Ģimenes valsts pabalstu (bērnu naudu) izmaksā par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 16 gadu vecumam, kā arī par bērnu vecumā no 16 līdz 20 gadiem, ja viņš mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā.
Ja bērnam noteikta invaliditāte, tad papildus piešķir un izmaksā piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta, un par šo bērnu ģimenes valsts pabalstu pēc bērna 16 gadu vecuma sasniegšanas izmaksā neatkarīgi no fakta, vai bērns mācās vai nemācās. (Respektīvi, ja bērnam piešķirta invaliditāte, tad tiks izmaksāta piemaksa pie pabalsta 106,72 eiro mēnesī par katru bērnu ar invaliditāti. Maksā līdz bērna 18 gadu vecumam).
Lai jaunā māmiņa varētu pilnvērtīgi parūpēties par sevi un savu jaundzimušo, kad aizgājusi grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, valsts viņai kompensē darbā negūtos ienākumus, piešķirot maternitātes pabalstu. Ja sievietei ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad viņai par to pašu jaundzimušo ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.
Maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā, ja
Pabalsta pirmo daļu izmaksā par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām, ja topošā māmiņa līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē. Pabalsta otro daļu par dzemdību atvaļinājuma 56 vai 70 kalendārajām dienām izmaksā pēc bērna piedzimšanas. Maternitātes pabalsta iespējamo apmēru var aprēķināt, izmantojot VSAA maternitātes pabalsta kalkulatoru.
Paternitātes pabalstu par 10 darba dienu atvaļinājumu, kas piešķirts sakarā ar bērna piedzimšanu, izmaksā darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam gadījumos:
Ja bērns dzimis līdz 31.07.2022. ieskaitot, tad tiesības uz paternitātes pabalstu ir bērna tēvam, ja atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu sācies divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.
Svarīgi – paternitātes pabalstu var saņemt arī viens no vecākiem, kurš adoptējis ārpusģimenes aprūpē bijušu bērnu vecumā līdz 18 gadiem un kuram darba devējs piešķīris 10 darba dienu atvaļinājumu sakarā ar bērna adopciju.
Bērna piedzimšanas pabalstu izmaksā Latvijā pastāvīgi dzīvojošam vienam no vecākiem par katru bērnu, kuram ir piešķirts personas kods. Pabalstu piešķir arī aizbildnim, ja bērns ņemts aizbildniecībā līdz viena gada vecumam. Pabalsta apmērs ir 421,17 eiro par katru bērnu.
Bērna kopšanas pabalstu izmaksā vienam no bērna vecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu faktiski kopj un audzina bērnu līdz divu gadu vecumam.
Ja pabalstu izmaksā par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem, par katru nākamo bērnu papildus kopšanas pabalstam piešķir piemaksu. Apmērs:
Vecāku pabalstu izmaksā vienam no vecākiem, kas ir darba ņēmējs vai pašnodarbināts. Māte un tēvs vienojas, kurš būs pabalsta saņēmējs. Tā apmērs ir atkarīgs no pabalsta pieprasītāja algas, no kuras rēķinātas sociālās apdrošināšanas iemaksas, un no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma.
Vecāku pabalstu veido:
Sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt vecāku pabalstu, ja viņai par šo bērnu ir bijis piešķirts maternitātes pabalsts.
Sociālās palīdzības mērķis ir sniegt materiālu atbalstu zemu ienākumu mājsaimniecībām, lai nodrošinātu ienākumus garantētā minimālā ienākumu sliekšņa līmenī un segtu ar mājokļa lietošanu saistītos izdevumus, kā arī sniegt atbalstu atsevišķu izdevumu apmaksai un krīzes situācijās. Sociālās palīdzības piešķiršanas jautājumi ir pašvaldības kompetencē.
Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība savos saistošajos noteikumos no 2021. gada 1. janvāra ir tiesīga noteikt ne augstāku par 436 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 305 eiro pārējām personām mājsaimniecībā, bet ne zemāku par likumā noteikto trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.
Maznodrošinātā statuss dod tiesības mājsaimniecībai saņemt ne tikai pašvaldības noteikto sociālo palīdzību, bet arī valsts noteiktus atvieglojumus, piemēram:
Raksta apkopojumā izmantotie avoti: https://www.lm.gov.lv/lv/maznodrosinata-statuss; https://www.vsaa.gov.lv/lv/pabalsti-gimenem-ar-berniem.