Lai gan joprojām pastāv maldīgi uzskati par apģērbu iegādi second hand veikalos, humpalu medības ir diezgan iecienīta nodarbe ne tikai cilvēkiem, kuri nevar atļauties jaunas drēbes, bet arī iedzīvotājiem, kuri ikdienā praktizē ilgtspējīgu dzīvesveidu. Tāpat, protams, influenceri un modes dizaineri, studenti un mākslinieki, kuri nereti lūko pēc vintage pērlēm un unikālām stila kombinācijām par izdevīgāku cenu.
Šajā Ferratum rakstā aplūkosim, kā jūs varat izmantot second hand apģērbu tirgu gan pircēja, gan pārdevēja lomā, kādas ir apģērba patēriņa tendences Latvijā un Eiropā, un ko iesākt ar nelietotiem apģērbu kalniem?
Lai gan vairāk nekā puse jeb 63% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pēdējo gadu ekonomisko satricinājumu dēļ apģērba iegādei tērē mazāk naudas, tomēr viņu vēlme valkāt kvalitatīvas drēbes un apavus ir palikusi nemainīga, liecina multizīmolu veikala “Van Graaf” un pētījumu kompānijas “Norstat” veiktā sabiedriskās domas aptauja.
Pētījuma rezultāti atklāj, ka savu apģērbu un apavu iegādei plānoto budžetu pēdējo gadu laikā ir samazinājušas sievietes – 68% aptaujāto (vīrieši – 52%). Tikai desmitā daļa mūsu valstī dzīvojošo apgalvo, ka pēdējo trīs gadu globālo satricinājumu dēļ apģērba un apavu iegādei tērē tikpat daudz naudas kā pirms Covid-19 izraisītās pandēmijas sākuma, bet 21% atzina, ka šie apstākļi nekādā veidā nav ietekmējuši viņu iepirkšanās paradumus.
73% Latvijas iedzīvotāju atklāj, ka augsta kvalitāte ir ļoti būtisks faktors apģērba iegādē. Šis faktors nedaudz būtiskāks ir vīriešiem (75%) nekā sievietēm (70%), vēsta aptaujas autori.
Pirms dažiem gadiem Rīgas centrā bija organizēta akcija ar milzīgu drēbju kalnu, kas vizualizēja, ka viens Latvijas iedzīvotājs gadā nopērk teju 15 kilogramus jaunu vai second hand apģērbu, bet vēlāk trešo daļu no nopirktā vienkārši izmet.
Vismaz reizi trijos mēnešos vairāk nekā 50% iedzīvotāju Latvijā iegādājas jaunu apģērbu. Taču tikai trešdaļa nolietoto apģērbu nodod tekstila savākšanas konteineros. Lielākoties nevajadzīgo tekstilu cilvēki turpina izmantot saimniecībā, ziedo labdarībai vai arī atdod tuviniekiem.
Kā, piemēram, iedzīvotāji Eiropā ir sākuši valkāt drēbes uz daudz īsāku laika periodu, nekā pirms 20 gadiem. Lētu apģērbu mēdz izmest jau pēc piecām uzvilkšanas reizēm vai pat mazāk. Rezultātā vidēji katrs eiropietis rada 11 kilogramus tekstila atkritumu gadā.
Mūsdienās second hand industrija ir ieguvusi jaunu elpu un popularitāti, pateicoties patērētāju paradumu maiņai par ilgtspējīgu dzīvesveidu. Tāpat jāmin arī inflācija un cenu sadārdzinājums veikalos, kas nereti daudzām mājsaimniecībām liedz iegādāties jaunus apģērbus finansiālu apsvērumu dēļ.
Attiecīgi second hand industrija, kā risinājums šiem diviem faktoriem, ir veicinājusi daudzu jaunu platformu izveidošanos un attīstību, kas specializējas dažādu second hand preču kategorijās – sākot ar apģērbu un beidzot ar elektronikas precēm.
Daži no populārākajiem second hand veikaliem Latvijā ir:
Pārdod par zemāku cenu kā second hand apģērbu. Tas palīdzēs ātrāk atbrīvoties no liekiem drēbju kalniem, tāpat veicinās Tavu iesaisti videi labvēlīgākā dzīvesveidā, jo apģērbs nonāk pie jauniem nēsētājiem, samazinot tekstila atkritumus.
Bez šaubām, meklējot second hand apģērbus, izdevīga cena uzrunās visvairāk. Bet tas var nebūt noteicošais kritērijs, jo apģērba izskats, zīmols un materiāls nereti spēlē lielāku lomu. Vēl visai būtiska nianse: pārdodot lietotu apģērbu, ir svarīgi nodrošināt, ka tas ir tīrs un labā stāvoklī. Zemāk Ferratum apkopo dažus ieteikumus:
Ja nevēlies pārdot – ziedo apģērbu labdarībai. Tavas vecās drēbes var būt noderīgas cilvēkiem, kuriem ir mazākas finansiālās iespējas vai kuri pieredzējuši ārkārtas situācijas. Labdarības organizācijas bieži sadarbojas ar cilvēkiem, kuriem ir nepieciešams palīdzība, un tavi ziedotie apģērbi var kādam būtiski uzlabot dzīves kvalitāti. Šeit vairāk informācijas par Humānās palīdzības pieņemšanas punktiem Rīgā un citviet Latvijā.
Vēl viena opcija: nodod apģērbu tekstila pārstrādei. Latvijā ir pieejami vairāk nekā 120 tekstila šķirošanas konteineri, kuros iedzīvotāji aicināti nodot jebkāda veida apģērbu un apavus – gan jaunu, gan lietotu, tādu, kas izgājis no modes, ir apnicis vai ir nokalpojis savu laiku.
Galvenais nosacījums, lai nododamais tekstils nav bijis saskarsmē ar ķīmiskiem līdzekļiem, motoreļļām un citām vielām, tāpat nodotajam tekstilam ir jābūt ievietotam stingri aizsietā maisā, informē un atgādina Eco Baltia VIDE. Sameklē sev tuvāko tekstila konteineru šeit.
Second hand apģērbi var būt vērtīga izvēle gan maciņam, gan videi, piedāvājot ekonomiskus, stilīgus un ilgtspējīgus risinājumus. Humpalu veikalos, īpaši akciju laikā, var atrast apģērbu, kas cenu veido par svaru, piemēram, astoņi eiro kilogramā vai viss par puscenu vai zem trīs eiro.
Ja preces ir pienācīgi uzturētas un dezinficētas pirms pārdošanas – tās ir drošas iegādei. Protams, jebkuru preci, kas pirkta humpalās vai citā tirdzniecības vietā, ieteicams izmazgāt vismaz 40 grādu temperatūrā un izgludināt.
Ja ir vēlme pārdot mazlietotu vai pilnīgi jaunu apģērbu, preces vērtību var noteikt, salīdzinot līdzīgas preces sludinājumu portālos vai veikalā, ņemot vērā preces zīmolu, stāvokli, pieprasījumu. Būtisks faktors, par kādu cenu prece tika iegādāta, cik daudz nolietota.
Mūsu misija ir radīt viegli lietojamas, premium bankas pakalpojumu pieredzes ikvienam. Galvenie ieguvumi, ko sniedz naudas aizdevums pie Ferratum:
Pirms aizdevuma pieteikšanas, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli, kā arī iespējas laikus atmaksāt kredītu.