Kā ir iespējams uzzināt savus parādus?

Lai arī ikviens ir aicināts sekot līdzi savām parādsaistībām un to izpildei, tomēr dažreiz var gadīties situācija, ka ir noformēti vairāki kredīti un izsekot precīzai informācijai par Jūsu kredītiem vairs nav iespējams.

Kā zināms, laicīgi nenokārtotas kredītsaistības negatīvi ietekmē kredītvēsturi un rada citus sarežģījumus, tādēļ ir tik svarīgi būt lietas kursā, kam un cik daudz esat parādā. Zinot precīzi, kāda ir kopējā parādsaistību summa, būs vienkāršāk plānot savu budžetu un sastādīt kredītu atmaksas plānu. Turpinājumā nedaudz vairāk par to, kādas ir iespējas uzzināt savus parādus.

Vēstules vai e-pasti

Viens no vienkāršākajiem variantiem, kā uzzināt savu kredītsaistību apmēru, ir pārbaudīt kredītkompāniju sūtītās vēstules vai e-pastus. Ja beidzamā laikā esat mainījis dzīvesvietas adresi, jāpārliecinās, vai kredītkompānija ir par to informēta. Tāpat, ja mainīts mobilā tālruņa numurs, pārliecinieties, vai esat to paziņojis arī kredītiestādei.

Saziņa ar kredītkompānijām

Vēl viens variants, kā iegūt precīzas ziņas par savu kredītsaistību apmēru, ir sazināties ar kredītkompānijām, kur noformēts aizdevums. Viņi sniegs informāciju par kopējo aizdevuma apmēru, kā arī ikmēneša kredītmaksājuma summu. Ja kāda iemesla dēļ Jums ir grūtības atmaksāt kredītu, varat vienoties arī par kredītbrīvdienām vai kredīta atmaksas grafika maiņu.

Kredītinformācijas biroja pakalpojumi

Vēl viena iespēja iegūt ziņas par kredītvēsturi un aktuālajām parādsaistībām ir izmantot Kredītinformācijas biroja pakalpojumus.

Kredītinformācijas Birojs ir daļa no pasaulē lielākās kredītinformācijas un riska pārvaldības risinājumu pakalpojumu sniedzēju grupas, un tās uzdevums ir mazināt privātpersonu, kā arī uzņēmumu finanšu riskus. Kredītinformācijas Birojs veicina godīgu un atbildīgu kredītsaistību uzņemšanos un izpildi.

Visu kredītinformācijas biroja apkopoto informāciju privātpersonas var uzzināt datu bāzē www.manakreditvesture.lv - iepriekš reģistrējoties. Ikvienam ir tiesības saņemt bezmaksas informāciju par savu kredītvēsturi. Šajā izziņā ietverta informācija par klienta aktīvajām kredītsaistībām, kavētiem maksājumu termiņiem, kā arī minēti uzņēmumi, kas pieprasījuši informāciju par personas kredītvēsturi. Par atsevišķu samaksu var saņemt papildu informāciju par savu kredītvēsturi.

Apmeklējot vietni, Jūs piekrītat personas datu apstrādei. Taču jāņem vērā, ka kredītinformācijas biroja darbība notiek saskaņā ar likumdošanu - ņemot vērā, ka ikvienai personai ir tiesības uz savu personas datu aizsardzību. Birojs veic visus nepieciešamos pasākumus, lai aizsargātu datus par personu no nejaušas vai nelikumīgas iznīcināšanas. Tāpat tiek uzraudzīts, lai dati par personas kredītsaistībām un kredītvēsturi netiek pārveidoti vai nelikumīgi izpausti personām, kam nav tiesību šo informāciju saņemt.

CREFO birojs

CREFO ir vēl viens kredītinformācijas birojs, kas sniedz pakalpojumus gan uzņēmumiem, gan privātpersonām. Biroja mērķis ir pilnveidot kredītinformācijas apriti, gan arī radīt ilgtspējīgu kredītinformācijas sistēmu.

Reģistrējoties CREFO biroja interneta vietnē, Jums būs iespēja:

 • Saņemt informāciju par Jūsu finansiālajām saistībām;
 • Pārbaudīt un uzraudzīt informāciju par kredītvēsturi;
 • Savlaicīgi pamanīt, ja informācija par kredītvēsturi vai saistībām ir nepareiza;
 • Ierobežot jaunu saistību uzņemšanos

Informāciju par savu kredītvēsturi un kredītsaistībām iespējams saņemt vairākos veidos - tiešsaistē, klātienē CREFO birojā vai pa pastu. Informāciju tiešsaistē var pārbaudīt bez maksas, savukārt vēloties saņemt šo informāciju pa pastu, jāmaksā piegādes maksa saskaņā ar Latvijas pasta noteiktajiem tarifiem.

Latvijas Banku kredītu reģistrs

Vēl viena vieta, kur pārbaudīt savu kredītvēsturi un uzzināt interesējošo informāciju par aktuālajām kredītsaistībām, ir Latvijas Banku kredītu reģistrs. Tā ir Latvijas bankas izveidota un uzturēta informācijas sistēma, kas apkopo ziņas par privātpersonu un juridisko personu kredītsaistībām, kā arī gan saņemtajiem , gan sniegtajiem galvojumiem.

Kredītu reģistrā ietverta informācija no kredītiestādēm, līzinga kompānijām, apdrošinātājiem, Valsts kases, AS ''Attīstības finanšu institūcija Altum''.

Latvijas bankas kredītu reģistrā Jūs varat saņemt informāciju, kas sastāv no trīs daļām:

 • Kopsavilkuma par saņemtajiem finanšu pakalpojumiem, kā arī klienta sniegtajiem vai saņemtajiem galvojumiem;
 • Detalizētām ziņām par katru saņemto kredītu - šī sadaļa ietver ziņas par beidzamiem trīs gadiem. Tajā ietvertas dažādas papildu ziņas, piemēram, informācija par galvinieku skaitu. Ziņas par klienta izpildītajām saistībām Latvijas bankas kredītu reģistrā glabājas 10 gadus;
 • Informāciju par to, kas beidzamā laikā ir skatījies šīs ziņas - šīs ziņas Jūs varat redzēt vienu gadu pēc pieprasījuma veikšanas

Izmantojot kredītu reģistra pakalpojumus, Jūs varat arī uzzināt informāciju par spēkā esošajiem pārkāpuma ziņojumiem. Šāda informācija tiek iekļauta tad, ja maksājums aizkavējies vismaz 60 dienas un tā apmērs sasniedz vismaz 150 EUR. Jāņem vērā, ka informāciju par kavētajiem maksājumiem kredītu reģistrs saglabā 5 gadus pēc pārkāpuma pilnīgas samaksas - pēc tam šie dati tiek dzēsti. Tas nozīmē, ka personas kredītvēsture var tikt parādīta kā negatīva vēl vairākus gadus pēc tam, kad viņš jau ir atmaksājis kavēto kredītu.

Kā parādsaistības ietekmē kredītvēsturi?

Neapmaksātie parādi ne vien rada papildu stresu un negatīvi ietekmē finansiālo brīvību - tie atstāj ietekmi arī uz kredītvēsturi.

Kredītvēsture ietver ziņas par spēkā esošajām kredītsaistībām, kā arī iepriekšējo maksājumu vēsturi. Kredītvēsture ir būtisks faktors, kas ietekmē turpmāko pakalpojumu saņemšanu, jo uzņēmumi (Latvijas kredītdevēji, līzinga pakalpojumu sniedzēji, bankas un citu pakalpojumu sniedzēji), ņemot vērā kredītvēstures datus, vērtē klienta maksātspēju. Personām ar negatīvu kredītvēsturi nav iespējams saņemt gan jaunu kredītu, gan dažādus citus pakalpojumus. Līdz ar to ir svarīgi rūpēties, lai jūsu kredītvēsture ir pozitīva.

Kredītvēsturi var saglabāt pozitīvu savlaicīgi veicot visus maksājumus - tas attiecas ne tikai uz kredītu, bet arī uz līzingu, komunālajiem pakalpojumiem un dažādiem citiem maksājumiem.

Ko vēl būtu vērts zināt?

Informāciju par saviem parādiem un kredītvēsturi var uzzināt ikviens - turklāt tas ir pilnīgi bez maksas. Ziņas par sevi var pārbaudīt vairākos veidos: izmantojot Kredītinformācijas Biroja, CREFO biroja vai Latvijas banku kredītu reģistra pakalpojumus. Tāpat varat uzreiz sazināties ar kredītiestādi, kas izsniegusi kredītu vai ar cita pakalpojuma sniedzēju, ar kuru jums ir nenokārtotas finansiālās saistības.

Ja informācijas ieguve izmantojat kādu no datu bāzēm, der ņemt vērā:

 • Nenomaksāto parādu vēsture kredītu reģistrā saglabājas 10 gadus, savukārt samaksāto - 5 gadus;
 • Informācija par maksātnespēju un nodokļu parādiem pieejami tik ilgi, kamēr tie nav izdzēsti no Valsts Uzņēmumu dienesta vai Uzņēmumu Reģistra datu bāzēm. Pozitīvajām ziņām, kas labi ietekmē kredītvēstures statusu (ziņām par laicīgi samaksātiem maksājumiem), nav noteikta termiņa - Jūs varat pats lemt par šādu personas datu atspoguļošanu;
 • Dati par Jūsu parādsaistībām un to, kāda ir Jūsu kredītvēsture, tiek izpausti saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jāņem vērā - lai juridiskas personas varētu pārbaudīt datus par Jums, ir nepieciešama Jūsu atļauja. Bez tās nevienam nav iespējams saņemt ziņas par to, kāda ir klienta kredītvēsture un maksātspēja;
 • Informācija par Jūsu parādiem pieejama tikai Jums. Tas arī nozīmē, ka Jums nav tiesību uzzināt ziņas par citu personu parādsaistībām. Izņēmums ir gadījumi, ja Jūs varat uzrādīt notariāli apstiprinātu atļauju par citas personas datu izpaušanu

Savlaicīgi neapmaksāti parādi var negatīvi ietekmēt kredītvēstures statusu. Savukārt tas ir viens no iemesliem, kādēļ jums var būt grūtības saņemt atkārtotu kredītu vai cita veida pakalpojumus. Lai no tā izvairītos, ir atbildīgi jāizturas pret savām finansiālām saistībām - sekojot līdzi savām parādsaistībām un uzlabojot savu kredītvēsturi, kā arī aizņemoties atbildīgi un rūpīgi izvērtējot savu maksātspēju.

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: