Detalizēta plānošana un ietaupīšana pirms jaunā mācību gada ir būtisks solis, lai efektīvi nodrošinātu bērnu vajadzības un mājsaimniecības stabilitāti, vienlaikus samazinot finansiālo stresu un optimizējot izdevumus. Lielākos tēriņus vecākiem nereti sagādā apģērbu iegāde un datortehnika. Ferratum apkopoja noderīgus padomus, kas palīdzēs sagatavoties jaunajam mācību gadam.
- Pārskatiet pērnā mācību gada izdevumus un izvērtējiet tēriņu nepieciešamību.
- Plānojiet budžetu; izveidojiet detalizētu sarakstu vismaz pirmajam mācību semestrim.
- Izveidoto sarakstu sadaliet vismaz trīs grupās (prioritātēs), ne visu nepieciešams sagādāt līdz 1. septembrim.
- Sekojiet līdzi atlaidēm un akcijām.
- Pārbaudiet preču pieejamību interneta veikalos. Nereti tiešsaistes veikali piedāvā zemākas cenas par mācību līdzekļiem un aprīkojumu.
- Neveiciet impulsīvus pirkumus tuvāko mēnešu laikā.
- Izvēlieties gudri! Ilgtermiņa produkti ir kvalitatīvāki un izturīgāki, tādējādi samazina nepieciešamību bieži veikt jaunas iegādes vai remontus, kas var radīt liekus sadārdzinājumus.
- Komunicējiet ar bērniem par pirkumu nepieciešamību, informējiet par prioritātēm.
- Ieplānojiet līdzekļus neparedzētiem gadījumiem (ekskursiju vai pasākumu izmaksas, ārsta apmeklējums, tehnikas remonts un citi izdevumi).
Pirkums, kas kalpos ilgstoši. Kā izvēlēties datoru mācībām?
Skaidrs, ka dators ir viens no svarīgākajiem mācību līdzekļiem, ko izmanto mācībspēks un studenti. Portatīvo datoru cenas variē no 200 līdz 3000 eiro. Protams, ierīces vērtība ir atkarīga no vairākiem faktoriem, kā, piemēram, datora veida, zīmola, konfigurācijas, veiktspējas, ekrāna izmēra un izšķirtspējas u.c. Lai neapjuktu daudzpusīgajā piedāvājumu klāstā, apkopojām noderīgu informāciju datortehnikas iegādei.
Procesors. Datora veiktspēju var ietekmēt daudzi faktori. Datoru procesora ātrums būtu viens no tiem. Procesors bieži tiek uzskatīts par datora smadzenēm, tāpēc tā pareizas darbības nodrošināšana ir ļoti svarīga datora ilgmūžībai un funkcionalitātei. Kāds ir labs procesora ātrums? Piemēram, studentam varētu būt atbilstošs četru kodolu procesors ar ātrumu līdz 4,00 GHz. Ja brīvajā laikā spēlēsiet video spēles, jums varētu būt nepieciešams 6 vai 8 kodolu procesors.
Atmiņa (RAM). Jūsu izvēlētais procesors un RAM noteiks Jūsu portatīvā datora ātrumu. Nav ieteicams izvēlēties vairāk par 4 GB, ja neplānojat strādāt ar komplicētām grafikas programmām. Tomēr, lai nodrošinātu optimālu veiktspēju, ieteicams izvēlēties vismaz 8 GB atmiņu.
Datu glabāšana. Ļoti populāri ir divi atmiņas uzglabāšanas veidi: SSD un HDD. SSD ir ātrāks, bet mazākas ietilpības un dārgāks, savukārt HDD ir lēnāks, bet lētāks un ar lielāku ietilpību. Lai nodrošinātu augstu veiktspēju, var izvēlēties datoru ar divām krātuvēm – SSD operētājsistēmai un HDD apjomīgākai datu glabāšanai.
Ekrāna izmērs un izšķirtspēja. Izvēlieties ekrāna izmēru, kas atbilst personiskajām vēlmēm un komfortam ilgstošām mācību sesijām. Populārākie ir HD (1366 x 768), Full HD (1920 x 1080) un 4K. Visvairāk izmantotā diagonāle ir 15,6 collas (~40 cm), nodrošinot komfortu un mobilitāti. Video rediģēšanai lietotāji dod priekšroku lielākam ekrānam - 17 collas (44 cm). Ja vēlaties kompaktu un viegli pārnēsājamu datoru, var izvēlēties 10 collu (~26 cm) ekrānu.
Svars. Ja klēpjdatoru nēsāsiet līdzi bieži, ņemiet vērā tā svaru un formu. Portatīvā datora svars visbiežāk svārstās no 1,5 līdz 3,8 kg. Standarta 15,6 collu dators sver no 2,5 līdz 3 kg. Protams, no tā ir atkarīga arī datora cena, respektīvi, jo vieglāks dators, jo augstāka būs cena. Tāpat svarīgi neaizmirst par datora somu, kas pasargās ierīci no mitruma, putekļiem, netīrumiem un triecieniem.
Akumulatora darbības laiks. Pirms portatīvā datora iegādes, noskaidrojiet, cik ilgi darbojas ierīces akumulators. Piemēram, jaudīgi video spēļu datori bez barošanas avota nespēj darboties vairāk par četrām stundām. Standarta minimālais akumulatora darbības laiks ir aptuveni divas stundas.
Savienojamība. Mūsdienās visbiežāk izmantotie savienojumi ir USB un HDMI. Pirms iegādājaties datoru, pārbaudiet, vai tam ir nepieciešamie porti un savienojumi, lai pievienotu papildu ierīces, piemēram, otru monitoru, atmiņas karti, printeri, ārējo cieto disku vai citas ierīces, kas var būt nepieciešamas jūsu darbam un mācībām.
Tastatūra un taustiņu paneļa vadības elements. Pārliecinieties, ka tastatūra ir ērta rakstīšanai, un taustiņu paneļa vadības elements ir reaģējošs un precīzs vieglai navigācijai.
Rezumējot, svarīgi atcerēties, ka datora izvēle ir personisks lēmums.
Rūpīgi izvērtējiet savas prasības un pieejamo budžetu, lai atrastu optimālu līdzsvaru starp funkcionalitāti un cenu, kas kalpos jūsu vajadzībām gan studiju procesā, gan nākotnes darba gaitās. Lasiet klientu atsauksmes un konsultējieties ar pārdevējiem, lai gūtu ieskatu reālajā pieredzē ar klēpjdatoru modeļiem.
Skolas soma – pirkums vairākiem gadiem
- Ne vienmēr dārgāka soma būs labākā izvēle.
- Pievērsiet uzmanību, lai tukšas somas svars nepārsniedz vienu kilogramu.
- Pirmklasniekam ar materiāliem piepildītai skolas somai nevajadzētu svērt vairāk par 2,5 – 3,5 kilogramiem, savukārt 13 gadus vecam bērnam – ne vairāk par 4,5 kilogramiem.
- Svarīgi, ka skolas somai var regulēt lenču garumu un pielāgot auguma parametriem pēc vajadzības (vismaz piecu centimetru platumā).
- Josta, ko var aplikt ap jostasvietu, palīdzēs somu nofiksēt stingri pie muguras.
- Somas augšējai daļai jāatrodas aptuveni bērna plecu līmenī, bet apakšējai daļai nevajadzētu būt zemāk par jostasvietu.
- Pārliecinieties, ka mugursomas materiāls ir izturīgs, ūdens necaurlaidīgs un viegli tīrāms.