Mūsdienās, kad finanšu darījumi galvenokārt ir digitalizēti, krāpšana ir izplatīta problēma, kas var nopietni ietekmēt jūsu finansiālo labklājību. Tomēr, iegūstot jaunas zināšanas un ievērojot piesardzību, jūs varat būtiski samazināt risku kļūt par krāpniecības upuri. Šajā rakstā Ferratum dalīsisies ar padomiem un stratēģijām, kā atpazīt un izvairīties no biežāk sastopamajām krāpšanas metodēm. Tāpat norādīsim uz visai nozīmīgām detaļām, kam vērts pievērst uzmanību, veicot aizdevuma darījumus.
Zinošs klients ir pasargāts klients. Krāpnieki nepārtraukti attīsta jaunas metodes, lai apietu drošības sistēmas un izmantotu neaizsargātus cilvēkus. Piemēram, Latvijā pērn 2023. gadā izkrāpti 12.7 miljonu eiro, no kuriem 5.5 miljonu eiro telefoniski, kas sastāda 44% no kopēja krāpniecības gadījumu apmēra.
Attēls: Finanšu nozares asociācija
Izplatītākās krāpšanas metodes Latvijā
Phishing (Fishing) e-pasti un viltus ziņojumi
metode ietver e-pastu vai ziņojumu sūtīšanu, kas izliekas par uzticamu avotu, piemēram, jūsu banku, ar mērķi iegūt sensitīvu informāciju, piemēram, lietotājvārdus, paroles vai kredītkartes datus.
Identitātes zādzība
krāpnieki var izmantot personisku informāciju, ko esat nejauši atklājuši vai kas ir nozagta, lai atvērtu kontus jūsu vārdā vai piekļūtu jūsu finanšu līdzekļiem.
Viltus aizdevumu piedāvājumi
šeit krāpnieki reklamē neeksistējošus aizdevumus vai kredītlīnijas, prasot priekšapmaksu vai nodrošinājumu maksu, pirms jūs esat saņēmis jebkādu finansējumu.
Investīciju krāpšanas:
solījumi par patiesi nereāli augstu peļņu ļoti ātrā laika periodā, kas bieži ir saistīti ar augsta riska investīcijām vai pilnīgi izdomātiem projektiem.
Viltus zvani no valsts iestādēm:
šajā gadījumā krāpnieki zvana upuriem, izliekoties par policiju, nodokļu iestādi vai kādu citu oficiālu valsts iestādi. Viņi izmanto šo autoritāti, lai radītu steigu un bailes, apgalvojot, ka it kā pret upuri ir izvirzītas apsūdzības vai ka nepieciešama nekavējoties rīkoties, lai novērstu juridiskas sekas. Nereti zvanītājs komunikācijai ar upuri izmanto krievu valodu. Krāpnieki var lūgt sensitīvu informāciju, piemēram, personas kodu, bankas konta datus vai pat pieprasīt pārskaitījumus uz noteiktiem kontiem, lai "nokārtotu lietas" vai "izvairītos no iespējamām sankcijām".
Kam pievērst uzmanību?
- Neatklājiet personisku informāciju nezināmiem avotiem, jo īpaši e-pastā vai telefoniski. Bankas un finanšu institūcijas nekad neprasīs jūsu paroles vai PIN kodus vai koda kalkulatora ciparu kombinācijas.
- Pārbaudiet avotu pirms jebkādas informācijas sniegšanas.
- Svarīgi atcerēties! Ja saņemat aicinājumu no "jūsu bankas" vai "valsts iestādes", zvaniet uz oficiālo bankas numuru, kas norādīts oficiālajā mājas lapā, nekādā gadījumā uz kontakta tālruni, kas sniegts aizdomīgā īssziņā vai e-pastā.
- Izvērtējiet kādā dienas laikā un stundās ar jums sazināties “bankas” darbinieki. Ņemiet vērā, oficiālās iestādes par finanšu jautājumiem ar jums nekad nekomunicēs vēlos vakaros vai pat nakts stundās.
- Esiet skeptiski vai kritiski pret jebkādiem piedāvājumiem, kas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība, īpaši tiem, kas saistīti ar ātru peļņu vai zemu risku.
- Izmantojiet divfaktoru autentifikāciju jebkur, kur tas ir pieejams, lai aizsargātu savus tiešsaistes kontus.
- Uzturiet programmatūru un drošības rīkus atjauninātus, lai pasargātu sevi no jaunākajām krāpšanas un datora vīrusu iestatījumiem.
Preventīvas aktivitātes jūsu drošībai:
- Nepakļaujieties krāpnieku prasībām viedierīcēs instalēt attālinātas piekļuves programmatūru. Nepieļaujiet, ka svešs cilvēks var rīkoties ar jūsu ierīci un identitāti apliecinošām aktivitātēm.
- Nekādā gadījumā nesūtiet citām personām attēlus vai video ar bankas kartēm vai personu apliecinošiem dokumentiem.
- Neglabājiet informāciju ar bankas pieejām, parolēm, kodiem un eParaksta/SMART-ID piekļuves datiem vietās, kur tiem var viegli piekļūt citi cilvēki, piemēram, makā.
- LV regulāri publicē dažādas krāpšanas shēmas, sekojot līdzi vari izvairīties un neiekrist krāpnieku nagos.
Kur meklēt palīdzību, ja esi saskāries ar krāpniecību?
- Valsts policijā, ja esi kļuvis par krāpšanas upuri un cietis zaudējumus.
- LV, ja esi kļuvis par kiberuzbrukuma upuri vai esi identificējis aizdomīgas krāpniecības web lapas.
- Droša interneta centrā, lai pārliecinātos par drošas interneta vides prasībām.
- Savā bankā, lai informētu banku par mēģinājumu iesaistīt aizdomīgos darījumus vai savu finanšu līdzekļu vai informāciju noplūdi.
- Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, lai pārliecinātos par pakalpojumu sniedzējiem, kuri ir tiesīgi sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā.
Ferratum atgādina – finanšu drošība sākas ar izpratni un piesardzību, tāpēc esiet uzmanīgi savos finanšu darījumos. Ja jums ir kādi jautājumi vai vēlaties uzzināt vairāk par konkrētām tēmām, nekautrējieties sazināties ar Ferratum klientu servisa darbiniekiem. Pieņemsim gudrus lēmumus un saglabāsim modrību!
Biežāk uzdotie jautājumi:
Kādas ir drošas paroles un kā tās veidot?
Izvairieties parolē iekļaut informāciju, kas viegli pieejama (piemēram, dzimšanas datums, vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese). Parolei vajadzētu būt pietiekami garai. Vismaz 12 zīmes. Tāpat izmantojiet dažādus simbolus, tostarp lielos un mazos burtus, ciparus un, piemēram, !, @, #, $, %. Paroli atjaunojiet vismaz reizi gadā.
Kā atpazīt viltotus tiešsaistes veikalus?
Pievērsiet uzmanību vietnes tehniskajai informācijai: saite nedrīkst saturēt kļūdas vai aizdomīgus zīmes un simbolus. Pārliecinieties, vai saite sākas ar "https:" Svarīgi, ka interneta veikala tīmekļa vietne satur tirgotāja kontaktinformāciju, lai ar to var sazināties pēc nepieciešamības, kā arī reģistrācijas numurs, juridiskā adrese.
Ko darīt, ja kāds uz mana vārda paņēma aizdevumu?
Nekavējoties sazinieties ar aizdevuma sniedzēju. Informējiet par notikušo un ja iespējams, pārskaitiet atpakaļ pilnu aizdevuma summu vai vienojaties par atmaksas grafika izveidi. Vērsieties policijā ar iesniegumu par finanšu krāpniecību. Tāpat esiet uzmanīgs, nepārskaitiet naudas līdzekļus uz citiem trešo personu bankas kontiem!
Sadarbība ar Ferratum
Mūsu misija ir radīt viegli lietojamas, premium bankas pakalpojumu pieredzes ikvienam. Ferratum ietilpst Multitude Group.
Galvenie ieguvumi, ko sniedz naudas aizdevums pie Ferratum:
- Paziņojumu par aizdevuma saņemšanu saņemsiet savā viedierīcē;
- Viss norisinās digitāli – Jums nevajadzēs iesniegt dokumentus papīra formātā;
- Naudu savām vajadzībām saņemsiet tajā pašā dienā;
- Tas viss bez slēptām izmaksām;
Pirms aizdevuma pieteikšanas, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli, kā arī iespējas laikus atmaksāt kredītu.