Noderīgi zināt - Brīdinājuma lampiņas auto panelī

01.03.2021#Padomi

Katru reizi, kad iedarbinām transportlīdzekli, auto panelī iedegas daudz dažādi simboli atšķirīgās krāsās. Tie veidoti ar mērķi mūs informēt par to, vai visas transportlīdzekļa sistēmas darbojas pareizi. Ja viena vai vairākas lampiņas paliek ieslēgtas laikā, kamēr dzinējs darbojas, pastāv iespēja, ka tās norāda par problēmu. Turpinājumā apskatīsim biežāk sastopamās brīdinājuma lampiņas un to nozīmi, kā arī uzzināsim, ko darīt, lai konkrēto problēmu risinātu.

Auto paneļa informācijas ziņojumu krāsu iedalījums

Paziņojumi auto panelī var tikt attēloti sarkanā, dzeltenā, zaļā zilā un baltā krāsā, atkarībā no situācijas nopietnības. Tāpēc uzmanība jāpievērš ne vien tam, ko nozīmē konkrētais simbols, bet arī, kādā krāsā lampiņa ir iedegusies.

Zaļas, zilas vai baltas krāsas signāls

Tas ir informācijas ziņojuma indikators, kas parasti norāda nevis uz brīdinājumiem un problēmām, bet gan to, ka Jūsu auto sistēma šobrīd darbojas, kā arī, ka tiek izmantots konkrēts režīms.

Automašīnas apgaismojums

Apgaismojuma simbols zaļā krāsā informē Jūs par to, ka ir ieslēgtas auto tuvās gaismas. Savukārt, ja uz Jūsu auto paneļa izgaismojas pārsvītrots apgaismojuma simbols, tas vēsta, ka šajā brīdī darbojas priekšējie miglas lukturi un arī aizmugurējie miglas lukturi. Priekšējie miglas lukturi būs apzīmēti ar gaismas simbolu, kura stari virzīti pa kreisi, bet aizmugurējie miglas lukturi norādīti ar simbolu, kuram stari ir labajā pusē, turklāt dažkārt to apzīmējums var būt dzeltenā/oranžā krāsā.

Ja ieslēdzas apgaismojuma simbols, kuram ir uzraksts "auto", ņemiet vērā, ka automašīnas sistēmas sensori automātiski ir ieslēguši tālās gaismas.

Pagrieziena signāli

Atbilstoši virzienam, kurā vēlaties pagriezties uz ceļa, tiek ieslēgti pagrieziena signāli. Attiecīgi - mirgos kreisā vai labā signāla lampiņa (visbiežāk baltā krāsā).

Kruīza kontrole

Šis signāls parasti ieslēdzas zaļā krāsā, parādot, ka ieslēgta kruīza kontrole - režīms, kad transportlīdzeklis nodrošina vienmērīgu (vadītāja iestatītu) ātruma ievērošanu, esot uz ceļa.

Nepieciešams nospiest bremžu pedāli

Autovadītājam tiek atgādināts, ka dzinēja iedarbināšanai jānospiež bremžu pedālis.

Palīgsistēma nobraukšanai no kalna

Simbols iedegas zaļā krāsā, kad tiek aktivizēta īpaša sistēma, kas ierobežo automašīnas ātrumu, braucot no stāva kalna. Parasti tas notiek, ja tiek sasniegts 25 km/h ātrums, turklāt šajā laikā ieslēdzas arī bremžu lukturi un iedegas slidena ceļa brīdinājuma simbols.

Ziemas režīms

To, ka automašīna funkcionē ziemas režīmā, parasti apzīmē baltā krāsā iededzies sniegpārsliņas simbols. Spēkratiem ar automātisko kārbu tas parasti pasargā no riteņu spolēšanas, nodrošinot braukšanas uzsākšanu otrajā vai trešajā ātrumā.

ECO režīms

Mūsdienīgos transportlīdzekļos iespējams aktivizēt ECO režīmu, kas ļauj vadīt auto, saudzējot vidi un taupot degvielu (mazāk izmešu un samazināts degvielas patēriņš).

Dzeltenas vai oranžas krāsas signāls

Ikdienā pārvietojoties ar automašīnu, noteikti būsit novērojuši, ka lielākā daļa signālu instrumentu panelī ieslēdzas tieši dzeltenā krāsā. Lai arī dzeltenā krāsa lielākoties nenorāda uz tik nopietnām problēmām, kā sarkanā, meistari tik un tā šādos gadījumos iesaka aizvest savu transportlīdzekli uz servisu, lai to pārbaudītu zinošs speciālists.

Zems vējstikla tīrītāja šķidruma līmenis

Dzeltenā krāsā nereti ieslēdzas paneļa simboli, kas ziņo par dažādu šķidrumu zemo līmeni. Tas var būt, piemēram, vējstikla tīrītāja šķidrums, tāpat arī zems degvielas līmenis vai dzinēja eļļas līmenis.

Stūres pastiprinātāja problēmas

Ja stūres ar izsaukuma zīmi simbola lampiņa ir dzeltenā/oranžā krāsā, tas brīdina par to, ka stūres pastiprinātājs nefunkcionē pareizi. Šis ir svarīgs brīdinājums, kuru noteikti jāņem vērā, un jāparāda automašīna meistaram.

Šis simbols var būt ieslēgts arī sarkanā krāsā, kas liecina par nopietnāku problēmu, taču, ja tas ir oranžā krāsā, indikators parasti liecina, ka hidrauliskajā stūres pastiprinātāja sistēmā ir pārāk maz šķidruma. Pamēģiniet to uzpildīt un pārbaudiet, vai signāla lampiņa joprojām deg. Ja tā neizdziest, spēkrats tuvākajā laikā jāved uz servisu. Stūres pastiprinātāja problēmu gadījumā to grozīt būs grūtāk, tādēļ jābrauc ļoti piesardzīgi.

Pārbaudiet dzinēju jeb Check Engine

Par šo signālu tiek minēts bieži, un ikvienam autovadītājam jāņem vērā, ka "Check Engine" brīdinājuma simbols nozīmē iespējamas nopietnas problēmas. Tas var iedegties gan dzeltenā, gan sarkanā krāsā, taču jebkurā no gadījumiem simbols brīdina par to, ka nepieciešams automašīnu vest uz servisu, kur tam jāveic diagnostika.

Traucēta kvēlsveču darbība

Automašīnās ar dīzeļa dzinēju ir iebūvēts kvēlsveču darbības indikators, kas izskatās kā spirāle. Iedegoties tam dzeltenā krāsā, tiek ziņots, ka radušās problēmas ar kvēlsveču darbību. Šajā gadījumā autovadītāji dažkārt nezina, ko darīt, taču gudrākais risinājums būtu doties uz autoservisu, jo ilgtermiņā spēkrata dzinēja skaņa var kļūt rupjāka, kā arī var samazināties transportlīdzekļa veiktspēja, kas rodas agrīnas vai novēlotas degvielas sadedzināšanas rezultātā.

Nepietiekams spiediens riepās

Izsaukuma zīme ovālveida simbolā nozīmē to, ka auto riepās ir pārāk zems spiediens. Šo problēmu var viegli labot, uzpildot gaisu atbilstošā spiediena līmenī. Ja simbols uz vadības paneļa neizdziest, to parasti var izslēgt, paturot to apzīmējošo pogu.

Lietus un gaismas sensors

Šī lampiņa ziņo par to, ka, iespējams, nefunkcionē priekšējo lukturu un logu tīrītāju automātiskā sistēma, proti, tie netiks ieslēgti, vadoties pēc laikapstākļiem. Lai pārliecinātos, vai tā darbojas atbilstoši, ar piemērota instrumenta palīdzību veiciet zem vējstikla esošā gaismas un lietus sensora pārbaudi.

Sarkanas krāsas signāls

Ja instrumentu panelī kāds no simboliem ieslēdzas sarkanā krāsā, ir nekavējoties jārīkojas, jo šādi indikatori attiecas uz nopietnām problēmām un bīstamām situācijām, kas neiesaka turpināt ceļu. Simbolu nozīme šajā gadījumā biežāk saistīta ar stūres vadības, riepu vai dzinēja problēmām. Kad simbols iedegas sarkanā krāsā, daudz drošāk būtu apturēt automašīnu atļautā vietā un sazināties ar evakuatoru, kas nogādās Jūsu transportlīdzekli servisā.

Traucēta ģeneratora vai akumulatora darbība

Ja uz automašīnas paneļa sarkanā krāsā iedegas akumulatora simbols, tas var liecināt par strāvas trūkumu spēkrata uzlādes sistēmā. Tāpat šis simbols var attiekties arī uz problēmām ģeneratora darbībā. Šādā situācijā ieteicams apstādināt mašīnu drošā vietā un pārliecināties, vai akumulatoru savienojošās klemmes ir savās vietās. Ja šeit problēmu nav, iespējams, pie vainas ir ģeneratora siksnas bojājums.

Pārkarsis dzinējs

Sarkans termometra simbols instrumentu panelī ziņo par nopietnu problēmu, proti, to, ka dzinējs ir pārkarsis. Šajā gadījumā Jums jāpārbauda, kādā līmenī ir tosols jeb dzesēšanas šķidrums, kā arī jāpārliecinās, ka nav notikusi tā noplūde.

Bremžu darbības problēmas

Ja uz paneļa iedegusies aplī esoša izsaukuma zīme, tas liecina, ka šajā brīdī ir ieslēgta stāvbremze. Taču, ja šis simbols deg visu laiku, tas var liecināt par bremžu kluču nodilumu. Noteikti pārliecinieties, ka pirms braukšanas stāvbremze ir pilnībā atlaista.

Kad aktivizējas sarkans ABS simbols, jāņem vērā, ka ir radušies traucējumi ar pretbloķēšanas sistēmu. Tas var liecināt arī par zemu bremžu šķidruma līmeni. Braukt ikdienā būs daudz drošāk, ja regulāri veiksiet transportlīdzekļa sistēmas un detaļu, tai skaitā, bremžu kluču un šķidruma līmeņa pārbaudi.

Dzinēja eļļas problēmas

Daudzi autovadītāji, kas ierauga sarkanu eļļas kanniņu, zina, ko nozīmē šis simbols. Proti, ir radusies problēma ar eļļas spiedienu. Šeit pie vainas bar būt nepietiekama eļļošanas efektivitāte, ko rada zems eļļas spiediens vai nepietiekams tās līmenis. Apstādiniet auto un pārbaudiet, vai dzinējā ir pietiekami daudz eļļas. Ja simbols joprojām ir ieslēgts, tas var liecināt arī par bojājumiem eļļas sūknī, un šajā gadījumā auto noteikti jāved uz remontu.

Šī ir tikai neliela daļa no teju 70 dažādiem simboliem, kas braukšanas laikā var ieslēgties panelī. Lai gan tos visus nav nepieciešams zināt no galvas, par ļaunu nenāks apgūt vismaz izplatītākos, jo tas ļaus ātrāk reaģēt dažādās situācijās.

 

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: