Kā ģenerēt jaunas biznesa idejas? (5 biznesa idejas)

11.08.2022#Mans bizness

Sava biznesa uzsākšana sniedz iespēju hobiju pārvērst darbā, kā arī kļūt finansiāli neatkarīgam. Statistikas dati liecina, ka uzsākt personīgo biznesu nopietni apsver katrs piektais Latvijas iedzīvotājs. Viena no galvenajām panākumu atslēgām šajā gadījumā ir oriģināla ideja, taču, kā pie tādas nonākt? Šajā rakstā sniedzam padomus, kā nonākt līdz idejai, kā arī dalāmies jau ar 5 gatavām idejām!

Kas ir biznesa ideja?

Biznesa ideja ir jēdziens, ko izmanto finansiāla labuma gūšanai un kura pamatā parasti ir produkts vai pakalpojums, ko piedāvā cilvēkiem apmaiņā pret naudu. Šis ir pirmais un svarīgākais punkts, kā uzsākt savu biznesu. Veiksmīgu biznesa ideju varētu raksturot sekojoši:

  • Inovatīva
  • Unikāla
  • Spēj risināt kādu problēmu
  • Ienesīga
  • Saprotama

Nevienam nav noslēpums, ka liela daļa personīgo uzņēmumu jau drīz pēc darbības uzsākšanas bankrotē. Kļūdas, ko pieļauj jaunie uzņēmēji, mēdz būt dažādas. Taču visbiežāk

vainojamas tieši idejas, proti, tās nav komerciāli dzīvotspējīgas un nevar uzturēt peļņu nesošu uzņēmumu. 

Kā ģenerēt jaunas biznesa idejas?

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ lielākā daļa cilvēku mēdz pārdomāt sava biznesa uzsākšanu - izdomāt biznesa ideju ir sarežģīti. Ikvienam, kas vēlas uzsākt uzņēmējdarbību, jāapbruņojas ar pacietību, jo biznesa ideju neviens nepateiks priekšā. Ideju varat atrast vai izdomāt tikai Jūs pats, veltot laiku plānošanai un analīzei. Labă ziņa - iespējas, kā nonākt līdz idejai, ir vairākas. Lūk, daži padomi, kā ģenerēt jaunas idejas:

Apdomājiet savas prasmes, talantus un pieredzi

Bizness visbiežāk nozīmē, ka hobijs tiek pārvērsts darbā, tādēļ rūpīgi apdomājiet, kādas prasmes, talanti un pieredze Jums piemīt! Varbūt Jūs esat dizaineris, kurš rada oriģinālas vizualizācijas, ko pēc tam var izmantot, piemēram, apdrukājot T-kreklus? Varbūt Jūs esat rokdarbnieks, kurš rada interesantus tērpus? Varbūt Jums ir pieredze pasākumu rīkošanā un varat atvērt savu pasākumu aģentūru? Ikviena stiprā puse var palīdzēt izveidot lielisku biznesu. 

Ja patstāvīgi nespējat saprast to, kas Jums padodas, veltiet laiku pašanalīzei! Iespējams, nepieciešama drauga palīdzība un paskatīšanās uz sevi no malas - kā Jūs redz citi, par kādām prasmēm Jūs mēdz uzslavēt? 

Ņemiet vērā personīgās vajadzības

Ideju visbiežāk smeļas tieši no personīgām vajadzībām, nevis no tā, kur apgrozās lielākā nauda, tādēļ meklējiet atbildi uz diviem vienkāršiem jautājumiem:

1) Kas Jums šobrīd trūkst, kas ikdienā ļoti noderētu?

2) Vai tirgus jau to piedāvā?

Viens no Latvijas veiksmīgākajiem bērnu apģērbu nozares uzņēmumiem WUF KIDS sāka tieši šādi, jo zīmola dibinātāja Madara nevarēja atrast saviem bērniem ērtas un stilīgas drēbes, tāpēc nolēma darīt pati un piedāvāt arī citiem. Ja uzreiz nekas nenāk prātā – neuztraucieties! Labākās idejas bieži rodas neplānoti, tādēļ sāciet jau tagad un regulāri pierakstiet visu, kas ienāk prātā. 

Meklējiet idejas internetā!

Analītiska pieeja, kā atrast ideju - regulāri skatīt interneta resursus, lai saprastu problēmas, kādas ir citiem. Šajā gadījumā var noderēt, piemēram, tādi interneta rīki kā Reddit, Twitter, Pinterest. Mēģiniet atrast vārdus un frāzes, kas norāda, ka cilvēks ir ar kaut no neapmierināts, piemēram, ''ko darīt, ja'', ''nesaprotu, kā'', ''kas nepieciešams, lai''.

Tad, atbilstoši problēmai, domājiet iespējamos risinājumus - ja cilvēkam ir problēma, piemēram, ar to, ka dzīvnieks mājās regulāri asina nagus mēbelēs, iespējams, viņš būtu gatavs iegādāties tādu produktu kā speciāls skrāpis. Šādu produktu nozarē ir jau daudz, tomēr tādā veidā iespējams nonākt pie patiesi neiedomājamām inovācijām!

5 biznesa idejas

Pateicoties straujai tehnoloģiju attīstībai un tiešsaistes pakalpojumu popularitātes pieaugumam, pastāv iespēja sākt savu biznesu, kura pamatā ir populāra un bieži īstenota ideja. Varbūt kāda no šīm 5 idejām arī Jums palīdzēs kļūt par veiksmīgu uzņēmēju.

1. Tiešsaistes konsultācijas/apmācības

Lai arī mūsdienās ir daudz un dažādas izglītojošas aplikācijas, realitātē pierādījies, ka cilvēkiem labāk patīk apgūt jauno privātās nodarbībās ar pasniedzēju. Ja esat profesionālis kādā konkrētā jomā, piemēram, ļoti labi zināt kādu valodu vai Jūsu specialitāte ir mārketings, dalieties ar savām zināšanām, pasniedzot tiešsaistes konsultācijas/apmācības!

Reklamējiet savus pakalpojumus sociālajos medijos un pievienojiet izglītības dokumentus, kas apliecina Jūsu zināšanas. Lieliski, ja Jums jau ir pasniedzēja pieredze - tādā gadījumā noteikti pievienojiet arī citu studentu atsauksmes, kas var ievērojami uzlabot pārdošanas rezultātu. 

2. Rokdarbu tirgošana

Ja esat rokdarbnieks, piemēram, gatavojat rotas vai šujat apģērbu, varat izmēģināt sava veikala atvēršanu, piedāvājot cilvēkiem oriģinālas lietas vienā eksemplārā. Mūsdienās kļūt par veikala īpašnieku ir daudz vienkāršāk nekā tas bija pirms 10 gadiem, jo nav nepieciešams pirkt vai īrēt telpas, kā arī algot darbinieku komandu.

Viss, kas Jums nepieciešams - kvalitatīvas produktu fotogrāfijas un apraksti, ko izvietot sociālajos tīklos, sludinājumu portālos, savā mājas lapā un/vai jau esošos tiešsaistes veikalos. Šāda personīgā uzņēmuma attīstīšana ir ļoti izdevīga, jo varat darboties pēc pieprasījuma, veidojot produktu tikai pēc pasūtījuma un tādējādi neradot naudas zaudējumus.

3. Tiešā piegāde (dropshipping)

Tiešā piegāde ir salīdzinoši jauns lauciņš biznesā, kam ir ļoti liels pieprasījums, līdz ar to arī peļņas potenciāls - tā paredz, ka tiek iegādātas ne pārāk dārgas preces (visbiežāk vairumā), kuras pēc tam tiek pārdotas klientiem par dārgāku cenu. Pārdevējs ražo preci un sagatavo sūtījumu, savukārt Jums atliek vien izvietot reklāmu un pieņemt no klientiem pasūtījumus. Līdz ar to, tas ir labs variants, kā radīt pasīvos ienākumus.

Šajā gadījumā sarežģītākais uzdevums varētu būt atrast uzticamu pārdevēju, ar ko sadarboties. Tiešā piegāde ir lielisks veids, kā izmēģināt savus spēkus kādā konkrētā tirgū, jo tā palīdz pārbaudīt biznesa ideju un pēc kāda laika varat attīstīt patstāvīgu darbību. 

4. Uzkopšanas pakalpojumi

Arī šī ir lieliska biznesa ideja, kas nepieprasa profesionālas zināšanas, tomēr uzsākšanai būs nepieciešams neliels naudas ieguldījums, kas saistīts ar ekipējuma, t.sk. mazgāšanas līdzekļu, tīrīšanas ierīču, lupatiņu iegādi.

Daudziem šķiet, ka pieprasījums pēc uzkopšanas pakalpojumiem ir neliels, tomēr patiesībā mūsdienās šādus pakalpojumus izmanto ne vien katrs otrais uzņēmums, bet arī privātpersonas, kam trūkst laika ikdienas pienākumiem. Galu galā, ikviens vēlas dzīvot un strādāt tīrā un kārtīgā vidē! 

5. Pasākumu organizēšana

Ja esat punktuāls, organizēts, ar izcilām komunikācijas spējām, Jums nekad netrūkst ideju un sabiedrībā jūtaties kā zivs ūdenī, Jums noteikti ir vērts izmēģināt savus spēkus pasākumu organizēšanas jomā. Cilvēkiem patīk svinēt, līdz ar to pasākumu organizatoriem darba netrūkst - Ziemassvētki, Līgo svētki, dzimšanas dienas, vārda dienas, korporatīvie pasākumi u.c.

Varat rīkot dažādus pasākumus, taču tāpat varat koncentrēties uz konkrētu nišu, piemēram, kāzu organizēšanu. Lieliski, ja Jūsu paziņu lokā ir dekoratori, mūziķi, animatori un citi pasākumiem noderīgi cilvēki, tādējādi varēsiet nodrošināt pasākumu organizēšanas procesu no A līdz Z. 

Īstais laiks sākt savu biznesu ir tagad - kā redzat, ir pieejams lērums ideju, kas nepieprasa pamatīgu finanšu ieguldījumu un profesionālas iemaņas. Tomēr sastādot biznesa plānu, neaizmirstiet arī uzzināt visu aktuālo informāciju par nodokļu maksāšanu un citām birokrātiskām niansēm.

Sākt savas idejas attīstīšanu un izveidot produktu/pakalpojumu ne vienmēr ir viegli, tomēr personīgais bizness noteikti ir tā vērts. Lai izdodas!

Jūs varētu interesēt arī

Sorry, there are errors on the page: