Svarīgākās lietas, kas jāņem vērā, iegādājoties īpašumu

Īpašuma iegāde ir nozīmīgs lēmums, kas, tāpat kā citi būtiski lēmumi, jāpieņem pārdomāti un nesteidzīgi. Dzīvokļa vai mājas iegādes process ir sarežģīts, kā arī laikietilpīgs, turklāt tā laikā ir viegli nomaldīties no īstā ceļa.  Lielisks palīgs var būt prioritātes, kas uzrakstītas uz papīra, palīdzēs saprast, kas ir svarīgākais Tev un Tavai ģimenei īpašuma izvēlē. Šajā rakstā vari izlasīt svarīgākās lietas, kas palīdzēs izdarīt veiksmīgu pirkumu, kurš priecēs Tevi daudzus gadus.

Īpašuma atrašanās vieta

Ļoti svarīgi iegādājoties īpašumu, ir ņemt vērā tā atrašanās vietu un izvēlēties īpašumu, no kura vari viegli sasniegt Tev svarīgākos punktus, piemēram, ērti aizbraukt vai aiziet uz darbu, aizvest bērnus uz skolu. Izvērtē, cik tuvu noskatītajam īpašumam ir veikali, bērnudārzi, sabiedriskā transporta pieturvietas, dažādas atpūtas vietas. Ja izvēlies māju, tad pārdomā, cik tuvu tā atrodas galvenajām automaģistrālēm, kāda ir satiksmes plūsma īpašuma tuvumā. Ja iecerēts dzīvoklis pilsētas centrā, jāizvērtē, kāds ir trokšņu līmenis ikdienā, vai dzīvokļa logi paveras uz ielu ar aktīvu satiksmi vai pagalmu. Izvērtē arī rajonu vai apkaimi kopumā, vai bērni varēs droši nākt no skolas vai Tu pats atgriezties no nakts ballītēm.

Īpašuma cenu atšķirības dažādos rajonos mēdz būt likumsakarīgas, un reizēm priekā par lētu cenu vari nepamanīt dažādas būtiskas nianses, kuras nākotnē var sagādāt galvassāpes. Tāpat noskaidro, cik tuvu īpašumam atrodas lidosta vai dzelzceļš, ja nevēlies, lai vilcienu svilpes Tevi modinātu ik rītu četros. Atgriežoties pie skaistām lietām - protams, Tev var būt arī specifiskākas lokācijas vēlmes, piemēram, lai iecerētais īpašums atrodas tuvu jūrai, upei vai ezeram, vai konkrētā mazajā ciematiņā, kur pavadīji vasaras pie vecmāmiņas.

Īpašuma lielums un novietojums

Pērkot dzīvokli, šī lieta ir vienkāršāka, Tev jāizskaitļo, cik kvadrātmetri nepieciešami ērtai dzīvošanai, vai tuvākajos gados plāno ģimenes pieaugumu, un tad vēlmes jāsalāgo ar finansiālajām iespējām. Pērkot māju, tās kvadrātmetru skaitam līdzi nāk arī apkārtējās teritorijas lielums. Te nu jāizvērtē, ko esi plānojis darīt teritorijā ap māju – iekārtot lielu dārzu, taisīt grandiozas ballītes vai uzsliet dārza mājiņu un nodarboties ar hobijiem. Atceries, ka prasmīgi izveidota, mājai pieguļoša terase gada siltajos mēnešos var kalpot gandrīz kā vēl viena papildu istaba, tāpēc pievērs uzmanību, cik liela teritorija ir ap māju un kādas ir tās izmantošanas iespējas. Ja šis ir pirmais īpašums, ko iegādājies, tad atceries, ka, dzīvojot mājā ir jārūpējas arī par apkārtējo teritoriju, kas Tev pieder. Jā, tas ietver gan žoga labošanu, gan sniega tīrīšanu, gan mauriņa pļaušanu un jumta labošanu. Apdomā, cik liela teritorija ap īpašumu ir nepieciešama, jo diezin vai Tu vēlēsies regulāri pļaut mauriņu 3 hektāru apmērā.

Tāpat pārdomā arī logu izvietojumu. Vai īpašuma logi paveras uz austrumiem vai dienvidiem, ja ir balkons, vai tas ir novietots saules vai ēnas pusē. Dažiem patīk rīta saule, citiem vakara. Bet vēlams, lai īpašuma logi izietu uz dažādām debespusēm. Svarīgi arī izsvērt, cik logi ir lieli, pavērot, cik lielu istabas platību tie pietiekami izgaismo dienas laikā, tas ļaus justies labāk un samazināt elektrības rēķinus. Apsver arī privātuma nianses, cik tuvu īpašumam ir pretējās mājas, kaimiņu īpašumi un teritorijas. Dažiem patīk, ka kaimiņi ir tuvu blakus, savukārt citi dod priekšroku daudz lielākam privātumam.

Istabu skaits un aprīkojums

Šis it kā šķiet ļoti pašsaprotami. Tomēr, izvēloties īpašumu, ieteicams savu situāciju modelēt vismaz dažus gadus uz priekšu. Ja ģimenē plānoti trīs bērni, diezin vai būs saprātīgi iegādāties īpašumu tikai ar divām guļamistabām. Tāpat aizvien vairāk cilvēku mūsdienās vismaz daļēji strādā attālināti, tāpēc vēlams, lai īpašumā būtu lieka istaba, kur izveidot savu darba kabinetu (šādi labāk varēsi nodalīt darbu un brīvo laiku). Arī daudziem vaļaspriekiem var būt nepieciešama telpa, kur izvietot nepieciešamās lietas. Ja esi liels ēdienu gatavošanas entuziasts, tad pieraugi, lai virtuve iecerētajā īpašumā būtu pietiekami liela un parocīga. Pārdomā, vai esi mierā ar studijas tipa izkārtojumu, kad virtuve ir apvienota ar viesistabu, vai tomēr vēlies atsevišķu virtuvi. Savukārt citi obligāti vēlēsies īpašumu ar balkonu un piedāvājumus, kurā tas nav iekļauts, nemaz neizskatīs. Rūpīgi pārdomā savu dzīvesveidu un izvēlies jauno īpašumu atbilstoši tam.

Uzmanīgi apskati arī potenciālā īpašuma vannasistabu un izvērtē, cik svarīgs Tev ir tās lielums un stils. Vai vēlies vannasistabā vannu, dušu vai abus? Vēl aizvien pietiekami daudzos īpašumos ir pieejama tikai duša. Dažiem tas šķiet ērti un parocīgi, bet citiem patīk ik vakaru baudīt karstu vannu.

Iekārtas, kas nāk kopā ar īpašumu

Nedaudz par tehniskām lietām. Pirms īpašuma iegādes pārbaudi, kādā kārtībā ir mājas vai dzīvokļa virtuves iekārtas, kanalizācija, santehnika utt. Ja nejūties šajā jomā eksperts, droši pieaicini speciālistu, kas to izdarīs Tavā vietā. Daudzu iekārtu nomaiņa ir dārga, tāpēc atvēli laiku, lai noskaidrotu esošo iekārtu vecumu, stāvokli un nolietojumu. Varbūt Tev ir arī izteiktas preferences. Piemēram, Tev patīk gatavot ēdienu tikai uz gāzes plīts un elektrisko plīti lietot nevēlies, vai otrādi. Dažiem ir svarīgi, lai dzīvoklī atrodas kamīns, tad noteikti vajadzētu noskaidrot, vai tas ir darba kārtībā, kad pēdējo reizi ticis tīrīts skurstenis. Šie mazie, bet svarīgie sīkumi var būt pat iemesls tam, kāpēc darījums notiek vai nenotiek.  Protams, uzreiz nepieņem, ka visas iekārtas, pērkot īpašumu, paliks Tavā rīcībā, tāpēc precīzi noskaidro, kuras no tām ir iekļautas cenā un kuras nāksies gādāt pašam.

Īpašuma vecums un cena

Noteikti noskaidro arī izvēlētā īpašuma vecumu. Šis priekšnoteikums gan nebūs svarīgs, ja plāno iegādāties īpašumu jaunajos projektos, kur bieži vien dzīvokļi vai mājas tiek izpārdotas vēl pirms to pilnīgas pabeigšanas. Savukārt ar vecākiem īpašumiem jau ir citādi. Noskaidro īpašuma vecumu, ja tā ir vēsturiska ēka, vari pat mēģināt izzināt, kas tajā norisinājies agrāk, kādas iestādes vai veikali tajā atradušies. Tā nav tikai ziņkārība, šī informācija var palīdzēt celt vai mazināt mājas pievilcību Tavās acīs. Tāpat ņem vērā, ka vecākas ēkas var valdzināt ar savu šarmu, bet, piemēram, tajās var nebūt ierīkots lifts un arī siltumizolācija var būt sliktāka. Vecākās ēkās var nāksies veikt vairāk remontdarbu un pārbūvju jau īpašuma iegādes sākumā. Pārliecinies, ka Tev būs tam nepieciešamais laiks, resursi un vēlme. Var šķist bezgalīgi romantiski nopirkt nolaistu muižu lauku apvidū, bet tad Tev jābūt gatavam tai veltīt daudz laiku, resursus un enerģiju.

Atceries, ka īpašuma cenu veido ne tikai summa, ko nekustamā īpašuma mākleris ir uzrādījis pārdošanas sludinājumā. Šai cenai pieskaiti gan dažādas administratīvās izmaksas, kas saistītas ar īpašuma iegādi, gan nodokļus, gan izmaksas, kuras varēsi noteikt tikai pēc īpašuma apskates. Izdevumus par iekārtu nomaiņu vai nepieciešamiem uzlabojumiem un remontdarbiem, gan galu galā arī īpašuma uzturēšanas izmaksas, piemēram, apkuri un citus maksājumus. Salāgo vēlmes ar iespējām un noteikti pirms pirkuma lēmuma pieņemšanas apskati vairākus īpašumus.

Reizēm īpašuma iegāde var prasīt mazāk laika, citreiz vairāk, bet šajā procesā paturi prātā tās prioritātes, kas bija noteiktas sākumā, un izvērtē, kurās jomās vari iziet uz kompromisiem, bet kurās piekāpties negrasies. Tas būs Tavs īpašums, un Tev tajā ir jājūtas maksimāli labi, tāpēc droši uzdod māklerim vai iepriekšējam īpašniekam, tik daudz jautājumu, cik uzskati par nepieciešamu, noskaidro visu nepieciešamo un labā garastāvoklī pieņem pārdomātu lēmumu, kas Tev sniegs patīkamas sajūtas!

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: