Elektroauto priekšrocības: Galvenie iemesli, kādēļ iegādāties

Elektromobilitāte un elektromobilis ir strauji ienākuši mūsu dzīvē, dodot iespēju izmantot ilgspējīgus un videi draudzīgus pārvietošanās veidus. Elektrotransporlīdzekļu popularitāte pieaug, arī sabiedrības attieksme ir visnotaļ pozitīva. Saskaņā ar aptaujas datiem elektroauto izmantošanu atbalsta 82% Latvijas iedzīvotāju.

Vēl pirms pāris gadiem elektroauto nebija tik plaši apspriesta tēma, kā tas ir šobrīd. Viens no galvenajiem iemesliem ir ES ambiciozie vides un klimata mērķi, kas paredz siltumefektu izraisošo gāzu (SEG) emisiju apjoma būtisku samazinājumu.

Statistika liecina, ka 2018. gadā Latvijā 28,6% no SEG emisijām ar izplūdes gāzēm radīja tieši transports. Tādēļ, lai mērķus īstenotu, salīdzinoši īsā laikā ne tikai ievērojami jāsamazina jaunu un lietotu automašīnu ar iekšdedzes dzinēju tirgus daļa, bet arī jāveicina sabiedrības ieradumu maiņa un virzība uz elektroauto izvēli gan ģimenes, gan arī uzņēmuma vajadzībām.

Kāda ir šī brīža tirgus situācija?

Latvijā elektroauto tirgus daļa pagaidām ir ļoti maza - 0,20% no visiem reģistrētajiem auto, taču to skaits divkāršojas katru gadu. Līdzīgi kā citur Eiropā, arvien vairāk autobraucēju izvēlas iegādāties uzlēdējamus hibrīdauto. Šī tipa automašīnas nodrošina iespēju nelielus ikdienas maršrutus veikt elektriskajā režīmā. Tā saucamo spraudņu hibrīdu straujā pārdošanas kāpuma veicinošie faktori ir: plašāks modeļu piedāvājums un uzlabotas tehnoloģijām.

Atšķirībā no parastā hibrīda, spraudņa hibrīdu bateriju var uzlādēt no elektrotīkla. Tai ir lielāka kapacitāte, turklāt baterija uzlādējas rekuperatīvās bremzēšanas laikā. Lai gan šī tehnoloģija ļauj tīrā elektriskajā režīmā paveikt vien vairākus desmitus kilometru, taču vadītājam nav jābažās par pilnībā izlādējušos bateriju vai par to, kā atrast iespējami tuvākās uzlādes stacijas, jo, kad nepieciešams, ieslēdzas automobiļa iekšdedzes motors. Parasti šādus auto izvēlas tie, kuriem ir iespēja mašīnu uzlādēt mājas apstākļos no sadzīves tīkla.

Pagaidām 100% elektroauto maksā ievērojami dārgāk, tādēļ uzlādējamie hibrīdauto ir optimāls pārejas variants. Tie arī palīdz mainīt autobraucēju braukšanas ieradumus un veicina auto ar iekšdedzes motoru samazinājumu nākotnē.

Jauni finansiāli stimuli un atbalstoša infrastruktūra

Pagājušā gada nogalē stājās spēkā noteikumi valsts atbalstam elektroauto iegādei, kas ikvienam Latvijas iedzīvotājam ļauj nopirkt jaunu vai lietotu elektromobili vai ārēji lādējamu hibrīdauto. Kopējais pieejamais finansējums ir 10 miljoni eiro.

  • Valsts finansējuma apmērs jauniem elektromobiļiem ir noteikts 4500 eiro;
  • Lietotiem elektromobiļiem un jauniem ārēji lādējamiem hibrīdauto – 2250 eiro;
  • Atbalsts par vecās automašīnas norakstīšanu - 1000 eiro;
  • Auto tirgotājs atbalsta saņēmējam piedāvās papildu atlaidi vismaz 1000 eiro apmērā jauna, bet 500 eiro apmērā – lietota – elektromobiļa iegādei.

Tas viss varētu sekmēt Latvijas autoparka atjaunošanu ar 3800 elektroauto vai ārēji lādējamiem hibrīdauto. Sekojot globālām tendencēm, ir pamatotas cerības, ka sabiedrība šo valdības soli novērtēs un iesaistīsies. It sevišķi, ja plānveidīgi tiek veidota elektroauto atbalstoša infrastruktūra un arī priekšrocības ir acīmredzamas.

Publiskie uzlādes punkti

Pagājušajā gadā publisko uzlādes punktu skaits Latvijā sasniedza 250 pieslēgvietu. Eiropas Savienībā līdz 2025. gadam būs vismaz viens miljons uzlādes punktu līdzšinējo 175 000 vietā, kas atvieglos garākus pārbraucienus ar elektroauto.

No 2021. gada 10. marta valsts būvnormatīvos ir iekļauta prasība, ka pie jaunām ēkām ar vairāk nekā 10 stāvvietām, jābūt iespējai uzlādēt elektroauto. Ātrās uzlādes stacijas tiek atvērtas degvielas uzpildes stacijās, pie lielveikaliem un biroju ēkām, tā samazinot ietekmi uz vidi.

Augot elektroauto skaitam, pakāpeniski paplašinās arī infrastruktūra, saglabājot tendenci, iet vienu soli pa priekšu elektroauto tirgus attīstībai. Tiek uzskatīts, ka uz 10 elektroauto ir nepieciešama vismaz viena uzlādes pieslēgvieta un šis mērķis uzlādes stacijās Latvijā ir reāls.

Elektromobiļu piedāvājuma daudzveidība

Elektroauto sen vairs nav viens modelis vai ražotājs. Latvijā ir iegādājami vairāk nekā 40 elektromobiļu modeļu no vismaz 15 automobīļu markām. Plašas izvēles iespējas atbilstoši tehniskajiem parametriem un auto cenai.

Elektroauto iegāde atmaksājas

Jauna elektroauto cena pašlaik vēl ir salīdzinoši augsta, bet uz automašīnas iegādi un ekspluatāciju jāraugās kompleksi. Elektroauto sniedz vairākas priekšrocības:

  • Netiek piemērots transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis;
  • Atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām;
  • Iespēja automašīnu novietot bez maksas Rīgas Satiksmes autostāvvietās (arī stāvvietās citās Eiropas pilsētās).

Jāpiemin arī, ka:

  • Automašīnas kārtējā apkope ir daudz lētāka - varētu teikt, ka vienīgais tehniskais mezglis tehniskā apkopē ir elektroauto dzinējs, kura galvenās sastāvdaļas ir akumulators un elektromotors;
  • Automašīnas uzturēšanas ietaupījumi ir no 60 līdz 70% , jo fiziski tajā ir mazāk detaļu, regulāri nav jāmaina eļļa, eļļas un degvielas filtri;

Protams, vislielākais ieguvums ir iespēja samazināt pārvietošanās izmaksas, kuras, atkarībā no akumulatora uzlādes veida, var būt pat 3 reizes zemākas nekā iekšdedzes dzinēja auto.

Automobiļi ar elektrodzinēju ir nākotnes auto, jo ikviens, kas ar to brauc vai ir izmēģinājis, piekritīs, ka pārvietošanās ir ērta, klusa, dinamiska un ekonomiski izdevīga. Elektromobiļi kļuvuši estētiski pievilcīgāki, vadības panelī nav ne tahometra, ne degvielas līmeņa rādītāja, taču pārdomāts dizains iepriecinās salona apdarē un detaļās. Nobraukt tālāk ar vienu uzlādi un ar ātrumu, kas pārsteidz, ir dabai draudzīgās enerģijas auto priekšrocība.

Šobrīd ir iespēja iegādāties ne tikai jaunus, bet arī lietotus elektromobiļus, kas nemaz nav tik veci. Otrreizējā tirgū izplatīta auto pirkšana no privātpersonas, pieejams auto kredīts jauna vai lietota auto iegādei, kā arī automašīnas apdrošināšana ar labākiem nosacījumiem.

Sorry, there are errors on the page: