Kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda? Kādi ir galvenie faktori, kas tiek ņemti vērā?

Viens no ikviena darbinieka gaidītākajiem brīžiem – ikgadējais apmaksātais atvaļinājums. Tā ir iespēja atgūties no ikdienas rutīnas un steigas, kā arī izbaudīt priecīgus mirkļus, neuztraucoties par darba pienākumiem un to, ka atvaļinājuma laikā netiek gūta peļņa. Tomēr tas saistās arī ar dažādām formulitātēm.

Ziniet savas tiesības un izmantojiet iespējas! Plānojot savu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, vajadzētu zināt ne tikai atvaļinājuma garumu, bet arī citas svarīgas nianses – šajā rakstā apskatām, kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda un kādi ir galvenie faktori, kas tiek ņemti vērā!

Kas ir ikgadējais apmaksātais atvaļinājums?

Lai parūpētos par darbinieku veselību, kā arī darba un brīvā laika balansu, saskaņā ar Darba likuma 149. panta pirmo daļu ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu – vispārēji pieņemts, ka pēc viena nostrādāta mēneša darbiniekam ir tiesības uz 1,68 atvaļinājuma dienām. Tiesības uz pilnu apmaksāto atvaļinājumu darbiniekam rodas jau pēc tam, kad viņš vienā darba vietā nostrādājis sešus mēnešus. Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums par vienu darba gadu ir ne mazāks kā četras kalendārās nedēļas (neieskaitot svētku dienas).

Darbinieks, vienojoties ar darba devēju, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu var izmantot vairākās daļās, tomēr viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par divām kalendāra nedēļām. Pārējo atvaļinājuma daļu darbinieks var izmantot kaut vai pa vienai dienai. Turklāt, ja izmantotas desmit atvaļinājuma dienas, tajā pašā darba gadā jāizmanto arī atlikusī atvaļinājuma daļa.

Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums nav darbinieka lūgums – darba devējs to piešķir! Ja darbā ir kādi sarežģījumi vai ārkārtas situācija, darba devējs var vienoties ar darbinieku daļu atvaļinājuma pārcelt uz nākamo darba gadu, tomēr tikai uz vienu gadu! Nevajadzētu būt situācijai, kad darbiniekam nav bijis atvaļinājums vairākus gadus. Atvaļinājumu naudā drīkst kompensēt tikai tad, ja darbinieks izbeidzis darba attiecības.

Viens no izņēmumiem – grūtniecība. Topošajām māmiņām ikgadējais apmaksātais atvaļinājums tiek piešķirts, neskatoties uz nostrādāto dienu skaitu. Turklāt, topošās māmiņas šo atvaļinājumu var pieprasīt gan pirms, gan pēc bērna kopšanas atvaļinājuma.

Kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda?

Darba devējs izmaksā darbiniekam atvaļinājuma naudu, balstoties uz vidējo izpeļņu konkrētā laika periodā. Vidējā izpeļņa tiek aprēķināta par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem, ņemot vērā:

  • Darba algu;
  • Piemaksas pie darba algas, t.sk. samaksa par virsstundām;
  • Piešķirtās prēmijas.

Ņemiet vērā un atcerieties – ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā darba devējs apmaksā tikai tās dienas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā jeb brīvdienas (arī atvaļinājuma dienas) un slimošanas dienas netiek apmaksātas! Respektīvi, vidējā izpeļņā neietilpst citi pabalsti! Atvaļinājuma naudas aprēķins tiek veikts pēc sekojošas formulas: darbinieka vidējā dienas vai stundas izpeļņa x atvaļinājuma darba dienu vai stundu skaits.

Iepriekš minētie atvaļinājuma naudas aprēķina principi ir nostiprināti Darba likumā, tomēr gan privātie uzņēmumi, gan valsts iestādes darba līgumā drīkst iekļaut labākus nosacījumus.

Par laimi, mūsdienās tas nav retums – daļa uzņēmumu, darbiniekam dodoties atvaļinājumā, izmaksā 13. algu, respektīvi, darbinieks saņem gan darba algu, gan atvaļinājuma naudu jeb divas samaksas vienlaicīgi. Par šīm samaksām darbinieks var realizēt kādu lielāku pirkumu vai īstenot kādu sen kārotu ieceri.

Tāpat gan privātie uzņēmumi, gan valsts iestādes var noteikt cita veida bonusus un piemaksas, tādēļ, lai uzzinātu sīkāk par saviem bonusiem un tiesībām, pārlasiet savu darba līgumu un nebaidieties aprunāties ar savu darba devēju!

Kad tiek saņemta atvaļinājuma nauda?

Plānojot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, cilvēki mēdz plānot dažādas aktivitātes un izklaides, tuvākus un tālākus ceļojumus, līdz ar to aktuāls ir jautājums par to, kad tiek saņemta atvaļinājuma nauda – pirms vai pēc atvaļinājuma?

Darba devējam ir pienākums samaksu par nostrādāto laiku līdz atvaļinājumam un samaksu par atvaļinājumu veikt ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma sākuma! Ja darbinieks vēlas saņemt atvaļinājuma naudu citā laikā, viņam jāiesniedz darba devējam rakstveida pieprasījums. Tomēr darba devējs nedrīkst naudu izmaksāt vēlāk kā nākamajā algas dienā!

Atcerieties – katrs pats ir atbildīgs par savu tiesību aizstāvēšanu un īstenošanu.  Lai izdevies atvaļinājums!

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: