Viss par budžeta plānošanu 2020 gadā

14.03.2022#Padomi

Jaunā gada pienākšana ir brīnumains laiks, kas iedvesmo cilvēkus pārmaiņām, tādēļ daudzi no mums veido apņemšanās, kuras censties pildīt nākamajā gadā. Katram tās var būt atšķirīgas – kāds vēlas zaudēt svaru, cits, iespējams, pieņemties svarā. Kāds vēlas iegādāties mājokli vai mašīnu, savukārt citi meklē veidus, kā uzlabot veselību. Taču viena no īpašām iecerēm, kas mājo daudzu cilvēku prātos, ir savas finansiālās situācijas uzlabošana. Ja arī Tu ikdienā daudz uztraucies par naudu un tās pārvaldību, šis raksts ir tieši tas, kas Tev nepieciešams, lai zinātu, kā gudrāk un efektīvāk plānotu budžetu 2020. gadā.

Atsakies no kāda ieraduma vai lietas, kas nerada pozitīvu ietekmi

Viens no veidiem, kā sākt uzlabot savu finansiālo situāciju, ir ķeroties klāt ieradumiem, kuriem tērējam naudu, taču tie mūsu ikdienā neko nemaina vai arī rada negatīvu ietekmi. Un, kā jau Tu, iespējams, nojaut, populārākais no šādiem ieradumiem ir smēķēšana. Padomā, cik lielu summu ikdienā izlieto cigaretēm. Pieņemsim, ka dienas laika patērē 10 cigaretes, un tas nozīmē, ka nedēļas laikā tiek izlietotas 3,5 paciņas. Par piemēru ņemsim paciņu, kas maksā vidēji 3,50 eiro. Ko mēs iegūstam? Nedēļas laikā tiek iztērēti 12,25 eiro, mēnesī tie ir 49 eiro, bet gadā jau 588 eiro! Iedomājies, kādiem daudz vērtīgākiem mērķiem Tu būtu varējis iztērēt šo summu, piemēram, aizbraukt ceļojumā vai sasniegt citu vērtīgu mērķi.

Smēķēšana, protams, nav vienīgais kaitīgais ieradums, kas ne tikai bojā mūsu veselību, bet arī negatīvi ietekmē budžetu. Būtu ieteicams padomāt arī par saviem ēšanas paradumiem, alkohola lietošanu, cukura patēriņu, mazkustīgu dzīvesveidu un citām aktuālām problēmām, ar kurām cīnās daudzi cilvēki visā pasaulē.

Ņem savus parādus “aiz ragiem” un parādi, kurš ir galvenais

Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad daudzi mazāki tēriņi pavisam nemanot izveido iespaidīgu summu, kā rezultātā daļai cilvēku nākas izmantot aizdevumu, lai pēc apjomīgajiem citiem izdevumiem tiktu atkal “uz kājām”, kā arī atrisinātu citas situācijas, kurām nepieciešami papildu līdzekļi. Lai arī ir situācijas, kad šāds finansiālais risinājums patiešām var būt noderīgs, vienmēr rūpīgi pārdomā nepieciešamību pēc tā, kā arī izvērtē savas iespējas aizdevumu laikus atmaksāt!

Neatkarīgi no tā, vai tiek izmantots patēriņa kredītskredītlīnija vai kāds cits aizdevuma veids, svarīgāk ir izveidot plānu, kas palīdzēs Tev tikt galā ar visām esošajām kredītsaistībām. Svarīgākais, par ko Tev jāpārliecinās, ir vismaz minimālās ikmēneša summas segšana, turklāt vienmēr atceries rēķinus apmaksāt laikus, lai nesabojātu savu kredītvēsturi! Ja tas iespējams, meklē papildu veidus, kā nopelnīt. Tā var būt, piemēram, otras darba vietas atrašana uz neilgu laiku, virsstundas esošajā darba vietā, darba vietas maiņa, kā arī mājoklī esošo mantu izšķirošana un nevajadzīgo pārdošana (ja tās ir labā stāvoklī). Atceries – jo ātrāk atmaksāsi parādus, jo drīzāk varēsi ķerties klāt jaunu mērķu sasniegšanai!

Sāc veidot budžetu

Šis, iespējams, ir viens no svarīgākajiem mērķiem, kuru vērts sasniegt ne tikai 2020. gadā, bet neaizmirst arī turpmāk. Mūsu personīgo finanšu pārvaldības pamatā ir pārskatāmība un kontrole. Un to mēs varam nodrošināt tikai tad, ja skaidri zinām, cik daudz nopelnām un cik daudz un kam iztērējam. Tādēļ, jo ātrāk sāksi apkopot savus izdevumus, jo vieglāk būs saprast, kā pielāgot budžetu, lai sasniegtu mazākus un lielākus mērķus.

Lai to izdarītu, sāc krāt visus pirkumu čekus, rēķinus un maksājumu apstiprinājumus gan par klātienē, gan internetā veiktajiem pirkumiem. Pēc tam apkopo šos izdevumus un sadali kategorijās, lai vieglāk tos pārskatītu.

Kategorijas veido atkarībā no tēriņu veida, piemēram, mājokļa īre un komunālie maksājumi, telefons, internets, automašīna, kredīti, bērni, veselība, izklaide, pārtika un tamlīdzīgi. Pēc pāris mēnešiem Tavā budžetā jau būs jaušamas interesantas tendences, kuras varēsi izvērtēt, un padomā, kā naudu no vienas kategorijas pārnest citai. Tu, iespējams, būsi pārsteigts, taču, piemēram, pārtika ir viena no tām kategorijām, kurai daudzi cilvēki katru mēnesi tērē ļoti daudz naudas.

Atceries, ka mūsdienās ir pieejamas arī dažādas aplikācijas, kas palīdz plānot budžetu, piemēram, Mint vai You need a budget. Tāpat, protams, vari izmantot arī veco, labo metodi, piefiksējot budžetu uz papīra vai vienkāršā Excel dokumentā.

Veido jaunus paradumus

Iepriekš mēs minējām par to, ka nepieciešams atteikties no kaitīgajiem ieradumiem. Taču tikpat svarīgi ir veidot jaunus paradumus, kas uzlabo ne tikai Tavu ikdienu, bet arī finansiālo situāciju. Pieņemsim, ka Tavs mērķis ir sākt plānot budžetu turpmākajam mēnesim, kas ļaus saprast, cik daudz naudas Tev ir, kam to tērēsi un vai pāri paliek arī brīvi naudas līdzekļi, kurus novirzīt dažādu ieceru piepildīšanai, piemēram, iekrājumu veidošanai un citām vajadzībām.

Piemēram, viens no Taviem jaunajiem ieradumiem varētu būt došanās uz veikalu tikai ar iepirkumu sarakstu rokā, jo tas palīdzēs izvairīties no impulsīviem un nevajadzīgiem pirkumiem. Otrs ieradums, kuru vērts uzsākt, ir rēķinu apmaksa uzreiz pēc to saņemšanas. Jo ātrāk veiksi šos maksājumus, jo zemāks būs risks, ka nokavēsi tā termiņu vai iztērēsi naudu citur. Un trešais ieradums, kas Tev var noderēt – padari ietaupījumu veidošanu par pašsaprotamu lietu.

Cilvēki nereti mēdz rīkoties nepareizi, apmaksājot visus rēķinus, iztērējot naudu dažādām citām vajadzībām, un tikai tad, ja kaut kas paliek pāri, tas tiek novirzīts iekrāšanai. Efektīvāka metode ir iekrājumu pievienošana ikmēneša rēķiniem, proti, tiklīdz saņem algu, iepriekš noteiktu daļu ienākumu pārskaiti uz kontu, kurā glabājas iekrājumi. Tas palīdzēs saglabāt motivāciju un ātrāk iekrāt summu, kas nepieciešama Tava mērķa sasniegšanai.

Iepērcies, abonē un ietaupi gudrā veidā

Pat tad, ja Tev šķiet, ka esi speciālists naudas taupīšanā, vienmēr ir vērts izpētīt, kādi piedāvājumi pieejami citviet, nevis tikai, piemēram, pie tā preču tirgotāja vai pakalpojumu sniedzēja, kuru izmanto šobrīd. Ir daudz pakalpojumu, bez kuriem mēs ikdienā nevaram iztikt, piemēram, internets televīzija, elektrība, mobilās sarunas un internets telefonā. Šos un dažādus citus servisus nodrošina dažādi pakalpojumu sniedzēji, kas savā starpā sacenšas par klientu piesaistīšanu. Tāpēc būtu pārgalvīgi izvēlēties vienu kompāniju, neizpētot, ko piedāvā citas. Izvērtē savas vajadzības un atrodi to pakalpojumu sniedzēju, kas tām atbilst.

Nebaidies nomainīt bankas kontu, mobilā tālruņa līgumu vai citu uzņēmumu, ko līdz šim esi izmantojis. Ja tas neapmierina Tavas vajadzības, kā arī nepiedāvā pietiekami izdevīgas cenas, nav vērts lieki tērēt naudu, it īpaši, ja citur to pašu apjomu vari saņemt par zemāku cenu.

Sagatavojies ārkārtas situācijām

Pēc tam, kad būsi ticis galā ar budžeta plāna izveidošanu turpmākajai nedēļai vai mēnesim un sapratis savu reālo finanšu stāvokli, būtu vērts padomāt par vēl vienu ļoti svarīgu aspektu, kas saistīts ar naudu. Lai arī par to parasti runāt nevēlamies, taču skaidrs ir viens – neparedzētas situācijas var atgadīties ar ikvienu no mums, un pats ļaunākais ir tas, ka tās ir neplānotas situācijas, proti, mēs tam īsti nevaram sagatavoties. Vienīgais, ko varam darīt, ir ieplānot noteiktu summu, ko izmantot ārkārtas gadījumos, jo bieži vien dažādu ķibeļu atrisināšanā nav iespējams iztikt bez naudas līdzekļiem.

Kas ir ārkārtas situācija? Tās var būt pēkšņas veselības problēmas, piemēram, steidzami jālabo zobs vai jāveic operācija, tāpat var arī rasties nepieciešamība labot automašīnu vai veikt mājokļa remontu / iegādāties jaunu sadzīves tehniku, jo vecā saplīsusi.  Šādos un citos gadījumos ir grūti iztikt bez papildu finansēm, un, lai arī ārkārtas situācijās var noderēt kredīts, ilgtermiņā šim mērķim būtu ieteicams veidot atsevišķus iekrājumus “nebaltām dienām”.

Nosaki, kādi būs svarīgākie notikumi Tavā dzīvē šogad un tiem sagatavojies

Lai arī, kā jau minējām, ir lietas, kuras dzīvē nevaram paredzēt, par laimi, netrūkst arī tādu notikumu, kurus jau laikus varam atzīmēt savā kalendārā, lai tiem sagatavotos. Šie datumi var būt nozīmīgi Tavā dzīvē no dažādām perspektīvām, taču šajā rakstā mēs vairāk koncentrējamies uz tiem, kas varētu būt saistīti ar lielākiem izdevumiem, piemēram, Tava vai kāda tuvinieka dzimšanas diena, vārda diena, tāpat arī tas var būt ielūgums uz kāzām, došanās ceļojumā, operācija, pārvākšanās uz jaunu mājokli, automašīnas iegāde, mazuļa piedzimšana un tamlīdzīgi notikumi.

Visus šos svarīgākos notikumus noteikti vajadzētu laikus atzīmēt kalendārā, lai neaizmirstu, kā arī der padomāt, cik lielu summu katram no tiem Tev vajadzēs, lai varētu sagatavoties un neatliktu šo aktivitāti uz pēdējo brīdi. Piemēram, ja zini, ka jūnijā Tev jādodas uz draugu kāzām, laicīgi plāno, ko dāvināsi jaunajam pārim un kā šos līdzekļus iekrāsi. Pielāgo esošās budžeta kategorijas, lai iekļautu tajā svarīgākos noteikumus. Var gadīties, ka būs jāsamazina izdevumi, piemēram, izklaides vai pārtikas kategorijā.

Padomā arī par 2021. un turpmākajiem gadiem

Jauna gada sākums ir laiks, kas piemērots, lai pārdomātu ne tikai savu šī brīža finansiālo situāciju, bet arī apsvērtu to, kādu nākotni sev vēlētos un kā to plāno sasniegt. Protams, daudziem cilvēkiem domas par pensijas vecumu it nemaz nenāk prātā, taču nekad nav par vēlu sākt domāt arī par tālāku nākotni un tai gatavoties.

Ja vēlaties vecumdienās justies laimīgs, dzīvot bez raizēm un pavadīt laiku, ceļojot uz atpūšoties, par to jāsāk rūpēties jau šodien. Izpēti, kādas iespējas piedāvā dažādi uzņēmumi un iestādes, vai veido personīgo iekrājumu fondu tālākai nākotnei. Lai kā arī mēs vēlētos, neviens no mums nedzīvo mūžīgi, tādēļ gudrākais, ko varam darīt, ir parūpēties par to, lai mūža nogalē mēs spētu paši finansēt savu dzīvi un nodrošināt nepieciešamo aprūpi un citas vajadzības.

Atsauksim atmiņā galveno, ko apguvām šajā rakstā. 2020. gads ir lieliski piemērots, lai atteiktos no kaitīgajiem paradumiem, piemēram, smēķēšanas, un aizvietotu tos ar pozitīviem paradumiem, piemēram, iekrājumu veidošanu. Padari budžeta veidošanu par daļu no savas ikdienas, lai ne tikai vieglāk kontrolētu savas finanses, bet arī vienkāršāk atmaksātu parādus un veidotu iekrājumus neparedzētām situācijām. Un, visbeidzot, padomā arī par to, kādu dzīvi vēlētos vecumdienās un sāc ceļu uz savu mērķi jau šodien. Lai izdodas!

Sorry, there are errors on the page: