Iepirkšanās internetā - 8 noderīgi padomi, kā iepirkties droši

Pandēmijas ietekme un tiešsaistes pakalpojumu attīstība veicinājusi cilvēkus arvien biežāk iepirkties internetā - statistikas dati liecina, ka vismaz reizi mēnesī internetā iepērkas vairāk nekā puse Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju, kuri ikdienā lieto internetu. Mūsdienās internetā tiek iegādāts teju viss, sākot no apģērba un tehnikas, beidzot ar pārtikas produktiem.

Iepirkšanās internetā patiesi ir lielisks veids, kā ietaupīt gan laiku, gan naudu, tomēr, vai kādreiz esat aizdomājies par to, cik droši ir iepirkties internetā? Līdz ar regulāru iepirkšanos internetā pieaug arī riski, tādēļ ir svarīgi zināt un īstenot dažādus piesardzības pasākumus. Šajā rakstā uzzināsiet 8 noderīgus padomus, kā iepirkties internetā droši!

Pievērsiet uzmanību interneta veikala kvalitātei

Mūsdienās, kad iepirkšanās internetā ir neatņemama cilvēku ikdienas sastāvdaļa, ir ļoti vienkārši iekrist krāpnieku tīklos, tādēļ pirms pirkuma veikšanas jābūt īpaši modram un jādomā kritiski. Pat, ja interneta veikals šķiet ļoti pievilcīgs, pievērsiet uzmanību internetveikala kvalitātei. Lūk, pāris svarīgākie faktori, pēc kuriem novērtēt interneta veikala uzticamību:

  • Mājaslapas domēna vārds. Pirmkārt, pārliecinieties, vai adrešu joslā un mājaslapas virsrakstā norādītais nosaukums sakrīt! Otrkārt, pārbaudiet, cik sen mājaslapa pastāv - tam iespējams izmantot, piemēram, tādu rīku kā Scamadviser. Esiet uzmanīgs, ja mājaslapas domēna vārds ir saistīts ar kādu pazīstamu zīmolu vai citu populāru interneta veikalu un tiek atvasināts ar papildu vārdiem! Mājaslapas domēna vārdam būtu jāsākas ar “https://”, kur “s” apzīmē drošumu (no angļu val. - safety).
  • Preču apraksts un attēli. Pievērsiet uzmanību, vai preču apraksti ir skaidri un saprotami, kā arī attēli ir tiem atbilstoši. Pārbaudiet, vai izvietotie attēli ir oriģināli - tam iespējams izmantot, piemēram, tādu rīku kā Google lens.
  • Gramatikas normas. Pievērsiet uzmanību, vai mājaslapā tiek ievērotas gramatikas normas - vai teksti ir bez drukas kļūdām! Protams, kļūdīties ir tikai cilvēcīgi, tomēr kļūdām nevajadzētu būt bieži sastopamām.
  • Dati par pārdevēju. Pārbaudiet interneta veikala rekvizītus – adresi, kontaktinformāciju (tālrunis, e-pasts, saziņas forma). Ja neesat drošs par datu patiesumu, pamēģiniet sazināties ar pārdevēju caur norādītajiem komunikācijas kanāliem, lai secinātu, vai atbildes ir skaidras un ticamas!
  • Pie 3D Secure maksājumiem vajadzētu būt “Verified by VISA” un “Mastercard ID check” logotipiem. Pārbaudiet tos uzmanīgi un salīdziniet ar oriģināliem, jo mūsdienās negodprātīgi tirgotāji iemanījušies tos prasmīgi integrēt tīmekļa vietnēs.

Izpētiet atsauksmes par interneta veikalu

Pirms veicat darījumu iepriekš nezināmā un neizmantotā interneta veikalā, pārbaudiet citu cilvēku atsauksmes par konkrēto interneta veikalu! Neuzticieties vien reklāmai, kas izvietota sociālajos tīklos - atsauksmju izpētīšanai varat izmantot, piemēram, Google meklētāju, kur ir iespējams ievadīt visus sev interesējošos jautājumus. Ja atsauksmju nav, tās ir tikai pozitīvas, pārāk līdzīgas vai ievietotas tīmeklī nesen, esiet uzmanīgs - mūsdienās bieži sastopama situācija, kad tiešsaistes krāpnieki tīmeklī publicē labas atsauksmes paši par savu internetveikalu, tādējādi pārliecinot pircēju pie viņiem iepirkties. Citu lietotāju pieredze ir ļoti noderīga - ja pamanāt vairākas sliktas atsauksmes, apdomājiet darījumu vairākkārt!

Pievērsiet uzmanību, vai interneta veikals piedāvā drošus norēķinus

Mūsdienās populārākie maksājumu veidi ir samaksa ar maksājumu karti, PayPal vai caur internetbanku. Pirms norēķināties, pārbaudiet, vai pārdevējs savā interneta veikalā piedāvā drošu starptautisko karšu pirkumu sistēmu “Verified by VISA” un “MasterCard SecureCode”. Šī sistēma nodrošina drošus maksājumus ar karti, parūpējas par to, lai Jūsu dati tiktu aizsargāti, kā arī pēc maksājuma veikšanas netiktu uzglabāti.

Nekāda gadījumā nenodotiet savas kartes datus pārdevējam e-pastā vai kādā citā kanālā! Visdrošākie ir tie interneta veikali, kur tiek izmantota 3D Secure sistēma un klientu autentifikācija, kas nozīmē, ka pirms pārskaitījuma veikšanas jāievada bankas kartes dati un pēc tam arī jāautentificējas interneta bankā.

Regulāri atjaunojiet ierīces programmatūru un interneta pārlūkprogrammas

Ja esat nolēmis veikt pirkumu internetā, ne mazāk svarīgi ir regulāri atjaunot ierīces programmatūru un interneta pārlūkprogrammas - zinot un rēķinoties ar faktu, ka internetā uzdarbojas cilvēki ar ļaunprātīgiem nolūkiem, atjauninājumos regulāri tiek veiktas izmaiņas, kas pasargā interneta lietotājus un to ierīces. Tikpat svarīgi būtu ierīcē lejupielādēt pretvīrusu aizsardzības sistēmu, un arī to vajadzētu regulāri atjaunināt!

Neizmantojiet publiski pieejamas ierīces un tīklus

Lai iepirktos internetā cilvēki bieži mēdz izmantot arī publiski pieejamas ierīces un tīklus ārpus mājas, piemēram, bibliotēkā, mācību iestādē vai darba ofisā, kurus lieto arī daudzi citi cilvēki. Jūs nekad nevarat zināt citu cilvēku nolūkus, tādēļ interneta veikaliem ieteicams izmantot tikai un vienīgi personīgās ierīces un mājās pieejamo internetu!

Iepērkoties internetā un izmantojot publiskas ierīces un/vai tīklu, nekādā gadījumā neielogojieties savos internetveikala profilos, jo var gadīties aizmirst izlogoties, un Jūs nevarat garantēt, ka nākamais lietotājs būs godprātīgs attiecībā pret Jūsu personīgo informāciju.

Sargiet savus datus

Iepērkoties internetā, pārdevējam nepieciešams iesniegt primitīvu informāciju par sevi un norēķinu - visbiežāk tas ir vārds un uzvārds, piegādes adrese, tālruņa numurs, kartes numurs, kartes derīguma termiņš un CVV drošības kods.

Ja tirgotājs jautā nodot kādus citus datus, esiet uzmanīgs, jo var būt, ka notiek mēģinājums izkrāpt Jūsu naudu! Nekādā gadījumā nenodotiet pārdevējam tādus sensitīvus datus kā personas kods, kartes PIN kods un citi dati, kas nav nepieciešami pirkumu veikšanai interneta veikalos. Arī informāciju par sevi un norēķinu nenodotiet pārdevējam e-pastā vai kādā citā kanālā!

 

Ziniet savas tiesības

Iepirkšanās internetā savā ziņā vienmēr ir riskanta, jo patērētājam nav iespējas apskatīt un novērtēt internetveikala piedāvājumu, preču patieso izskatu un kvalitāti, tāpēc normatīvajos aktos patērētājiem ir īpašas tiesības - veicot pirkumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts internetveikalā, ja prece neatbilst gaidītajam un/vai ir bojāta, pircējam ir tiesības no tās atteikties 14 dienu laikā un saņemt atpakaļ samaksu par preci. Turklāt, šajā laikā patērētājam ir tiesības arī lietot preci, lai noskaidrotu tās reālās īpašības un veidu, kā arī, lai to pārbaudītu.

Tomēr šajā gadījumā jāņem vērā, ka, lai arī šādi Latvijā un citur ES aizsargātas visas patērētāju grupas, pirms iepirkšanās noteikti izlasiet pirkuma veikšanas un piegādes noteikumus - atsevišķos gadījumos dažādos interneta veikalos šie noteikumi varētu atšķirties.

Pirkumiem internetā izmantojiet atsevišķu bankas kontu

Lai izvairītos no situācijas, kad pārdevējs izkrāpj no patērētāja visus patērētājam pieejamās finanses, nepieciešams izvēlēties atsevišķu bankas kontu pirkumiem internetā un uzglabāt tajā tikai tādu naudas summu, lai veiktu maksājumu par konkrēto pirkumu. Atcerieties - ja tomēr iekrītat krāpnieku tīklos un pārdevējs nozog Jūsu kartes datus, nekavējoties bloķējiet savu bankas karti!

Ja pamanāt kādas aizdomīgas darbības, noteikti sazinieties ar banku - ja maksāts, ievadot kartes datus, krāpniecības gadījumā ir iespēja vērsties pie bankas ar pieprasījumu veikt izmeklēšanu, tādējādi zaudētā nauda vairumā gadījumu tiek atgūta, savukārt, ja maksāts, veicot internetbankas pārskaitījumu, banka nevarēs palīdzēt. Šī iemesla dēļ, iepērkoties internetā, pircējam vienmēr vajadzētu saglabāt pirkuma apstiprinājumu!

Interneta veikali piedāvā plašu preču klāstu un vilinošus piedāvājumus, tādēļ pastāv risks iztērēt vairāk, kā plānots. Nepārtērēties palīdzēs ikdienas budžeta plānošana - šim nolūkam noder dažādas metodes, tostarp aplikācijas budžeta plānošanai. Savukārt lielākiem un neatliekamiem pirkumiem var izmantot kredītlīniju. Pirms kredīta noformēšanas svarīgi izvērtēt savu maksātspēju!

Paredzams, ka saņemt pakalpojumus un iegādāties preces tiešsaistē Latvijā un pasaulē izvēlēsies arvien vairāk cilvēku. Diemžēl nav iespējams sagatavot vienu pareizo ceļvedi, kā iepirkties internetā droši, taču, zinot un ievērojot augstāk minētos piesardzības pasākumus, ceram, ka spēsiet izvairīties no krāpniekiem. Vēlam drošus un izdevīgus pirkumus internetā! 

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: