Kā radīt pasīvos ienākumus?

27.08.2020#Mans bizness

Nemaz neradīs izbrīnu tas, ka vārdu salikumu “pasīvie ienākumi” dzirdam pirmo reizi. Tas nav pats populārākais un biežāk dzirdētais jēdziens, tomēr to, kas tas ir – gan ir vērts zināt. Kas tad īsti ir pasīvie ienākumi – vispirms, tie ir nenopelnītie ienākumi, kas nav iegūti ne no darba algas, ne arī uzņēmējdarbības rezultātā. Bet kur tad tie rodas? Pasīvie ienākumi ir tie, kas tiek iegūti no uzkrājuma, akcijām, dividendēm un dažādiem projektiem, neieguldot to iegūšanā nekādu savu darbu un piepūli.

Visbiežāk šādi ienākumi ir regulāri un ilgtermiņa. Būtībā – savu finanšu līdzekļu ieguldīšana, lai tie “strādā” un “nes” līdzekļus atpakaļ mums, kamēr mēs, kā darbinieks, neveicam nekādus darba pienākumus. Lai pasīvos ienākumus varētu gūt ilgtermiņā, nepieciešams ieguldīt dažādos projektos, pasākumos, tā radot apjomīgākus pasīvos ienākumus, kas ir stabilāki un darbosies ilgtermiņā. Un jā, arī šāda veida ienākumi, tāpat kā visi pārējie, tiek aplikti ar nodokli. 

Pasīvie ienākumi parasti ir papildus ienākumi, papildus aktīvajiem ienākumiem (tiem, ko iegūstam ar savu darbu vai uzņēmējdarbības rezultātā). Pasīvie ienākumi, vērtējot pēc to ieguves avota, ir atkarīgi no dažādām ekonomiskās vides izmaiņām, kas bieži vien veido zudumus, un tie var sanākt lielāki par pašiem ieguvumiem.

Bet kā tad īsti radīt pasīvos ienākumus – kā tos iegūt? 

Viens veids, kā tikt pie pasīvajiem ienākumiem, ir no dažādām nomas aktivitātēm, kad izīrējam vai iznomājam sev piederošas telpas, īpašumus, platības, iekārtas vai transportlīdzekļus. Tas ir viens no vienkāršākajiem un zināmākajiem pasīvo ienākumu gūšanas veidiem. Vēl viens veids, kā radīt pasīvos ienākumus, ir no dažādām uzņēmējdarbības vai tirdzniecības, kuras paši neveicam un aktīvi neiesaistāmies ar savu reālo darbu. Tās ir investīcijas dažādos uzņēmumos vai projektos. Visbiežāk investīciju procentu likmes ir zemas - no 5% līdz 10% gadā. Tas nozīmē, ka sākumā jābūt noteiktam kapitālam, ko ieguldīt veiksmīgā uzņēmumā, lai tas vēlāk nestu peļņu. 

Trešais veids, ko var minēt, kā pasīvo ienākumu gūšanas veidu, ir veidojot noguldījumus - noguldot naudu finanšu un kapitāla tirgus instrumentos (tie var būt krājkonti, depozīti, pensiju līmeņi, uzkrājumi, akcijas, obligācijas un cita veida noguldījumi – katrā ziņā, ieguvums lielāks, nekā krājot naudu zeķē). Pasīvo ienākumu apmērs radīsies no procentiem, kas tiks aprēķināti summas, ko esam noguldījuši. Lai varētu iztikt un iegūt vērtīgus pasīvos ienākumus, noguldījumam ir jābūt lieliem – vismaz pāris tūkstoši un vairāk, tomēr arī šādā veidā ilgtermiņā varam iegūt nesliktus ienākumus. 

Vēl viens veids, kā gūt pasīvos ienākumus, ir kaut ko ražot (strādāt iepriekš un pēc tam gūt no tā ienākumus), piemēram, rakstīt dziesmas, komponēt mūziku, rakstīt grāmatas vai radīt citus darbus, uz kuriem attiecas autortiesības. Ir jārada darbs, jāaizsargā tas ar autortiesībām, un jāgaida, kad kādam tas būs nepieciešams, lai saņemtu par to autoratlīdzību. Tiesa, lai iegūtu apjomīgus pasīvos ienākumus šādā veidā, jārada kaut kas patiešām lielisks – pieprasīts un pasaulē atzīts.

Sorry, there are errors on the page: