Dāvanu izvēle sev un mīļajiem pirmssvētku laikā var būt gana izaicinoša. Nereti vilinošie Ziemassvētku piedāvājumi mēdz būt maldīgi. Tāpēc zemāk Ferratum apkopoja vērtīgus padomus, kas gada nogalē atgādina par drošu iepirkšanos internetā.
Pārāk izdevīga cena?
Svarīgi rūpīgi izvērtēt cenas un atlaides, ko piedāvā dažādi interneta veikali. Iespējams, jau esat ievērojuši, ka Black Friday vai pirmssvētku atlaižu maratona laikā ir manāmas preces ar pārsteidzoši zemām cenām, lai piesaistītu patērētāju uzmanību. Ja konkrētā prece tiek piedāvāta par ievērojami zemāku cenu nekā citur, tas var būt brīdinājuma signāls.
Krāpnieki var mēģināt Tevi informēt, ka “šī ir unikāla atlaide tikai Tev.” “Tikai 15 minūtes un prece būs Tavā īpašumā.” “Tikai šodien īpaša akcija tikai Tev!” “Vēl tikai šodien vienīgā iespēja sarūpēt dāvanu saviem mīļajiem” u.c. Nereti īsais laika ierobežojums var radīt spiedienu impulsīvu pirkuma iegādei. Tāpēc svarīgi veltīt laiku, lai salīdzinātu cenas ar citiem interneta veikaliem. Ja iespējams, drošāk veikt pirkumu iegādi klātienē, kur vara drošāk pārliecināties par preces kvalitāti un pieņemt lēmumu.
Viltus sludinājumi!
Nereti kā lielisks Ziemassvētku dāvanas risinājums ir internetā ievietots sludinājums, kur par izdevīgāku cenu iespējams iegādāties, piemēram, koncerta vai operas biļetes, apģērbu, apavus vai kādu citu preci, kas sludinājuma autoram vairs nešķiet aktuāla. Arī šajā gadījumā ievietoto sludinājumu jāvērtē kritiski: kas ir ievietojis sludinājumu, kad ir ievietots un kad ir izveidots profils, no kura publicēts sludinājums? Protams, būtiski ielūkoties komentāru sadaļā, lai gūtu priekšstatu par atsauksmēm. Drošības labad būtiski neaizmirst aplūkot profilus, kas ievietojoši atsauksmes.
Tāpat potenciāla krāpšana var notikt brīdī, kad vienojaties par iegādi un nosūtīšanu. Krāpnieks atsūta saiti uz viltus vietni, kas ir izveidota līdzīga kādam no populāriem kurjerdienestiem, visbiežāk izmantojot DPD vai Omniva vietnes viltojumus. Krāpnieks aicina šajā vietnē noformēt gan preces nosūtīšanu, gan uz norēķinu karti saņemt apmaksu par preci, turklāt solot, ka kurjers pats piebrauks pie durvīm un šo preci paņems. Jāatceras, ka kurjerdienesti piedāvā tikai preces nosūtīšanu, bet starpniecība maksājuma saņemšanā nav reāls pakalpojums.
Kā sevi pasargāt pirmssvētku laikā?
- Pastāvīgi atjaunini ierīču programmatūru. Ja datorā, planšetdatorā un mobilajā tālrunī būs jaunākā programmatūra, hakeriem būtu grūtāk tajās ielauzties un nozagt tavus datus. Visjaunākās drošības programmatūras, tīmekļa pārlūka un operētājsistēmas lietošana ir labākais aizsardzības līdzeklis pret vīrusiem un citiem tiešsaistes draudiem.
- Izmanto drošas paroles. Lieto garas un spēcīgas paroles. Ieteicams izvairīties no viegli uzminamām parolēm, piemēram, dzimšanas dienām, mājdzīvnieku vārdiem vai personas kodiem. Tāpat svarīgi regulāri atjaunot savas paroles, kā arī būtiski neizmantot vienu un to pašu paroli visās vietās, bet gan katram kontam izveidot unikālu.
- Divfaktoru autentifikācija. Viena no vēl vienkāršākajām un efektīvākajām metodēm, kā aizsargāt savus kontus, ir divfaktoru autentifikācija. Tas nozīmē, ka pēc paroles ievadīšanas tiek pieprasīts vēl viens apstiprinājums, piemēram, SMS ar koda sūtīšanu uz tālruni, lai apstiprinātu lietotāja identitāti.
- Regulāri pārbaudi konta izejošos maksājumus. Uzstādi paziņojumus par izmaiņām savā bankas kontā vai pārbaudi konta pārskatu pēc iespējas biežāk, lai ātrāk pamanītu aizdomīgus darījumus, kā arī regulāri atjauno savu aktuālo kontaktinformāciju! Ja darījums šķiet aizdomīgs, bankas darbinieki sazinās ar klientu, lai pārliecinātos, vai to tiešām veic klients.
- Atsevišķa norēķinu karte pirkumiem tiešsaistē. Interneta pirkumiem ieteicams izmantot atsevišķu norēķinu karti, kas izveidota un paredzēta tikai šādam mērķim, un uz kuras ikdienā neglabājas lielas naudas summas. Tādā veidā, pat ja norēķinu kartes dati tiktu nopludināti krāpniekiem, radītie zaudējumi būtu ievērojami mazāki un neskartu lietotāja kontu.
Atceries par privātumu
Krāpnieki var izmantot sociālo mediju profilā publicēto, lai uzminētu tavas paroles un atbildētu uz drošības jautājumiem paroles atiestatīšanas rīkos. Aktivizē savus privātuma iestatījumus un izvairies no personiskas informācijas publicēšanas, kā, piemēram, dzimšanas dienas, adreses, bērnu lokācijas vietas, mātes dzimtā vārda un tamlīdzīgi. Pievērs uzmanību draudzības aicinājumiem un profiliem, kas tev vēlas “piesekot” vai komentāros atbild ar lūgumu ziedot.
Neglabā informāciju par bankas pieejām, parolēm, PIN kodiem, e-paraksta jeb elektroniskā paraksta piekļuves datiem vietās, kur tai var piekļūt citi cilvēki, piemēram, makā. Nekādā gadījumā nesūti citām personām attēlus vai video ar bankas kartēm, personu apliecinošiem dokumentiem!
Pievērs uzmanību:
Iepērkoties tiešsaistē, pievērs uzmanību vietnes tehniskajai informācijai: saite nedrīkst saturēt kļūdas vai aizdomīgus zīmes un simbolus. Pārliecinies, vai saite sākas ar "https:". Tas pierāda, ka tavi dati būs drošībā. Pārbaudi, vai interneta veikala tīmekļa vietne satur tirgotāja kontaktinformāciju, lai ar to var sazināties pēc nepieciešamības. Svarīgi, ka interneta vietnē ir norādīts uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, tālrunis, e-pasta adrese ātrai saziņai.
Informāciju par uzņēmumu drošības nolūkos vērts salīdzināt ar uzņēmumu reģistra datiem, piemēram, izmantojot Lursoft datubāzi – www.lursoft.lv. Tāpat varat pievērst uzmanību informācijai, vai nav iestājusies maksātnespēja process vai likvidācijas process. Aizdomīgo interneta vietņu sarakstu iespējams aplūkot Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā. Ieskaties šeit!
Neatver saites un pielikumus no aizdomīgiem e-pastiem
Laimests loterijā, pēkšņa ziņa e-pastā par miljoniem vērtu mantojumu Kanādā vai aicinājums investēt ar 0% risku. Ignorē lūgumus atvērt saiti, instalēt programmas vai aplikācijas. Nepublicē bankas informāciju. Pirms atver pielikumus vai tīmekļa saites e-pastā, uzmanīgi pārbaudi e-pasta adresi. Bieži e-pasta adrese izveidota līdzīga, bet iztrūkst kāds burts, vai ir izmantots simbols, tādējādi imitējot kādu lietotājvārdu vai organizācijas nosaukumu.
5 idejas Ziemassvētku dāvanām bez lieliem tēriņiem
- Pašdarināta dāvana – varbūt dariniet cimdus, zeķes, šalli, ceptu kūku vai īpašo brīžu foto kolāžu saviem mīļajiem.
- Izveidojiet personalizētu dāvanu kuponu ar vairākiem solījumiem, kā, piemēram, “personīgais virtuves vai mājas uzkopšanas palīgs”, “labākais kompanjons muzeja vai kino apmeklējumam”, “palīgs bērnu auklēšanā” u.c.
- Saskaņojiet ar draugiem vai ģimenes locekļiem grāmatu apmaiņu, kur katrs var dalīties ar savu mīļāko grāmatu, dzeju vai mūziku.
- Apkopojiet iecienītākās ēdienu receptes ģimenē un izveidojiet nelielu žurnālu vai grāmatu ar mīļāko maltīšu izlasi.
- Dāvanas, kas rada atmiņas. Tas var būt kaut kas tik vienkāršs kā kopīgu atmiņu veidošana, piemēram, pastaiga dabā, pikniks vai izbrauciens ar slēpēm, slidām u.c.
Sadarbība ar Ferratum
Mūsu misija ir radīt viegli lietojamas, premium bankas pakalpojumu pieredzes ikvienam. Ferratum ietilpst Multitude Group.
Galvenie ieguvumi, ko sniedz naudas aizdevums pie Ferratum:
- Paziņojumu par aizdevuma saņemšanu saņemsiet savā viedierīcē;
- Viss norisinās digitāli – Jums nevajadzēs iesniegt dokumentus papīra formātā;
- Naudu savām vajadzībām saņemsiet tajā pašā dienā;
- Tas viss bez slēptām izmaksām.
Pirms aizdevuma pieteikšanas, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli, kā arī iespējas laikus atmaksāt kredītu.