejnīcās, taču vienlaikus arī radīsies papildu kārdinājums biežāk doties uz virtuvi, lai pagatavotu maizītes, palūkotos, kas garšīgs atrodams ledusskapī un apēstu kādu našķi. Atceries par veselīga un sabalansēta uztura uzņemšanu, jo tas ne tikai pozitīvi ietekmēs Tavu veselību un izskatu, bet arī mazinās vēlmi pēc našķiem.

16.Īsas pauzes ir ļoti svarīgas

Lai arī iepriekš šajā rakstā mēs esam koncentrējušies uz to, kā saglabāt produktivitāti, ne mazāk svarīgi ir arī īsie pārtraukumi, piemēram, piecas minūtes reizi stundā. Šajā laikā noteikti vajadzētu izkustēties, izstaipīties un nedaudz atvilkt elpu, lai uzkrātu spēkus un turpinātu produktīvi strādāt. Atceries, ka piecu minūšu pauze var būt arī Tavs pašmotivācijas rīks, kas palīdz koncentrēties darbam līdz nākamajam pārtraukumam.

17.Motivē sevi

Šo tēmu jau nedaudz apspriedām iepriekšējā punktā. Mēs esam tikai cilvēki, un ir skaidrs, ka mums jāatrod tāda darba plānošanas sistēma, kas piemērota tieši mūsu individuālajām vajadzībām. Atrodi to, kas Tevi motivē vislabāk un izmanto, lai apbalvotu sevi par konkrēta mērķa sasniegšanu. Tas var būt piecu minūšu pārtraukums, veselīgs našķis, pastaiga parkā vai kas cits.

18.Saki “nē” sociālajiem medijiem

Mūsdienu digitālajā laikmetā, kad liela daļa cilvēku dzīves aizrit virtuālajā vidē, ir teju neiespējami atturēties no sociālo mediju apmeklēšanas. Taču šis ir viens liels “NĒ”, kas īpaši stingri jāievēro, ja vēlies strādāt produktīvi. Sociālie mediji ir laika zagļi, tādēļ darba laikā tos nevajadzētu lietot. Izmanto piecu minūšu pārtraukumus vai pusdienu pauzi, ja vēlies aplūkot, kas jauns “Facebook” un “Instagram”.

19.Strādā ārpus mājas

Vai esi dzirdējis par tādu jēdzienu kā “kopiestrādes telpas”? Tās kļūst arvien populārākas arī pie mums, piedāvājot gan uzņēmumiem, gan individuālajiem darbiniekiem radošu, modernu un produktīvu vidi, kur īrēt darba vietu, organizēt sapulces, satikties ar klientiem un iepazīties ar citiem profesionāļiem. Izpēti, vai Tavas dzīvesvietas tuvumā ir kopiestrādes telpa un izvērtē, vai šis variants būtu piemērots arī Tev. Tāpat atceries, ka doties strādāt vari arī uz vietējo bibliotēku vai kafejnīcu, kas draudzīgi attiecas pret apmeklētājiem ar datoriem.

20.Izvairies no mijiedarbības ar ģimeni, draugiem un mājdzīvniekiem darba laikā

Protams, esot mājās, to izdarīt būs diezgan grūti, taču atceries, ka tas ir Tevi paša labā. Ja vēlies paveikt darba uzdevumus laikā un uzturēt produktivitāti atbilstošā līmenī, Tev ir jāpaskaidro ģimenei un draugiem, ka darba laikā Tevi traucēt nedrīkst, izņemot situācijas, kad noticis kas ārkārtējs.

21.Izveido savu vēlmju un sapņu kolāžu

Ja Tev būs izdevies īstenot strādāšanu no mājām vienu vai vairākus gadus, un veiksmīgi būsi izpildījis iepriekš minētos punktus, ļoti iespējams, ka agrāk vai vēlāk strādāšana no mājām kļūs garlaicīga, vienmuļa, kā arī radīsies grūtības ar termiņu ievērošanu un sevis motivāciju. Lai sevi uzmundrinātu, izveido vēlmju un sapņu kolāžu, kur apvieno fotogrāfijas un tekstus, kas Tevi iedvesmo, liek sapņot, motivē un palīdz saprast, ko vēlies darīt nākotnē.

Ceram, ka Tev šie padomi noderēs, lai strādāšana no mājām būtu patīkama un produktīva!

Sorry, there are errors on the page: