8 mācības par naudu, kuras jāapgūst līdz 30 gadu vecumam

Neviens no mums nepiedzimst par finanšu ekspertu. Spēja gudri un efektīvi pārvaldīt savus naudas līdzekļus nāk ar laiku un pieredzi. Taču, protams, ir svarīgi arī pašam būt zinātkāram un vēlēties iemācīties labāk rīkoties ar finansēm. Šajā rakstā esam apkopojuši astoņas svarīgas mācības par naudu, kuras ikvienam būtu jāapgūst līdz 30 gadu vecumam. Uzzini arī Tu, kā uzlabot savu ikdienu un finanšu stāvokli!

1. Ievēro noteikto budžetu

Vairums cilvēku, kas sākuši patstāvīgu dzīvi, un paši plāno savus izdevumus, kaut reizi ir mēģinājuši budžeta plānošanu, kā arī pārbaudījuši, kā ikdienā var noderēt daudzpusīgās personīgā budžeta plānošanas aplikācijas. Tajā pašā laikā tikai neliela daļa sabiedrības patiešām spēj iekļauties iepriekš noteiktajā budžetā.

30 gadi ir nozīmīgs vecums mūsu dzīvē, kad nopietni jādomā par savas karjeras attīstību un finansiālo stabilitāti ne tikai šajā brīdī, bet arī nākotnē, tādēļ ir īpaši svarīgi sākt sekot līdzi katram eiro, kuru iztērē. Tas nozīmē, ka, ja iepriekš esi sev noteicis konkrētu summu nedēļā maltītēm ārpus mājas, tad tā arī ir jāņem vērā, pat tad, ja draugi pēkšņi uzaicina uz spontānu tikšanos kafejnīcā.

Budžeta plānošanas galvenais mērķis ir sekot līdzi tam, kur tiek tērēta nauda, lai, vadoties pēc šīs informācijas, varētu pieņemt gudrākus finanšu lēmumus. Paturi prātā, ka arī nelielu summu tērēšana laika gaitā rada ievērojamas izmaksas. Lai arī izklaides no savas ikdienas pilnībā izslēgt nevajag, jāraugās, lai ar tās būtu iespējams iekļaut budžetā, neietekmējot pārējās kategorijas, piemēram, iekrājumus, kredītu, īri un citas. Ir svarīgi zināt savus naudas tērēšanas paradumus, lai saprastu, kā tos mainīt un padarīt finanšu pārvaldību efektīvāku. Piefiksē visus izdevumus, arī nelielos, apvieno tos grupās, lai saprastu, kurās jomās tēriņi jāsamazina.

2. Pārstāj dzīvot no algas līdz algai

Ņem vērā, ka pasaules bagātākie cilvēki nenonāca līdz savam esošajam finansiālajam stāvoklim, tērējot visu algu, kuru viņi katru mēnesi saņem. Patiesībā turīgi cilvēki nereti izvēlas dzīvot diezgan pieticīgi, piemēram, iegādājoties lietotus auto un īrējot vidusmēra mājokļus, nevis villas. Dārgu auto un zīmola apģērbu izmantošana bieži vien ir triks, kuru cilvēki izmanto, lai radītu iespaidu par sevi un nostiprinātu savu stāvokli sabiedrībā, tajā pašā laikā šie cilvēki patiesībā cīnās ar grūtībām atmaksāt parādus.

Lai nepieļautu līdzīgas kļūdas, gudrākais, ko vari darīt, pirms esi sasniedzis 30 gadu vecumu, ir sākt izmantot tikai 90% no saviem ienākumiem, bet 10% katru mēnesi novirzi iekrājumiem. To būs vieglāk izdarīt, ja savā internetbankā uzstādīsi automātisko maksājumu, kas pēc algas ienākšanas kontā nekavējoties pārskaitīs Tevis noteikto summu uz kontu, kurā tiek glabāti iekrājumi. Šī metode palīdzēs turēties pie budžeta, kā arī mazinās kārdinājumu naudu iztērēt citiem mērķiem. Vadoties pēc ienākumu apjoma, summu iekrāšanai vari palielināt vai samazināt. Lai arī daudziem cilvēkiem ārkārtas situācijās un lielāku pirkumu veikšanai noder aizdevums, iekrājumi ir vēl viens veids, kā nodrošināt to, ka vajadzības gadījumā Tev uzreiz būs pieejama nauda.

3. Pārdomā savus finanšu mērķus

Finanšu mērķi. Tie nepieciešami ikvienam no mums, ne tikai uzņēmumiem un iestādēm. Mērķi var būt gan īstermiņa (ko plāno darīt pēc dažām nedēļām, mēnešiem) vai ilgtermiņa (vairāku gadu skatījumā). Iesakām šim uzdevumam veltīt pietiekami daudz laika, lai skaidri saprastu, ko vēlies sasniegt un kā to plāno īstenot. Lai paaugstinātu iespēju vēlmes piepildīt, tās vajadzētu pierakstīt, papildinot ar detalizētu plānu mērķu sasniegšanai.

Piemēram, ja Tu sapņo par jaunas automašīnas iegādi, sāc veikt reālas darbības, lai šo mērķi sasniegtu. Vispirms noskaidro, kādu transportlīdzekli vēlies iegādāties un uzzini, kāda ir tā cena. Padomā, kādas alternatīvas nepieciešamo līdzekļu iegūšanai Tev ir pieejamas – iekrājumi, kredīts vai kāds cits finansiāls risinājums. Pēc tam būs vieglāk saprast, kā vajadzīgo summu iegūt un cik ilgs laiks nepieciešams mērķa sasniegšanai.

Neatkarīgi no tā, vai Tavi mērķi ir īstermiņa, vai ilgtermiņa, tie jāuztver nopietni, kā arī jābūt skaidrībai par to, kā katru no tiem plāno sasniegt. Īpaši atbildīgi un uzmanīgi jāizturas pret ilgtermiņa plāniem, kas prasa lielus ieguldījumus, piemēram, mājokļa iegādi.

4. Izglīto sevi par kredītu veidiem

Saskaņā ar Latvijas bankas kredītu reģistra statistikas datiem, 2019. gada pēdējā ceturksnī 733,1 tūkstotim Latvijas iedzīvotāju spēkā bija aktīvas kredītsaistības. Tas nozīmē, ka vairāk nekā trešā daļa cilvēku mūsu valstī ikdienā sastopas ar dažādu aizdevumu (patēriņa kredītu, kredītlīniju, studiju kredītu un citu) atmaksu. Tāpat, protams, jāņem vērā, ka šajā procentuālajā daļā nav iekļauti tie, kuriem agrāk ir bijušas kredītsaistības.

Skaidrs ir viens – mūsdienās ikvienam būtu sevi jāizglīto par dažādiem banku un nebanku kredītu veidiem, ko tie piedāvā, kā tie atšķiras un kā tos var izmantot savu mērķu sasniegšanai. Gudri un atbildīgi noformēts kredīts var palīdzēt piepildīt dažādas ieceres, kā arī uzlabot savu ikdienu, taču nekad nedrīkst aizmirst par to, ka pirms aizņemšanās nepieciešamība pēc kredīta rūpīgi jāizvērtē, kā arī jāsaprot, vai aizdevumu varēsi laikus atmaksāt. Vienmēr rūpīgi izlasi līguma noteikumus, kā arī citus nosacījumus, kas attiecas uz kredītsaistībām, pirms tiem piekrīti.

5. Bērnu audzināšanai nepieciešama finansiāla stabilitāte

Tuvojoties 30 gadu vecumam, daudzi cilvēki jau ir izveidojuši vai sāk plānot ģimenes veidošanu. Taču nav noslēpums, ka bērna piedzimšana izmaina pāra dzīvi visās tās jomās, tai skaitā finansiālajā. Bērnu audzināšana prasa ievērojamus ieguldījumus, sākot no viņu piedzimšanas brīža līdz pat brīdim, kad Tava atvase dodas savā dzīvē.

Tas nozīmē, ka, plānojot ģimenes pieaugumu, vienmēr vērā jāņem arī tas, kāda ir potenciālo vecāku finansiālā situācija. Svarīgi uz to palūkoties ne tikai konkrētajā brīdī, bet arī izvērtēt, vai un kā šī situācija varētu mainīties nākotnē. Izvērtē, vai Tava esošā profesija un darba vieta ir pietiekoši stabila un atbilstoša Tavām vēlmēm un vajadzībām. Iespējams, Tavs mērķis ir iegūt augstāku amatu vai mainīt darbavietu. Ikviens no šiem lēmumiem var ietekmēt Tavu finansiālo stabilitāti un attiecīgi arī gatavību ģimenes pieaugumam.

6. Nenovērtē iekrājumu veidošanu par zemu

Mēs ikdienā daudz dzirdam par to, cik svarīgi ir veidot iekrājumus neparedzētām dzīves situācijām. Tomēr diemžēl joprojām ir pietiekoši daudz cilvēku, kas naudas krāšanu neuztver kā neatņemamu dzīves daļu. Tā ir kļūda, jo patiesībā iekrājumi nosaka to, cik stabils un “vesels” ir mūsu budžets. Ja iekrājumu “nebaltām dienām” nav, mēs nevaram būt gatavi ārkārtas situācijām, piemēram, ja steidzami nepieciešama medicīniska palīdzība, jāremontē mašīna, jāpērk jauna sadzīves tehnika vai jāveic mājokļa remonts. Lai arī izņēmuma gadījumos cilvēkiem noder arī kredītlīnija vai cita veida aizdevums, pret aizņemšanos jāizturas atbildīgi, pārdomājot, kā naudu varēsi laikus atmaksāt.

Daudzi cilvēki prāto par to, cik lielam vajadzētu būt iekrājumu apjomam neplānotiem gadījumiem? To vajadzētu izvērtēt, vadoties pēc saviem ienākumiem, taču optimālais apjoms, ko iesaka iekrāt finanšu eksperti, ir summa, kas līdzvērtīga sešām mēnešalgām. Iekrājumu veidošanu vajadzētu ieplānot ikmēneša budžetā un uztvert tāpat, kā jebkuru citu rēķinu apmaksu, jo tādā veidā mazināsi vēlmi šo naudu iztērēt.

7. Ieguldi naudu savā veselībā un izaugsmē

Laika periods no 20 līdz 30 gadu vecumam ir ideāli piemērots, lai parūpētos par savu veselību un karjeru. Tieši tādēļ neaizmirsti savu budžetu plānot tā, lai tajā vieta atrastos arī nepieciešamajiem ārstu apmeklējumiem. Piemēram, viena no nozīmīgām Latvijas iedzīvotāju problēmām ir zobu veselība. Arī iepriekš veiktie pētījumi un aptaujas (Philips Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja) parāda, ka liela daļa sabiedrības nepietiekami pievērš uzmanību savai mutes higiēnai. Lai izvairītos no nopietnām zobu veselības problēmām un pamatīgiem izdevumiem, noteikti nevajadzētu gaidīt, kad sāk parādīties sāpes, bet apmeklēt zobārstu vismaz reizi gadā vai pusgadā. Tāpat reizi sešos mēnešos vajadzētu doties arī pie zobu higiēnista.

Tas pats attiecas arī uz citiem profilaktiskajiem ārstu apmeklējumiem, kas palīdzēs izvairīties no nopietnu veselības problēmu veidošanās. Tāpat neaizmirsti arī par veselīgu uzturu un nodarbošanos ar fiziskajām aktivitātēm ikdienā. Sēdošs dzīvesveids rada virkni problēmu un pasliktina mūsu veselību, tādēļ ieguldi naudu savā veselībā, apmeklējot sporta zāli vai grupu treniņus. Ja nevēlies doties uz trenažieru zāli, mūsdienās internetā pieejami dažādi bezmaksas video un treniņu plāni ikviena cilvēka vajadzībām. Nav svarīgi, vai Tu skrien, brauc ar velosipēdu, nodarbojies ar jogu vai citu sporta veidu – vērtīgi ir tas, ka Tu kusties.

Rūpējoties par veselību, neaizmirsti arī ieguldīt laiku un līdzekļus savā profesionālajā attīstībā. Izvērtē, vai esošā izglītība un prasmes ir pietiekošas Tavu karjeras mērķu sasniegšanai? Ja nē, ir īstais laiks iegūt papildu izglītību, apgūt jaunas valodas vai apmeklēt kursus. Tas ne tikai palielinās iespējas iegūt paaugstinājumu darbā, bet arī uzlabos konkurētspēju darba tirgū.

8. Vecumdienas – par tām jāsāk domāt jau jaunībā

Arī Tev noteikti ir gadījies lasīt vai dzirdēt medijos par dažādiem pensiju plāniem un noguldījumu kontiem, kas paredzēti finansiālās stabilitātes nodrošināšanai vecumdienās. Patiesībā šī ir ļoti nopietna tēma, par kuru noteikti vajadzētu sākt domāt jau, pirms esam sasnieguši 30 gadu vecumu, kas ir teju puse no laika, kas jānodzīvo līdz pensijai.

Diemžēl tikai neliela daļa cilvēku, kam pāri 20, sāk veidot iekrājumus pensijai. Iemesli tam var būt dažādi – nepietiekams ienākumu apjoms, pārāk daudz izdevumu, kā arī nepilnīga izpratne par to, cik svarīgi ir veidot finansiālu pamatu vecumdienām, it īpaši, ņemot vērā pensiju līmeni valstī.

Kurš gan no mums nav aizdomājies par to, kā vēlētos pavadīt vecumdienas? Ideālā gadījumā daudzi izvēlētos ceļošanu un bezrūpīgu atpūtu, kā arī spēju patstāvīgi nodrošināt sev nepieciešamo aprūpi un medikamentu iegādi, jo nav noslēpums, ka, kļūstot vecākiem, cilvēki sastopas ar dažādām veselības problēmām.

Beidz gaidīt paaugstinājumu vai finansiālās situācijas uzlabošanos un sāc plānot savu budžetu, rūpējoties ne tikai par esošo situāciju, bet arī par nākotni. Jo ātrāk sāksi to darīt, jo lielāku naudas apjomu izdosies iekrāt.

Mēs ceram, ka šis saraksts Tev palīdzēs veiksmīgāk izprast, kā uzlabot savu dzīvi un finansiālo stāvokli ne tikai šajā brīdī, bet arī nākotnē.

Sorry, there are errors on the page: