Auto Pārbaude Pirms Pirkšanas - Soli Pa Solim

Personīgā automašīna pamatīgi atvieglo ikdienu, padara to daudz ērtāku, tādēļ automašīnu skaits Latvijā ik gadu pieaug - CSDD pieejamā informācija vēsta, ka 2021. gada sākumā Latvijā kopumā tika reģistrētas 739 000 vieglās automašīnas, no kurām lielākā daļa (91%) pieder fiziskām personām. Tas nozīmē, ka vidēji uz 2,84 iedzīvotājiem Latvijā ir viena automašīna. Līdzīgi statistikas dati novērojami arī citviet Eiropā.

Ja plānojat iegādāties automašīnu, noteikti jau zināms, ka automašīnas iegādes process prasa ieguldīt ne tikai finansiālus līdzekļus, bet arī laiku un pūles, lai veiktu automašīnas pārbaudi. Lai automašīnas iegāde neradītu nepatīkamus pārsteigumus un neizvērstos par pamatīgu neveiksmi, auto pārbaude jāveic pēc iespējas rūpīgāk un uzmanīgāk. Neuztraucieties - mēs Jums palīdzēsim! Esam apkopojuši padomus, kā veikt automašīnas pārbaudi pirms pirkšanas soli pa solim!

Auto vēstures pārbaude

Varētu šķist pašsaprotami, ka pirms pirkšanas vajadzētu pārbaudīt automašīnas vēsturi, tomēr, par spīti dažādiem pieredzes stāstiem, liela daļa pircēju uzticas pārdevēja stāstītajam, pavirši pārbauda Ceļu satiksmes drošības direkcijas mājaslapā (CSDD) pieejamo informāciju par auto, apskata automašīnas virsbūvi, salona elementus un uzreiz dodas reģistrēt auto uz sava vārda.

Esiet pēc iespējas kritiskāks - protams, ne visi pārdevēji melo, taču pirms iegādes noteikti vajadzētu pārbaudīt automašīnas vēsturi! Vēsture var atklāt lērumu slēpto auto defektu.

Mūsdienās pieejami ļoti daudz un dažādi, gan maksas, gan bezmaksas resursi, kur pieejama informācija par automašīnas vēsturi. Viens no populārākajiem - auto pārbaude pēc valsts reģistrācijas numura. Šādu pakalpojumu piedāvā gan Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs (LTAB), gan Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD).

LTAB aplikācijā ''Saskaņotais paziņojums LTAB OCTA'' vai LTAB vietnē ''Transportlīdzekļa zaudējuma dati'' var apskatīt informāciju par Latvijā reģistrētām auto avārijām - ja auto ir bijis avārijā, tad tas parādīsies šajos resursos. Savukārt CSDD sadaļā ''Tehniskās apskates dati'' var uzzināt informāciju par Latvijā reģistrētiem auto - tehniskos datus, bremžu vērtējumu, nobraukumu, auto ekspluatācijas nodokļa apmēru.

Tomēr jāņem vērā, ka bezmaksas resursos, kā LTAB un CSDD ne vienmēr pieejama pilnvērtīga un objektīva informācija par automobiļa vēsturi, īpaši, ja auto Latvijā tiek reģistrēts pirmoreiz. Ja iespējams, pirms pirkšanas automašīnas pārbaudi ieteicams veikt maksas resursos, kā piemēram AutoDNA, kas apkopo informāciju no dažādām datubāzēm, gan Latvijas, gan ārzemju, līdz ar to informācija par automašīnu būs plašāka un detalizētāka.

 

Auto vizuālā apsekošana

Kad tiek veikta auto pārbaude pirms pirkšanas, ir pāris lietas, kam vajadzētu pievērst īpašu uzmanību, lai pēc automobiļa vizuālā stāvokļa varētu spriest par automobiļa tehnisko stāvokli!

Auto vizuālo apsekošanu sāciet ar salona apskatīšanu - pievērsiet uzmanību ne tikai komforta elementiem, bet pārbaudiet arī visas drošības jostas, kontaktus, kā arī vadu savienojumus! Pēc tam jāveic arī auto virsbūves apskate - atcerieties, ka auto realitātē gandrīz vienmēr izskatās citādāk nekā sludinājuma attēlos, tādēļ pievērsiet uzmanību, vai tam nav pamatīgu skrāpējumu, buktes, rūsa, nekvalitatīvs krāsojums un citi defekti.

Diemžēl šādu informāciju nav iespējams uzzināt CSDD un citās datu bāzēs, tādēļ jāveic rūpīga pārbaude klātienē. Virsbūves un salona tīrība daudz ko pasaka arī par pašu saimnieku, tādēļ, ja ievērojat, ka auto ir nekopts, salonā ir traipi un putekļi, var būt, ka ir problēmas arī ar auto tehnisko stāvokli.

Kad tiek veikta auto salona apskate, iegaumējiet arī automobiļa nobraukumu! Diemžēl mūsdienās bieži sastopama situācija, kad nobraukuma skaitlis ticis samazināts, tādējādi mānot pircēju par auto patieso nolietojumu.

Šie maldīgie skaitļi var uzrādīties arī oficiālajās datu bāzēs, tādēļ pirms iegādes salīdziniet auto vecumu un tā nobraukumu - pašsaprotami, ka auto ar laiku nolietojas, tomēr, ja nobraukuma skaitlis ir neliels, savukārt auto ir ļoti nolietots, visticamāk, nobraukums nav patiess un ir bijis regulēts.

Visbeidzot jāveic arī vizuāla dzinēja pārbaude. Apskatiet, vai motortelpā nav redzama šķidrumu un eļļu noplūde! Apskatiet arī motoreļļas līmeņrāža un eļļas iepildes atveres vāciņu - ja uz tā redzamas brūnas nogulsnes, konkrētais auto nav labākā izvēle, jo tā motors, visticamāk, ir bojāts, savukārt tā remonts prasīs ļoti lielu finansiālu ieguldījumu.

Automašīnas tehniskā stāvokļa pārbaude

Kad auto vizuālā pārbaude pabeigta, varat ķerties pie auto tehniskā stāvokļa pārbaudes! Pirmie auto ritošās daļas defekti pamanāmi jau pēc dzinēja iedarbināšanas, kā arī pabraucot dažus kilometrus - auto nevajadzētu radīt jocīgas skaņas, respektīvi, tam nevajadzētu grabēt, klabēt un/vai vibrēt. Šādas skaņas nozīmē, ka ir traucēta ritošās daļas un/vai stūres kontroles darbība, kuru remonts arī var prasīt ļoti lielu finansiālu ieguldījumu.

Ne velti, kad tiek veikta auto pārbaude pirms pirkšanas, ieteicams veikt testa braucienu - tā ir iespēja pārbaudīt ne tikai skaņas, bet arī to, vai auto nevelk uz vienu vai otru pusi, pārnesumi slēdzas ērti un vienmērīgi, bremžu pedālis un citi pedāļi ir darba kārtībā. Tā kā bremzes ir viena no svarīgākajām auto daļām, kas atbild par pasažieru drošību, tām nepieciešama īpaša pārbaude - pārbaudiet, kāda ir bremžu sistēmu kvalitāte, cik tās ir jūtīgas, vai tām ir atbilstoša pretestība, tās nevibrē.

Galvenais nosacījums, lai spētu novērtēt automobiļa tehnisko stāvokli - izmēģinājuma brauciena laikā Jums ir jābūt pie stūres!

Auto diagnostika pirms iegādes

Kad esat noskatījis auto, nebaidieties to nogādāt auto servisā vai tehniskās apskates stacijā pie neatkarīga speciālista, lai uzzinātu par auto vairāk jeb veiktu tā diagnostiku. Auto diagnostikas pakalpojums, protams, ir maksas pakalpojumus, tomēr tos nevajadzētu uzskatīt par liekiem tēriņiem - ja salīdzina, cik var nākties maksāt par automobiļa diagnostikas veikšanu (auto diagnostikas cena ir aptuveni 20 - 50 eiro) un cik var nākties maksāt par auto remontu, tad veikt diagnostiku auto ir viennozīmīgi daudz lētāk un arī ātrāk.

Diagnostika ir ātrākais un vienkāršākais veids, kā pārbaudīt auto tehnisko stāvokli no A līdz Z. Auto pārbaude pirms iegādes, izmantojot speciālu servisa vai tehniskās apskates stacijas aprīkojumu, ietver sevī ritošās daļas un bremžu sistēmas, elektronikas un vadības bloka, virsbūves stāvokļa, kondicioniera un motora diagnostiku.

Īpaši pārbaude jāveic tad, ja runa ir par lietota auto iegādi, kam defektu var būt vairāk kā gaidīts vai par auto, kurš tiek reģistrēts pirmoreiz un par kuru nav pieejama informācija CSDD un citās datu bāzēs.

Nepieciešamo remontdarbu uzskaite un izmaksas

Ar auto iegādi sākas arī konstantas izmaksas tā uzturēšanai, tādēļ, lai varētu izvērtēt, vai ir vērts iegādāties noskatīto automašīnu, vajadzētu veikt nepieciešamo remontdarbu uzskaiti un izmaksas - tas palīdzēs saprast, kādas un cik izmaksas sagaida, kā arī, vai auto cena ir atbilstoša tā patiesajam stāvoklim!

Noteikt nepieciešamos remontdarbus un to izmaksas iespējams pēc tam, kad auto servisā vai tehniskās apskates stacijā veikta auto diagnostika - auto servisa speciālists pēc pārbaudes rezultātiem var novērtēt konkrēto auto un izstrādāt tā remonta tāmi. Nevajadzētu paļauties vien uz pārdevēja godaprātu vai vadīties pēc sajūtām - auto servisā var veikt gan vispārēju diagnostiku, gan padziļinātas ritošās daļas, dzinēja, bremžu un virsbūves pārbaudes.

Labāk par to visu samaksāt vienu reizi un atklāt defektu pirms iegādes, nekā pēc tam nepārtraukti maksāt par remontiem! Vairumā auto servisu ir pat speciāla pakalpojumu pakete ar nosaukumu ''auto pārbaude pirms pirkšanas'' vai ''auto pārbaude pirms tehniskās apskates''.

Galvenais nosacījums, lai apskates laikā autoserviss novērtētu auto objektīvi un remontdarbu izmaksu tāme būtu ticama - autoserviss jāizvēlas Jums!

Auto reģistrācija, ekspluatācijas nodoklis, degviela, remontdarbi, apdrošināšanas izmaksas. Atcerieties, ka ar auto iegādi izmaksas nebeidzas, neatkarīgi, vai runa ir par jauna vai lietota auto iegādi! Pat tikai auto iegāde var prasīt ievērojamus finansiālus ieguldījumus, tādēļ ir svarīgi plānot izmaksas un apdomāt savas finansiālās iespējas. Iespējams, var noderēt tāda iespēja kā auto kredīts no Ferratum.lv, tomēr neaizmirstiet, ka aizdevums nozīmē atbildību!

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: