Finanšu pratība ir būtiska dzīves prasme, kas ļauj mums gudri pārvaldīt savus līdzekļus un pieņemt pārdomātus finanšu lēmumus. Bērnu izglītošana par naudas pārvaldību jau no mazotnes ir pamats viņu nākotnes finansiālajai stabilitātei. Zemāk Ferratum piedāvā vērtīgus padomus vecākiem, kas kalpos kā noderīgs ceļvedis, palīdzot bērniem dažādās vecuma grupās apgūt finanšu pratību un veiksmīgi iesaistīties ģimenes budžeta plānošanā.
Finanšu pratības prasmes ir svarīgas visai ģimenei. Ar kopīgām zināšanām par budžeta pārvaldīšanu un taupīšanu, ģimene var efektīvāk sasniegt savus finansiālos mērķus, samazinot stresa līmeni un konfliktu iespējamību. Tāpat finanšu pratība bērniem sniedz vērtīgas dzīves prasmes, kas veicina viņu neatkarību un atbildību, gatavojot viņus patstāvīgai dzīvei. Zemāk Ferratum ilustrē dažas situācijas.
Kopīgi sastādot ģimenes budžetu, bērni mācās prioritizēt izdevumus, saprast ienākumu un izdevumu līdzsvaru un veidot uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem.
Iesaistot bērnus ikdienas iepirkumu plānošanā, viņi apgūst cenu salīdzināšanu, atlaižu izmantošanu un saprātīgu izdevumu plānošanu.
Iemācot bērniem atlikt daļu no saviem ienākumiem, piemēram, kabatas naudas vai darba samaksas, viņi saprot uzkrājumu nozīmi un ieguvumus ilgtermiņā.
Skaidrojot ģimenes finansiālās saistības, bērni mācās par aizņemšanās risku un labas kredītvēstures nozīmi.
Runājot ar bērniem par vienkāršiem investīciju piemēriem, viņi sāk saprast, kā nauda var tikt izmantota, lai nākotnē palielinātu finanšu stabilitāti.
Pirmsskolas vecumposms (3-7 gadi). Šajā vecumā bērni sāk izprast pamatjēdzienus par skaitļiem un vērtību. Vienkāršu finanšu jēdzienu ieviešana caur spēlēm un ikdienas aktivitātēm var būt ļoti efektīva un aizraujoša nodarbe.
Galvenie jēdzieni:
Nauda
Monētu un banknošu atpazīšana
Ienākumu un izdevumu izpratne
Aktivitātes:
Skolas vecumposms (7-11 gadi). Šajā vecuma grupā bērni var izprast jau sarežģītākus finanšu jēdzienus un sākt praktizēt taupīšanu, kā arī piedalīties ģimenes budžeta veidošanā.
Galvenie jēdzieni:
Taupīšana un mērķu uzstādīšana
Pamatbudžeta veidošana
Vajadzībām un vēlmju nodalīšana
Aktivitātes:
Pusaudža vecumposms (13-18 gadi). Pusaudži ir gatavi izprast komplicētākus finanšu jēdzienus un uzņemties atbildību par sava konta un naudas pārvaldību.
Galvenie jēdzieni:
Bankas konta pārvaldīšana
Kredīta un parādu izpratne
Ieguldījumu pamati
Aktivitātes:
Kas ir kredītvēsture, kādēļ tā ir nozīmīga un kā katrs no mums var pārbaudīt savu pārskatu jebkurā sev ērtā laikā? Aicinām par šo tēmu vairāk iepazīties mūsu iepriekšējā rakstā.
Ir daudz bērnu grāmatu, kas aizraujošā veidā māca finanšu pratību. Piemēram, interaktīva grāmata bērniem par naudu “Centiņš un Eiriņa. Mana pirmā grāmata par naudu”; savukārt “Naudiņš mācās saprast naudu” grāmata ir veidota kā darbu burtnīca, lai bērns var līdzdarboties, izmēģināt jaunās zināšanas, atpūsties no lasīšanas, veltīt laiku pārdomām par saviem mērķiem un sapņiem.
Tādas izglītojošas lietotnes kā “PiggyBot” un “Bankaroo” palīdz bērniem pārvaldīt virtuālo kabatas naudu un praktizēt budžeta veidošanu.
Galda spēles ne tikai veicina iztēli par finanšu darījumiem, bet arī nodrošina aizraujošu un izglītojošu laiku pavadīšanu visai ģimenei. Piemēram, “Monopols” palīdz bērniem iztēloties naudas plūsmu, īpašumu iegādi un finanšu stratēģijas izstrādi. Spēlē lieliski ilustrē, kā plānot tēriņus, apsvērt riskus un ieguldījumus.
Vairākas organizācijas piedāvā resursus un programmas, kuru galvenais mērķis ir mācīt bērniem finanšu pratību. Zemāk Ferratum uzskaita dažas no šīm vērtīgajām iniciatīvām.
Kopumā, mācot bērniem finanšu pratību, mēs ieguldām viņu nākotnē un sabiedrības labklājībā. Ar pareizu pieeju un atbalstu, bērni var attīstīt prasmes efektīvi pārvaldīt naudu un pieņemt gudrus lēmumus. Ferratum var būt vērtīgs partneris, piedāvājot uzticamus finanšu produktus un pakalpojumus, kas palīdz ģimenēm plānot un sasniegt savus finansiālos mērķus.
Kādā vecumā bērnam atvērt bankas kontu?
Bērnam var atvērt bankas kontu apmēram 13-14 gadu vecumā, kad viņš sāk izprast naudas vērtību un atbildību par tās pārvaldību. Šajā vecumā bērniem arī rodas pirmās pelnīšanas iespējas, piemēram, vasaras darbs.
Kādi ir labākie veidi, kā iepazīstināt bērnu ar ģimenes budžetu?
Rekomendējam sākt ar spēlēm un vienkāršām aktivitātēm, piemēram, spēļu veikalu, kur bērni var mācīties, kā darbojas naudas plūsma. Tāpat var izmantot monētu atpazīšanas spēles vai bērnam piedāvāt izveidot sarakstu veikala apmeklēšanai un kopīgi to pārrunāt.
Vai bērnus izglītot par parādu riskiem?
Ir svarīgi bērnus iepazīstināt ar kredītu noteikumiem un parādu riskiem, lai veicinātu izpratni, kā darbojas aizņēmumi, kādi ir labas kredītvēstures ieguvumi un parādu riski. Tas palīdzēs izvairīties no finansiālām grūtībām nākotnē un veicinās finanšu pratību visai ģimenei.
Mūsu misija ir radīt viegli lietojamas, premium bankas pakalpojumu pieredzes ikvienam. Galvenie ieguvumi, ko sniedz naudas aizdevums pie Ferratum:
Pirms aizdevuma pieteikšanas, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli, kā arī iespējas laikus atmaksāt kredītu.