Auto pirkšana no privātpersonas - ko der zināt?

01.03.2021#Padomi

Lai gan mūsdienās lietotu auto iegāde no privātpersonām nav nekas jauns vai neparasts, tas nenozīmē, ka pret šādiem pirkumiem var izturēties vieglprātīgi. Mūsdienās auto tirdzniecībā joprojām uzdarbojas krāpnieki, turklāt pircējam jābūt informētam, kas ir jāņem vērā, pērkot auto no cita īpašnieka, jo nezināšana problēmu gadījumā neatbrīvo no atbildības. Noskaidrosim, kas jāzina, pērkot automašīnas no privātiem pārdevējiem.

Pārdevēja reputācija ir svarīga

Pirms ķeraties pie paša transportlīdzekļa pārbaudes, vajadzētu izpētīt pieejamo informāciju par pārdevēju. Vadoties pēc privātpersonas reputācijas un datiem tiešsaistē, var būt vieglāk izdarīt nozīmīgus secinājumus par to, vai vērts sadarboties ar šo cilvēku.

Viens no jautājumiem, kuru varat uzdot pārdevējam - cik gadus viņam šī automašīna ir piederējusi. Ja auto viņa īpašumā ir bijis vairākus gadus, šādos gadījumos veikt pirkumu parasti ir drošāk.

Svarīgus secinājumus varat izdarīt no tā, kādu informāciju par auto īpašnieku atrodat internetā. Mūsdienās par negodīgiem auto tirgotājiem tiešsaistē ir ļoti viegli. Datu pārbaudei var izmantot gan sociālos medijus, gan Google, kur meklētāja lodziņā vienkārši jāieraksta automašīnas pārdevēja vārds un uzvārds. Tāpat varat ielūkoties arī vietnē Sudzibas.lv.

Privātpersonas drīkst pārdot tikai tos transportlīdzekļus, kas CSDD reģistrēti uz viņu vārda. Šo informāciju ātri var pārbaudīt, ielūkojoties spēkrata reģistrācijas apliecībā un pārbaudot, vai šis cilvēks norādīts kā īpašnieks.

Uzziniet visu iespējamo informāciju par lietotu auto

Lai pārliecinātos, ka iegādājaties labu lietotu auto un netiekat maldināts, Jums jādarbojas gluži kā detektīvam, izpētot visu pieejamo informāciju arī par pašu transportlīdzekli.

  • Servisa grāmatiņa - ja auto ir jaunāks par pieciem gadiem, tam vajadzētu būt pieejamai servisa grāmatiņai, kurā norādīta informācija par dīlera servisa centra apmeklējumiem. Ja šādas grāmatiņas nav, pastāv risks, ka Jūs tiekat maldināti;
  • CSDD reģistrā pieejamie dati – šis ir svarīgs avots, ko izmantot auto un tā īpašnieku vēstures noskaidrošanai. Norādot automašīnas numuru transportlīdzekļu reģistra sadaļā, varēsit uzzināt vairāk par iepriekšējiem spēkrata īpašniekiem Latvijā, tehniskajām apskatēm vai pat nobraukumu pa gadiem;
  • Informācija pēc VIN numura – ja pārdevējam nav, par ko uztraukties, viņš labprāt Jums iedos transportlīdzekļa sērijas (VIN) numuru, pēc kura var noskaidrot, vai mašīna nav zagta, vai tā iepriekš iekļuvusi avārijās un kādam mērķim agrāk izmantota. Tāpat tādā veidā varēsit noskaidrot, no kuras valsts auto ievests, un, ja tas nācis no Īrijas vai Anglijas, pastāv iespēja, ka spēkratam ir pārlikta stūre. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ mašīnu nav ieteicams pirkt.

Šos datus var uzzināt, piemēram, autodna.lv, vindecoder.eu un citās vietnēs.

Pārliecinieties, ka, pērkot auto no privātpersonas, līgumā norādīta korekta informācija

Atbildība par to, lai parakstītais auto pirkuma līgums būtu atbilstošs un korekts, gulstas ne tikai uz pārdevēja, bet arī pircēja pleciem. Dažkārt, pašiem nezinot, pircēji paraksta fiktīvus dokumentus, nepārbaudot to informācijas patiesumu, un kļūst par līdzdalībnieku noziegumā. Par laimi, ir vairākas lietas, kam pievērst uzmanību, lai tā nenotiku.

Viens no izplatītiem krāpšanas veidiem ir centieni pārliecināt pircēju, ka automašīnas pārdošanas līgums sastādīts ārvalstīs un ka tas neradīs problēmas. To parasti tiek darīts ar mērķi nemaksāt nodokļus, apsolot pircējam pamatīgu atlaidi.

Taču patiesībā, ja automašīnas pirkšana notiek Latvijā, tad arī līgumam obligāti ir jābūt sastādītam šajā valstī. Auto iegādei jānotiek no konkrētās personas, ar kuru Jūs komunicējat un tiekaties, nevis ar kādu mistisku pārdevēju ārzemēs. Ja parakstīsiet šādus viltotus dokumentus, kur norādīts, ka spēkrats it kā iegādāts ārvalstīs, Jūs kļūsit par nozieguma līdzdalībnieku un zaudēsit savas patērētāja tiesības. Par šādu rīcību pienākas sods gan pārdevējam, gan pircējam.

Kas jāzina par Latvijā nereģistrētu auto pirkšanu

Ikvienam, kurš vēlas iegādāties auto no privātpersonas, jāņem vērā, ka Latvijā nereģistrētus transportlīdzekļus likumīgi drīkst pirkt tikai pie reģistrētiem auto tirgotājiem. Vietas, kur tas atļauts, var aplūkot CSDD mājaslapas sadaļā Autoveikali.

Tas nozīmē, ka citām personām ir aizliegts pārdot ārzemēs reģistrētus auto. Ja Jūs apzināti vai neapzināti tomēr veicat pirkumu no šāda pārdevēja, ņemiet vērā, ka par dalību nelegālā automašīnu tirgošanas shēmā arī tiek piemērots sods.

Auto pirkšana no privātpersonas ir likumīgi atļauta tikai tad, ja spēkrats jau ir reģistrēts CSDD kā konkrētās personas īpašums, un ir  nokārtots, ka viņa vārds redzams reģistrācijas apliecībā īpašnieka sadaļā. Ja tas neapstiprinās, no darījuma veikšanas ieteicams atturēties.

Ja auto iegāde tiek veikta citā valstī, piemēram, Vācijā vai Lietuvā, obligāti pārliecinieties, ka Jums tiek izsniegtas reģistrācijas un pārdošanas darījuma dokumentu oriģinālās kopijas. Tās būs nepieciešamas, lai auto vēlāk varētu reģistrēt Latvijā.

Novērtējiet auto paši un aizvediet to uz servisu

Viens no svarīgiem soļiem lietota auto iegādē ir tā vizuālā un tehniskā stāvokļa pārbaude. Lai to varētu veikt, pirmkārt, transportlīdzeklis, kuru vēlaties iegūt savā īpašumā, vispirms noteikti jāredz klātienē. Iesakām auto iegādāties tikai tad, kad to rūpīgi esat apskatījuši klātienē un pārbaudījuši.

Automašīnas apskati ideālā gadījumā vajadzētu veikt dienas gaismā, lai vieglāk varētu ieraudzīt visas tās virsbūves un arī krāsas slāņa nepilnības. Ņemiet vērā, ka pie auto sludinājuma pievienotās fotogrāfijas ne vienmēr atspoguļo patieso automašīnas stāvokli.

Aplūkojot spēkratu klātienē, noteikti pārbaudiet:

  • Vai zem automašīnas bagāžas nodalījuma vāka, durvīm un riteņu arkām nav attīstījusies korozija;
  • Svarīgi veikt vizuālo novērtēšanu, vai auto krāsojums ir vienmērīgs, jo atšķirīgs tonis konkrētās vietās var liecināt par to, ka spēkrats bijis nopietni bojāts. Ja ar to nepietiek, par aptuveni 80 eiro var iegādāties arī krāsas slāņa biezuma noteicēju;
  • Tāpat vajadzētu pārbaudīt auto riepas un to protektorus, kā arī diskus un to kvalitāti;
  • Vēl viena pazīme, kas var liecināt par automašīnas negadījumu vēsturi, ir nevienādas spraugas starp spārnu un motora pārsegu abās pusēs, vai starp lukturi un bamperi.

 

Pēc ārējā stāvokļa novērtēšanas varat ķerties klāt pie salona apskates:

  • Aplūkojiet, kāda ir sēdekļu un virsmu kvalitāte. Ja auto īpašnieks ir bijis saudzīgs un atbildīgs, nodilumam nevajadzētu būt pārāk izteiktam;
  • Par auto pārdevēju daudz var pateikt arī no tā salona tīrības. Atbildīgs īpašnieks būs parūpējies par to, lai viņa transportlīdzeklis būtu sakopts gan ārēji, gan iekšēji;
  • Pievērsiet uzmanīgu tam, kādas ātruma mērvienības ir norādītas spidometrā. Ja tajā redzami ne tikai km/h, bet arī mph, iespējams, ka auto ievests no Lielbritānijas vai ASV, un pastāv risks, ka tam var būt kāds nopietnāks defekts.

 

Neaizmirstiet palūkoties arī uz auto motoru, pieievēršot uzmanību dzesēšanas un eļļas šķidruma līmenim, kā arī aplūkojiet, vai dzinējs nav notraipīts ar eļļu.

Lai pilnībā pārliecinātos, kāds ir automašīnas stāvoklis, ieguldiet 50 līdz 100 eiro un aizvediet parādīt to zinošam meistaram. Galējo lēmumu varat pieņemt, ņemot vērā viņa novērtējumu.

Visbeidzot, noteikti veiciet izmēģinājuma braucienu!

Norēķināšanās par pirkumu

Gadījumā, ja auto maksā vairāk par 7200 eiro, par pirkumu var norēķināties tikai ar bankas pārskaitījumu. Lai arī mazākas summas darījumus atļauts veikt skaidrā naudā, lai pasargātu sevi no pārpratumiem, ieteicams arī tos veikt ar bankas pārskaitījumu. Neievērojot šos auto iegādes noteikumus  (maksājot skaidrā naudā par auto, kura cena pārsniedz 7200 eieo), Jums var tikt piespriests administratīvais sods pat 15% apjomā no veiktā darījuma summas.

Mūsdienās auto var iegādāties, izmantojot dažādus finansiālos risinājumus, tai skaitā, aizdevumu. Izvēloties kredītu auto iegādei, noteikti izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt.

 

Sorry, there are errors on the page: